ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ իրականացվող «Ոսկե ծիրան» միջազգային 17-րդ կինոփառատոնը՝ նոյեմբերի 1-ից «Նվիրում Արցախին» նախագծով կմիանա «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի «Մենք ենք, մեր սահմանները. բոլորս Արցախի համար» համազգային դրամահավաքին, և մինչև նոյեմբերի 30-ը տարբեր ծրագրերի շարունակական իրականացմամբ իր ներդրումը կունենա համազգային դրամահավաքի անկանգ ընթացքին:
Նոյեմբերի 1-ին՝ Կաննի միջազգային կինոփառատոնում ընդգրկված ֆրանսաբնակ ռեժիսոր Նորա Մարտիրոսյանի՝ Արցախին նվիրված «Երբ որ քամին հանդարտվի» ֆիլմի համահայկական պրեմիերայով կբացվի «Նվիրում Արցախին» նախագիծը, որը կշարունակվի Ջիվան Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը» ֆիլմի պրեմիերայով:
Նոյեմբերի առաջին շաբաթվա ընթացքում կկայանան նաև Արցախին նվիրված՝ Գարեգին Պապոյանի «Բարի թռիչք», Սիլվա Խնկանոսյանի՝ Ռոտերդամի և Լայպցիգի միջազգային կինոփառատոների ծրագրերում ընդգրկված «Վախենալու ոչինչ չկա» ֆիլմերի պրեմիերաները: Կկայանան նաև Լիտվայում բնակվող մեր հայրենակից Մարատ Սարգսյանի՝ Վենետիկի միջազգային կինոփառատոնում ընդգրկված «Ջրհեղեղ չի լինելու», Հակոբ Մելքոնյանի «Բլոկադա»՝ պատերազմի թեման արծարծող ֆիլմերի պրեմիերաները:
Հիշյալ պրեմիերաներին՝ ֆիլմերի բոլոր ցուցադրությունները տեղի կունենան բացառապես տոմսերով, առանց հրավիրատոմսերի և բոլոր ցուցադրություններից գոյացած հասույթն ամբողջությամբ կփոխանցվի «Մենք ենք, մեր սահմանները. բոլորս Արցախի համար» «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի համազգային դրամահավաքին: Որպեսզի փառատոնի հանգանակությունների ընթացքը լինի շարունակական, մինչև նոյեմբերի 30-ը «Ոսկե ծիրան» 17-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակում անցկացվող «Երևանյան պրեմիերաներ», «Հետահայաց ցուցադրություններ» նախագծերի, Կանադայի, Շվեյցարիայի և այլ երկրների հետ համագործակցությամբ ցուցադրվող նորագույն ֆիլմերի ցուցադրություններից, նաև պատերազմական այս օրերին տարբեր արվեստագետների կողմից ստեղծված պլակատների բացառիկ ցուցահանդես-վաճառքից գոյացած ողջ հասույթը նույնպես կփոխանցվի «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին:
Մեր թիկունքը լինելու է մշակութային առաջնագիծ ու մենք #ՀԱՂԹԵԼՈՒԵՆՔ
«Նվիրում Արցախին» խորագրով ֆիլմերի ցուցադրությունները կկայանան Կինոյի տանը (հասցե՝ ք. Երևան, Վարդանանաց 18, մուտքը Խանջյան փողոցից): Ելնելով համավարակային իրավիճակից և դրանով պայմանավորված անվտանգության կանոնների պահպանման անհրաժեշտությունից՝ դահլիճում տեղերը սահմանափակ են (150 տեղ): Տոմսերը կվաճառվեն ցուցադրությունների օրերին, Կինոյի տանը:

Supported by the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports, the 17th Golden Apricot International Film Festival will join the Hayastan All-Armenian Fund's "We Are, Our Borders: All for Artsakh” nationwide fundraising with “Dedication to Artsakh” project, until November 30 and will contribute to the uninterrupted process of fundraising campaign with consistent implementation of various programs.
On November 1, the "Dedication to Artsakh" project will be launched with the pan-Armenian premiere of the film by French director Nora Martirosyan "Should the Wind Drop", which is included in the Cannes International Film Festival, and will be followed by the premiere of Jivan Avetisyan's film “Gate to Heaven”.
During the first week of November, the premiere screening of the films "Bon Voyage" dedicated to Artsakh by Garegin Papoyan, and "Nothing to be Afraid of” by Silva Khnkanosian, that is included in the programs of the Rotterdam and Leipzig International Film Festivals will be held. The premieres of war films by our compatriot Marat Sargsyan, who lives in Lithuania, “The Flood Won’t Come” included in the Venice International Film Festival, and the "Blockade" by Hakob Melkonyan will also be held.
At the mentioned premieres, all film screenings will be held exclusively on tickets, without invitation cards, and all the proceeds from the screenings will be fully donated to the Hayastan All-Armenian Fund's "We Are, Our Borders: All for Artsakh” national fund. To ensure the continuity of festival fundraising to November 30, the proceeds from "Yerevan Premieres", "Retrospective Screenings" projects, the latest films screened in collaboration with Canada, Switzerland and other countries, within the framework of the Golden Apricot 17th International Film Festival; as well as the exclusive exhibition-sale of posters created by various artists in the days of the war, will also be donated to the Hayastan All-Armenian Fund.
Our rear will be a cultural frontline and we #WILLWIN.
The screenings of the films themed "Dedication to Artsakh" will be held at the Cinema House (address: 18 Vardanants St., Yerevan, entrance from Khanjyan Street). Due to the epidemic situation and the need to observe the safety rules, the number of seats in the hall is limited (150 seats). Tickets will be sold on the days of screenings at the Cinema House.