Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետևանքով տուժում են նաև երեխաները. հոկտեմբերի 15-ի դրությամբ, Արցախի Հանրապետությունում իր բնակության վայրում սպանվել է 9-ամյա մեկ աղջիկ։ Նրա 2 տարեկան եղբայրը ստացել է ծանր մարմնական վնասվածքներ՝ Մարտունի քաղաքի հրետակոծության ժամանակ:
Ադրբեջանի ուժգին հրետակոծության պատճառով ԱՀ-ի Մարտակերտ քաղաքի իրենց տնից հեռանալու ճանապարհին ԱԹՍ-ի հարվածից վիրավորվել է 13-ամյա մեկ տղա, ով 5 օր մնացել է կոմայի մեջ։ ԱԹՍ-ն հարվածել էր մեքենային, ընտանիքի բոլոր անդամները ծանր վնասվածքներ ունեն: Հոկտեմբերի 14-ին Վարդենիս-Սոթք ավտոճանապարհի մերձակայքում դարձյալ ադրբեջանական ԱԹՍ-ի խոցման հետևանքով վիրավորվել է 14 տարեկան ևս մեկ տղա:
Մեծապես վտանգված է նաև երեխաների կրթության իրավունքը։ Սեպտեմբերի 27-ից սկսած Արցախում ուսումնական բոլոր հաստատություններն անորոշ ժամանակով փակվել են։ Արցախի Հանրապետության ավելի քան 24 հազար երեխա չի հաճախում դպրոց` չունի կրթության իր իրավունքն իրացնելու հնարավորություն: Պատերազմական վիճակով պայմանավորված՝ Հայաստանի տարբեր մարզերի սահմանամերձ 119 համայնքների ավելի քան 10.815 երեխա սեպտեմբերի 27-ից սկսած զրկված է առկա ուսուցման հնարավորություններից։
Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ այս համայնքների դպրոցները, ինչպես նաև նախնական արհեստագործական և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունները կազմակերպել են հեռավար դասեր։ Հազարավոր երեխաներ նույն համայնքներում չեն կարողանում մանկապարտեզ հաճախել:

В результате войны, развернутой Азербайджаном, страдают также дети. По состоянию на 15 октября с. г. в Республике Арцах во время бомбардировки города Мартуни была убита 9-летняя девочка, находившаяся у себя дома. Ее 2-х летний брат также получил тяжелые ранения.
Во время сильного артиллерийского обстрела города Мартакерт, недалеко от своего дома, ударом азербайджанского БПЛА был ранен 13-летний мальчик, который вот уже 5-ый день находится в коме. Беспилотник нанес удар также по машине – тяжело ранены все члены семьи мальчика.
Кроме того, 14 октября у трассы Варденис-Сотк, в результате обстрела азербайджанским БПЛА был ранен 14-летний мальчик.
Право детей на образование находится в большой опасности.
С 27 сентября с. г. все учебные заведения в Республике Арцах закрыты на неопределенный срок. Больше 24 тысяч детей не посещает школы, так как не имеют возможности реализовать свое право на обучение.
В связи с военным положением свыше 10․815 детей из 119 приграничных районов различных областей Армении лишены возможности на стационарное обучение. Из соображений безопасности для этих районных школ, а так же учреждений начального и среднего профессионального образования, организовано дистанционное обучение.