Հեղինակավոր «The Art Newspaper» պարբերականը «Հայկական հուշարձանները՝ ղարաբաղյան հակամարտության կրակի գծում» վերնագրով հոդված է հրապարակել` անդրադառնալով պատերազմական գործողությունների պատճառով հայկական պատմամշակութային ժառանգության և հնագիտական վայրերի վտանգված լինելու խնդրին։ Պարբերականը գրում է, որ հակամարտության գոտում կան բազմաթիվ կրոնական և քաղաքակրթական կարևոր կառույցներ, հուշարձաններ և արվեստի տարբեր նմուշներ՝ ներառյալ հնավայրեր, որոնց մի մասն այժմ հարձակման տակ է։
Անդրադառնալով հոկտեմբերի 8-ին Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ մայր տաճարի հրթիռակոծությանը՝ «The Art Newspaper»-ը գրում է, որ թեև Ադրբեջանը հերքել է իր ուժերի կողմից պատմական, մշակութային և հատկապես կրոնական կառույցների և հուշարձանների թիրախավորումը, բայց ըստ Կոլորադոյի Դենվեր քաղաքում բնակվող հայազգի քաղաքագետ Սիմոն Մաղաքյանի՝ Ադրբեջանը դիտավորյալ գնդակոծում է սրբավայրերը, որ վերացնի հայկական և քրիստոնեական անցյալը վկայող փաստերը, հետևապես նաև տարածքային պատկանելությունը։ Անցյալ տարի «Hyperallergic» առցանց ամսագրում Մաղաքյանն ամենայն մանրամասնությամբ ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից հայկական ժառանգության ոչնչացումը Նախիջևանում, որտեղ ոչնչացվել է 89 միջնադարյան եկեղեցի, 5840 խաչքար և 22000 տապանաքար:
«Այժմ, կարելի է ասել, որ Լեռնային Ղարաբաղի բոլոր 4000 մշակութային ժառանգության օբյեկտները լուրջ սպառնալիքի տակ են, այդ թվում՝ պատմական Ամարաս քաղաքի հինգերորդ դարի Սուրբ Գրիգորիսի դամբարանը և 13-րդ դարի Դադիվանքը, որը հիմնադրվել է որպես մատուռ 1-ին դարում»,- «The Art Newspaper»-ին ասել է Սիմոն Մաղաքյանը։
Ներկայացնելով ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի՝ հոկտեմբերի 9-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին ուղղված նամակը՝ հեղինակավոր պարբերականը գրում է, որ նույն օրը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն իր կայքում տեղադրել է դատապարտող հայտարարություն, որով լուրջ մտահոգություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում բռնության շարունակական սրման կապակցությամբ, ինչը հանգեցնում է քաղաքացիական զոհերի աճի և վնասում է քաղաքացիական ենթակառուցվածքները՝ ներառյալ դպրոցները, մշակութային և կրոնական վայրերը, և ազդում լրագրողների անվտանգության վրա: Այս կապակցությամբ քաղաքագետ Սիմոն Մաղաքյանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին մեղադրում է մշակութային արժեքների ոչնչացման վրա աչք փակելու մեջ՝ ասելով, որ դա «մեղսակից լռություն է Ադրբեջանի մշակութային ցեղասպանության գործողությունների հանդեպ»:
Ս․ Մաղաքյանը կարծիք է հայտնել, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն չի շտապում արձագանքել երկու պատճառով` առաջինն Ադրբեջանի ֆինանսական ներդրումներն են (2013-ին ԱՄՆ-ը ֆինանսավորումը դադարեցնելուց հետո Ադրբեջանը 5 միլիոն դոլար է նվիրել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին), երկրորդը՝ կապերը երկու նախկին գլխավոր տնօրենների՝ Կոիչիրո Մացուրայի և Իրինա Բոկովայի հետ: 2017-ին «The Guardian» պարբերականը պարզել է, որ Բոկովայի ամուսինը՝ Կալին Միտրևը, առնվազն 425,000 եվրո (500,000 ԱՄՆ դոլար) խորհրդատվական վճար է ստացել հասարակայնության հետ կապերի մի ընկերությունից, որը 3 մլրդ դոլար անօրինական մուծումների միջոցով փորձել է Ադրբեջանին դարձնել ավելի ազդեցիկ միջազգային ասպարեզում։ Իսկ Մացուրան եղել է Բաքվի միջազգային բազմամշակութային պետական կենտրոնի հոգաբարձու և այս տարի հուլիսին Ադրբեջանի կողմից արժանացել է դիվանագիտական ծառայության մեդալի։ «The Art Newspaper»-ը գրում է, որ Բոկովան և Մացուրան անհասանելի են մեկնաբանություն տրամադրելու համար, իսկ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հրաժարվել է մեկնաբանել այս մեղադրանքները՝ հղում անելով իր այն հայտարարությանը, որով դատապարտում էր բռնությունը։
Հանրահայտ լրատվամիջոցը շարունակում է՝ «2019 թվականին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի հանդիպումը տեղի է ունեցել Բաքվում։ Հանդիպման ժամանակ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի մշակույթի գծով գլխավոր տնօրենի օգնական Էռնեստո Օտտոն Ռամիրեսը երկու կողմին խնդրել է թույլատրել, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տեսուչները վերահսկում իրականացնելու նպատակով այցելեն Լեռնային Ղարաբաղ։ Հարցումը, սակայն, չի բավարարվել»։
Հոդվածի վերջում «The Art Newspaper»-ը գրում է՝ «Հետևելով վերջին թշնամական գործողությունների էսկալացիային՝ մի շարք հանրահռչակ գիտնականներ և մտավորականներ՝ ներառյալ Նոամ Չոմսկին, Գայատրի Չակրավորտի Սպիվակը, Թարիք Ալին, Վիգեն Բերբերյանը, Ջուդիթ Հերմանը և փիլիսոփաներ Քորնել Վեսթը և Սեյլա Բենհաբիբը, հոկտեմբերի 16-ին հրատարակել են բաց նամակ «Los Angeles Review of Books»-ում, որում կոչ են անում պահպանել հրադադարը և վերջ տալ արյունահեղությանը՝ մարդկային ու մշակութային ջարդին։ «Մենք հիշեցնում ենք ձեզ, որ ռմբակոծության գոտին ընդգրկում է հնագիտական այնպիսի վայր, ինչպիսին է հնագույն հայկական քաղաք Տիգրանակերտը»,-ասված Է բաց նամակում»։
«The Art Newspaper»-ի հրապարակմանն ամբողջությամբ կարող եք ծանոթանալ այս հղմամբ` https://bit.ly/31PvgbP

“The Art Newspaper" authoritative periodical published an article entitled “Armenian monuments in line of fire in Nagorno-Karabakh conflict”, addressing the issue of endangering the Armenian historical and cultural heritage and archeological sites due to military actions. The publication writes that the conflict zone is home to numerous monuments of religious and civil importance, memorials and various forms of art, including the remnants of ancient settlements, some of which are now under attack.
Referring to the shelling of the Holy Savior Cathedral in Shushi on October 8, “The Art Newspaper” writes that Azerbaijan has denied targeting historical, cultural, and especially religious monuments. However, according to Simon Maghakyan, an Armenian political scientist now based in Denver, Colorado, Azerbaijan has been deliberately shelling sacred sites to wipe out evidence of an Armenian Christian past and thus any territorial claims. Last year in the online publication "Hyperallergic" Maghakyan detailed Azerbaijan’s destruction of the Armenian heritage in Nakhichevan, including 89 medieval churches, 5840 khachkars (cross-stones) and 22000 tombstones.
“Now it is fair to say that all 4,000 cultural heritage sites of Nagorno-Karabakh are in danger of severe damage, including the historic town of Amaras and its 5th-century Mausoleum of Saint Grigoris; and the 13th-century monastery at Dadivank, which was established as a chapel in the first century.” Said Maghakyan to “The Art Newspaper”.
Referring to the letter of the RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Arayik Harutyunyan to UNESCO on 9 October, the renowned publication writes that the same day, UNESCO posted a statement on its website condemning the recent violence expressing its grave concern with the continuing escalation of violence in the Nagorno-Karabakh conflict zone, which is causing rising civilian casualties and inflicting damage on civilian infrastructure, including on schools, cultural and religious sites, and also affecting the safety of journalists. Maghakyan accuses Unesco of turning a blind eye to the destruction, saying it has been “complicit silence toward Azerbaijan’s acts of cultural genocide.”
Maghakyan believes UNESCO has been slow to react for two reasons: Azerbaijan’s financial contributions to the cash-strapped institution (Azerbaijan donated $5m to UNESCO after the US pulled its funding in 2013), and its links to two former directors-generals, Koichiro Matsuura and Irina Bokova.
In 2017, “The Guardian” revealed that Bokova’s husband, Kalin Mitrev, accepted a consulting fee of at least €425,000 ($500,000) linked to a public relations company that funneled an estimated $3bn into various influential groups and individuals to promote the Azerbaijani government on the international stage. Meanwhile, Matsuura served as a trustee on the state-supported Baku International Multiculturalism Centre and was awarded a diplomatic service medal from the country in July this year. Matsuura could not be reached for comment and UNESCO declined to comment on these allegations, referring to its statement condemning the violence.
The popular publication continues: in 2019, the UNESCO World Heritage Committee meeting took place in Baku. At the meeting, UNESCO’s assistant director-general for culture, Ernesto Ottone Ramirez asked both sides to allow UNESCO investigators into Nagorno-Karabakh. The request, however, went unmet.
At the end of the article, "The Art Newspaper" writes: “Following the recent escalation of hostilities, a group of prominent intellectuals and scholars including Noam Chomsky, Gayatri Chakravorty Spivak, Tariq Ali, Viken Berberian, Judith Herman and the philosophers Cornel West and Seyla Benhabib published an open letter in the Los Angeles Review of Books on 16 October calling for a ceasefire “to end the bloodshed and human and cultural carnage” in Nagorno-Karabakh. “We remind you that the site of the bombing includes archaeological sites such as the ancient Armenian city of Tigranakert.” they wrote in the open letter.