Արցախա-ադրբեջանական շփման գծի ամբողջ երկայնքով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտից Թուրքիայի գործուն աջակցությամբ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների հետևանքով Արցախի Հանրապետության ավելի քան 24 հազար երեխա զրկվել է կրթության իրավունքն իրացնելու հնարավորությունից՝ դպրոց հաճախելուց:
Չնայած ստանձնած միջազգային պարտավորություններին՝ Ադրբեջանը շարունակում է միջազգային իրավունքի նորմերով արգելված զինատեսակներից հրետակոծել անգամ կրթական հաստատությունները: Ռազմական ագրեսիայի հետևանքով վնասվել են 10-ից ավելի դպրոցների, ինչպես նաև մի շարք մանկապատեզների շենքներն ու օժանդակ շինությունները: Ադրբեջանական ագրեսիայի պատճառով հազարավոր երեխաներ զրկված են նաև մանկապարտեզ հաճախելու հնարավորությունից, երիտասարդները չեն շարունակում կրթությունը բուհերում:
Հիշեցնենք, որ, արձագանքելով նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ա.Հարությունյանի նամակներին, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն խորը մտահոգություն էր հայտնել ԼՂ հակամարտության գոտում բռնությունների շարունակվող սրման կապակցությամբ, ինչը հանգեցնում է քաղաքացիական զոհերի աճի և վնաս հասցնում քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին, այդ թվում` դպրոցներին, մշակութային և կրոնական վայրերին:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն կոչ էր արել նաև զերծ մնալ երեխաների, ուսուցիչների, կրթական անձնակազմի կամ դպրոցների վրա ցանկացած հարձակումից կամ վնաս հասցնելուց՝ ապահովել կրթության իրավունքը «Անվտանգ դպրոցների հռչակագրի» սկզբունքների հիման վրա և դրա ուղեցույցներին համահունչ: Նշված փաստաթղթերը սահմանափակում են դպրոցների և համալսարանների օգտագործումը ռազմական նպատակներով և հորդորում ուժեղացնել կրթության պաշտպանությունը հարձակումներից, ինչպես նաև ապահովել անվտանգ կրթության շարունակականությունը զինված ընդհարումների ընթացքում:

More than 24.000 children in the Artsakh Republic have been deprived of the opportunity to attend schools and exercise their right to education. That is due to the fact that since September 27, 2020, Azerbaijan with the active support of Turkey and Turkish-sponsored mercenary terrorists has unleashed a large-scale military aggression against Artsakh Republic, targeting the country’s civilian population and infrastructure.
Despite its international obligations, Azerbaijan continues to use weapons prohibited by international law to shell even educational institutions. As a result of this ongoing military aggression, more than 10 schools as well as a number of kindergartens have already been damaged. K-16 education has been entirely interrupted in the country. In response to the letters sent by the Minister of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia Arayik Harutyunyan, UNESCO expressed its grave concern with the continuing escalation of violence in Nagorno-Karabakh, which is causing rising civilian casualties and inflicting damage on civilian infrastructure, including schools, cultural and religious sites. UNESCO also called to refrain from any attacks on, or harm to children, teachers, education personnel or schools, and urged to uphold the right to education, recalling the principles of the Safe Schools Declaration, and its guidelines that restrict the use of schools and universities for military purposes, strengthen the protection of education from attack and ensure continuity of safe education during armed conflict.