Այսօր տեղի է ունեցել «Կրթությունն աշխարհում հետհամավարակային շրջանում» խորագրով Գլոբալ կրթության հանդիպման (Global education meeting) արտահերթ նստաշրջանը, որին մասնակցել են մի շարք երկրների ղեկավարներ, ավելի քան 60 երկրի կրթության նախարարներ և փոխնախարարներ:
Առցանց հանդիպմանը ուղերձներով հանդես են եկել Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղար Օդրի Ազուլեն և հանդիպման համանախագահ երեք երկրների բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ Նորվեգիայի վարչապետը, Գանայի նախագահը և Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարարը:
Այնուհետև ելույթ են ունեցել շուրջ 60 երկրի ղեկավարներ և կրթության ոլորտի պատասխանատուներ, ինչպես նաև կրթության ոլորտում հեղինակավոր միջազգային կառույցների ղեկավարներ:
Հանդիպմանը Հայաստանը ներկայացրել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը: Նա անդամ երկրների ուշադրությունը հրավիրել է հակամարտությունների պատճառով կրթության իրավունքի իրացման խնդրին: «2020 թ.-ի սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի զինված ուժերը, Թուրքիայի ակտիվ ռազմաքաղաքական աջակցությամբ և վարձկան ահաբեկիչների ներգրավմամբ, լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիա են սկսել Արցախի Հանրապետության դեմ՝ թիրախավորելով խաղաղ բնակավայրերը, քաղաքացիական ենթակառուցվածքները՝ ներառյալ կրթական հաստատությունները, մշակութային և կրոնական վայրերը: Մինչ միջազգային հանրությունը կենտրոնացած էր COVID-19 համաճարակի ճգնաժամի վրա, Ադրբեջանը ոչ միայն հրաժարվել է անվերապահորեն պաշտպանել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի կոչը՝ անհապաղ գլոբալ հրադադար հաստատելու վերաբերյալ, այլ դիմել իրավիճակի նոր սրման:
Ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում ավելի քան 90.000 մարդ ստիպված է եղել լքել իր տունը, որն ազդել է Արցախի երեխաների և երիտասարդների կրթության իրավունքի վրա: Դրա պատճառով ավելի քան 33.000 երեխա և երիտասարդ զրկվել է կրթություն ստանալու իրավունքից: Օրեցօր ավելանում է զոհերի թիվը քաղաքացիական բնակչության շրջանում, այդ թվում` երեխաների: Արցախի Հանրապետությունում մնացած երեխաները զրկված են կրթության հիմնական իրավունքից, քանի որ Ադրբեջանը միտումնավոր թիրախավորում է դպրոցներն ու մանկապարտեզները. մինչ այժմ, ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում, Արցախում վնասվել է 18 դպրոց և 6 մանկապարտեզ: Ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարքերի հարվածները վնասել են նաև ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Սոթք և Կութ համայնքների միջնակարգ դպրոցները:
Բացի այդ, Հայաստանի Հանրապետությունում ժամանակավորապես ապաստանած երեխաները դժվարություններ են ունենում՝ ինտեգրվելու իրենց նոր միջավայրին և դպրոցին: Հանդիսանալով «Ապահով դպրոց հռչակագրի» անդամ-պետություն՝ Հայաստանն անվերապահ պաշտպանում է կրթական հաստատությունների անվտանգության և յուրաքանչյուրի կրթություն ստանալու իրավունքը՝ առանց որևէ բռնության սպառնալիքի: Մեզ համար լուրջ մտահոգություն է առաջացնում այն փաստը, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է վավերացնել «Ապահով դպրոցների հռչակագիրը»՝ այդպիսով խաթարելով զինված բախումների ընթացքում կրթության վրա նպատակային հարձակումների խնդրի լուծմանը միտված Համաշխարհային կոալիցիայի ջանքերը: Ուստի, ես կոչ եմ անում միջազգային հանրությանը՝ անհատապես անհապաղ և միանշանակ դատապարտել Ադրբեջանի կողմից Արցախի և Հայաստանի նկատմամբ շարունակվող ոճրագործությունները: Միջազգային կազմակերպությունները, տվյալ դեպքում՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն, պետք է համարժեք գործեն՝ խտրականություն չդնելով դպրոցականների նկատմամբ՝ ելնելով նրանց բնակության տարածքի կարգավիճակից, քանի որ մարդու իրավունքները համընդհանուր են և չեն սահմանափակվում սահմաններով: Կոչ եմ անում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին` մշակել այնպիսի մեխանիզմներ, որոնք թույլ կտան իրացնել յոււրաքանչյուրի կրթության իրավունքը»,-նշել է Արթուր Մարտիրոսյանը:
Հանդիպումը վերաբերել է COVID-19 համավարակի հետևանքով առաջացած բացասական ազդեցությունների հաղթահարմանը և կրթության անխափան շարունակականության ապահովմանը, որը ենթադրում է կրթության ազգային ու միջազգային ֆինանսավորման պահպանման և/կամ ավելացման, ներառականության ու հավասարության սկզբունքների իրացման, ուսուցման մեթոդների ու տեղեկատվական և հաղորդակցական գործիքների կիրառման ու վերաիմաստավորման, ինչպես նաև դպրոցների վերաբացման հետ կապված խնդիրների լուծում:
Հանդիպման ընթացքում ընդունվել է հռչակագիր, որը ներառում է կրթության ոլորտում հիմնական ուղերձները՝ ինչպես դիմակայել COVID-19 համավարակի հետևանքով կրթության ոլորտի առջև ծառացած մարտահրավերներին:

Состоялась внеочередная сессия встречи Глобального образования под названием «Образование в постконфликтном периоде в мире» (Global education meeting), в которой приняли участие руководители ряда стран, министры образования и заместители министров более 60 стран.
На онлайн-встрече с посланиями выступили генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, Генеральный секретарь ЮНЕСКО Одри Азуле и высокопоставленные представители трех стран-сопредседателей, в том числе премьер-министр Норвегии, президент Ганы и глава МИД Великобритании. Затем выступили руководители около 60 стран и ответственные лица сферы образования, а также руководители авторитетных международных структур в сфере образования. Армению на встрече представил заместитель министра НОКС РА Артур Мартиросян. Он привлек внимание стран-членов к проблеме реализации права на образование из-за конфликтов.
«С 27 сентября 2020 года Вооруженные Силы Азербайджана при активной военно-политической поддержке Турции и привлечении наемных террористов начали широкомасштабную военную агрессию против Республики Арцах, нацелившись на мирные населенные пункты, гражданские инфраструктуры, включая образовательные учреждения, культурные и религиозные места.
В то время как международное сообщество было сосредоточено на кризисе эпидемии COVID-19, Азербайджан не только отказался безоговорочно поддержать призыв генсека ООН к немедленному установлению глобального перемирия, но и обратился к новому обострению ситуации. В результате азербайджанской агрессии более 90 тысяч человек были вынуждены покинуть свой дом, что повлияло на право Арцаха на образование детей и молодежи. Из-за этого более 33 тысяч детей и молодых людей лишились права на получение образования. С каждым днем растет число жертв среди гражданского населения, в том числе детей. Оставшиеся в Республике Арцах дети лишены основного права на образование, поскольку Азербайджан намеренно нацелен на школы и детские сады. До сих пор в результате азербайджанской агрессии в Арцахе были повреждены 18 школ и 6 детских садов. Удары азербайджанских беспилотников повредили также средние школы общин Сотк и Кут Гегаркуникской области РА. Кроме того, временно приютившиеся в Армении дети испытывают трудности в интеграции в свою новую среду и школу. Являясь государством-членом декларации «Безопасная школа», Армения безоговорочно защищает право на безопасность образовательных учреждений и образование для каждого, без угрозы какого-либо насилия. У нас вызывает серьезную озабоченность тот факт, что Азербайджан отказывается ратифицировать декларацию о «Безопасных школах», тем самым подрывая усилия Всемирной коалиции по решению проблемы целенаправленных нападений на образование в ходе вооруженных столкновений. Поэтому я призываю международное сообщество незамедлительно и однозначно осудить продолжающиеся со стороны Азербайджана преступления против Арцаха и Армении. Международные организации, в данном случае ЮНЕСКО, должны действовать адекватно, не дискриминируя школьников, исходя из статуса территории их проживания, поскольку права человека являются общими и не ограничиваются границами. Призываю ЮНЕСКО разработать такие механизмы, которые позволят реализовать право каждого на образование», - отметил Артур Мартиросян.
Встреча касалась преодоления негативных последствий, возникших вследствие COVID-19, и обеспечения непрерывности образования, что предполагает решение проблем, связанных с сохранением и/или увеличением национального и международного финансирования образования, реализацией принципов инклюзивности и равенства, с применением и переосмыслением методов обучения и информационных и коммуникационных инструментов, а также открытием школ. В ходе встречи была принята Декларация, включающая основные послания в сфере образования, как противостоять вызовам, стоящим перед сферой образования вследствие эпидемии COVID-19.