2020 թվականի հոկտեմբերի 16-ին տեղի է ունեցել ԱՊՀ մասնակից-պետությունների Երիտասարդության հարցերի խորհրդի հերթական նիստն առցանց հարթակում, որին մասնակցել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը: Նիստի ընթացքում ներկայացվել են երիտասարդական քաղաքականության շրջանակում ամենամյա համագործակցության ծրագրերը, այդ թվում՝ 1941-1945թթ. Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 75-ամյակին նվիրված միջոցառումների անցկացումը, երիտասարդական կամավորության խթանումը, նորարարական գաղափարների խրախուսումը, երիտասարդական մայրաքաղաքների հանրահռչակմամբ մարզային երիտասարդության ակտիվության բարձրացումը և համընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր:
Նիստի սկզբում այբբենական կարգով առաջինը զեկուցող Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացուցիչը սադրանքի ակնհայտ և անհաջող փորձ է արել` շեղելով նիստի օրակարգը և Գյանջա (Գանձակ) քաղաքում տեղի ունեցող իրադարձությունները փորձելով կապել երիտասարդական հավաքի և Հայրենական պատերազմում խորհրդային ժողովրդի տարած հաղթանակի 75-ամյակի հետ:
Ադրբեջանի երիտասարդության և սպորտի նախարարի տեղակալ Ինդիգամ Վագիֆ օղլի Բաբաևն ապատեղեկատվություն է տարածել, թե իբր հայկական ուժերը թիրախավորել են Գյանջա (Գանձակ) քաղաքի քաղացիական բնակչությանը, որի հետևանքով իբր տուժել է նաև Հայրենական պատերազմի ոգեկոչման այգին։ Նա իր խոսքում ներկայացրել է հակամարտության նենգափոխման ադրբեջանական քարոզչամեքենայի ամբողջ ներկապնակը՝ այդ ամենը կապելով Հայրենական մեծ պատերազմում Ադրբեջանի տված զոհերի, հերոսների և այլ զոհողությունների հետ:
Ի պատասխան ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը նշել է, որ Ադրբեջանի ներկայացուցչի տարածած տեղեկատվությունն ակնհայտ սադրանք է և նպատակ ունի շեղել ԱՊՀ Երիտասարդության հարցերի խորհրդի օրակարգը։ Ա.Մարտիրոսյանը ներկայացրել է Թուրքիայի մասնակցությամբ և վարձկան ահաբեկիչների ներգրավմամբ Արցախի հանդեպ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնամասշտաբ ագրեսիայի իրական բնույթը՝ կարևորելով միջազգային հանրության կողմից ադրբեջանական ագրեսիայի դատապարտման հրամայականը, որ այդ երկիրն անհապաղ դադարեցնի ռազմական գործողությունները և հաշվետվության կանչվի ռազմական արկածախնդրության համար:
Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչը նաև առիթն օգտագործել է մատնանշելու, որ Հայրենական մեծ պատերազմում Խորհրդային Ադրբեջանի մասնակցությունը տպավորիչ է ահռելի զոհողությունների և հերոսականության շնորհիվ, որը դրսևորել է արցախահայությունը, որ հիմա հերոսական գոյապայքար է մղում պաշտպանվելու այդ նույն Ադրբեջանի լայնածավալ ագրեսիայից:
Մասնակիցները խոսել են նաև 2020 թվականի ընթացքում իրենց երկրներում իրականացված երիտասարդական միջոցառումների մասին, որոնց ճնշող մեծամասնությունը ինչպես ՀՀ-ում, այնպես էլ մյուս ԱՊՀ մասնակից-պետություններում, COVID-19 համաճարակով պայմանավորված չեղարկվել կամ հետաձգվել է: Նիստի ընթացքում ի թիվս այլ հարցերի քննարկվել և որոշվել է, որ ԱՊՀ մասնակից-պետությունների միջազգային երիտասարդական «100 գաղափար ԱՊՀ համար» ծրագրի վերջնական՝ միջազգային փուլը և ԱՊՀ մասնակից-պետությունների երիտասարդության հարցերով խորհրդի հերթական նիստը կանցկացվեն Հայաստանում 2021 թվականի 2-րդ կիսամյակում:

16 октября 2020 года в режиме онлайн состоялось очередное заседание Совета по делам молодежи государств – участников Стран Независимых Государств, на котором присутствовал заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Артур Мартиросян. В ходе встречи были обсуждены ряд мероприятий ежегодного сотрудничества в рамках молодежной политики, в том числе посвященные 75-летию Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов. На заседании обсуждались вопросы популяризации молодежного волонтерства, стимулирования инновационных идей, повышения активности молодежи в регионах за счет популяризации молодежных столиц, а также ряд других вопросов.
В начале заседания представитель Азербайджанской Республики, выступавший первым в алфавитном порядке, предпринял явную и безуспешную попытку отклонить повестку дня заседания, увязав события в Гяндже с 75-летием Победы советского народа в Отечественной войне. Заместитель министра молодежи и спорта Азербайджана Бабаев Индигам Вагиф оглу распространил дезинформацию о том, что мирное население Гянджи (Гандзак) якобы подвергалось нападениям со стороны армянских вооруженных сил, в результате которого пострадали гражданское население и Парк памяти об Отечественной войне. В своем выступлении он представил всю палитру азербайджанской пропагандистской машины по фальсификации конфликта, на фоне героев и жертв Азербайджана в Великой Отечественной войне. В ответ заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Артур Мартиросян заявил, что информация, распространенная его азербайджанским коллегой, является явной провокацией, направленной на отклонение повестки дня Совета по делам молодежи государств – участников СНГ, и в ответ представил реальную ситуацию крупномасштабной агрессии, развязанной Азербайджаном против Арцаха с участием наемников-террористов при посредничестве Турции. А.Мартиросян призвал всех и все международное сообщество строго осудить агрессию Азербайджана, чтобы Азербайджан немедленно прекратил боевые действия и был призван к ответу за свою военную авантюру. В своем выступлении представитель Республики Армения отметил, что участие Советского Азербайджана в Великой Отечественной войне впечатляет огромными жертвами и героизмом армян Азербайджана, особенно армян Арцаха, которые сегодня ведут экзистенциальную войну против широкомасштабной азербайджанской агрессии
На заседании участники представили информацию о молодежных мероприятиях, проводимых в странах в 2020 году. Однако во многих странах СНГ, как в Армении, ряд мероприятий были отменены или перенесены из-за эпидемии COVID-19. В ходе заседания было также решено, что завершающий этап международного молодежного проекта государств-участников СНГ «100 идей для СНГ» и Очередное заседание Совета состоится в Армении во второй половине 2021 года.