Մշակութային ժառանգության վայրերի միտումնավոր ոչնչացումը պատերազմի ընթացքում իրականացվող հանցագործություն է: Պատմությունը ցույց է տալիս, որ այլոց պատկանող քաղաքակրթական արժեքների նկատմամբ անհանդուրժողականության ցանկացած դրևսորում՝ մշակութային կամ կրոնական ժառանգությանը միտումնավոր վնաս հասցնելը կամ ոչնչացնելը պետք է դատապարտվի հաստատուն վճռականությամբ: Մշակութային ժառանգության վայրերի թիրախավորումը հատկապես պատերազմական իրավիճակում խստորեն արգելված է մի շարք միջազգային կոնվենցիաներով (ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին Հաագայի 1954 թվականի կոնվենցիա և դրան կից 1954 և 1999 թվականներիի արձանագրությունները, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2003 թվականի «Մշակութային ժառանգության միտումնավոր ոչնչացման մասին» հռչակագիրը):
Սիրիայից մինչև Աֆղանստան, Մալիից մինչև Եմեն մենք ականատես ենք եղել համամարդկային արժեք ներկայացնող մշակութային ժառանգության ոչնչացմանը, որը բազմաթիվ դեպքերում հնարավոր չի եղել վերականգնել:
Ցավոք, հայկական կողմի այն պնդումները և ապացույցները, որ Ադրբեջանի, մասնավորապես՝ Նախիջևանի տարածքում ոչ պատերազմական իրավիճակում սիստեմատիկ կերպով, տարիներ շարունակ ոչնչացվում էր հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը, միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների կողմից ադրբեջանական իշխանությունների այս քաղաքականությունը այդպես էլ կոշտ արձագանքի և գնահատականի չարժանացավ, իսկ ոչնչացված հուշարձանների թիվը կազմում էր ավելի քան 89 միջնադարյան եկեղեցի, 5840 խաչքար և 22000 տապանաքար:
Միջազգային կառույցների ոչ հասցեկան կոչերը այսօր կրկին հանգեցնում են նրան, որ կրկին թիրախավորվում են այս անգամ էլ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում գտնվող հայկական պատմամշակութային հուշարձանները: 2020 թվականի հոկտեմբերի 8-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից թիրախավորվել և հրթիռակոծվել է Շուշի քաղաքի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցին: Այս քայլով Ադրբեջանը կոպտագույնս խախտում է միջազգային իրավունքի նորմերը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի և Եվրոպայի Խորհրդի շրջանակներում իր իսկ կողմից ստանձնած պարտավորությունները:
Ի հակադրություն ադրբեջանական իշխանությունների՝ տասնամյակներ ընթացող մշակութային վանդալիզմի և ոչնչացման քաղաքականության՝ Հայաստանը և Արցախը միշտ հավատարիմ են իրենց տարածքներում մշակույթի և մշակութային ժառանգության պահպանության միջոցով խաղաղության և համերաշխության առաջընթացի գաղափարին՝ անկախ դրանց էթնիկ և կրոնական ծագումից: Սրա վառ ապացույցը Շուշիի «Գյովհար Աղայի» (Վերին Ջումա) մզկիթի վերականգնում էր, որը զգալիորեն տուժել էր արցախյան ազատամարտի տարիներին և գտնվում եր կիսաքանդ վիճակում: 2019թ․ Արցախի կառավարության հետ համագործակցությամբ, «IdeA» հիմնադրամի միջոցներով իրականացվեց Շուշիի «Գյովհար Աղայի» (Վերին Ջումա) մզկիթի վերականգնումը: Արցախի Հանրապետության գոյության ողջ ընթացքում վերականգնվել և բարեկարգվել են Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցին (1988 թվականին Շուշիից հայերին արտաքսելուց հետո ադրբեջանցիները ջարդել են զանգակատան հրեշտակների արձանները և եկեղեցին վերածել զինապահեստի, իսկ Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ այստեղ էր գտնվում ազերիների «ԳՐԱԴ» հրթիռային համակարգի պահեստը), Գանձասարի վանական համալիրը (պատերին առկա են ռմբակոծության հետքեր), Մարտակերտի շրջանի Վանքասար եկեղեցին, Ամարասի վանական համալիրը պատերին (բազմիցս արկակոծվել է), Քաշաթաղի շրջանի 4-րդ դարի Ծիծեռնավանք եկեղեցին, ինչպես նաև Դադիվանքի վանական համալիրը (օգտագործվել է որպես անասնագոմ):
Միջազգային հանրությանը և միջազգային հեղիանակավոր կառույցներին կոչ ենք անում վճռականորեն և խստագույնս դատապարտել ադրբեջանական շարունակական ագրեսիան, որի ընթացքում հայկական մշակութային ժառանգությունը մեծապես վտանգված է և կանգնած է ոչնչացման վտանգի առաջ: Լռություն պահպանելով՝ մենք ճանապարհ ենք հարթում աշխարհի տարբեր ծայրերում նոր մշակութային ոճրագործությունների համար:

Deliberate destruction of cultural heritage sites is a crime committed during the war. History shows that any manifestation of intolerance towards civilizational values belonging to others, the deliberate infliction or destruction of cultural or religious heritage must be condemned with firm determination. Targeting cultural heritage sites, especially in war situations, is strictly prohibited by a number of international conventions (UNESCO’s 1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict and its two (1954 and 1999) Protocols, the 2003 UNESCO Declaration concerning the Intentional Destruction of Cultural Heritage).
From Syria to Afghanistan, from Mali to Yemen, we have witnessed the destruction of cultural heritage of universal value, which in many cases could not be restored.
Unfortunately, the arguments of the Armenian side - the evidence that the Armenian historical and cultural heritage was systematically destroyed for years in the non-war situation in Azerbaijan, particularly in Nakhichevan - did not evoke a strong response from the international authorities. The number of destroyed monuments was more than 89 medieval churches, 5840 khachkars և 22000 tombstones.
Today, the non-targeted appeals of the international organizations again lead to the targeting of Armenian historical and cultural monuments in Nagorno Karabakh. On October 8, 2020, the Church of the Holy Savior Ghazanchetsots in the city of Shushi was targeted and shelled by the Azerbaijani armed forces. With this step, Azerbaijan brutally violates the norms of the international law, as well as its commitments within the framework of the UN and the Council of Europe.
Compared to the decades-long policy of cultural vandalism and destruction by the Azerbaijani authorities, Armenia and Artsakh have always been committed to promoting peace and solidarity through the preservation of culture and cultural heritage in their territories, regardless of their ethnic or religious origin. The proof of this was the restoration of the "Gyovhar Agha" (Verin Juma) mosque in Shushi, which was significantly damaged during the Artsakh Liberation War and was in a dilapidated condition. In 2019, in cooperation with the Government of Artsakh, the "IdeA" Foundation funded the restoration of the “Gevhar Agha” mosque (Upper Juma) in Shushi. Throughout the existence of the Artsakh Republic, the Holy Savior Ghazanchetsots Church in Shushi was restored and renovated (after the deportation of the Armenians from Shushi in 1988, Azeris smashed the statues of angels of the bell tower, turning the church into an armory; and during the Karabakh war, the warehouse of the Azeri "GRAD" missile system was located here), Gandzasar Monastery Complex (there are traces of bombing on the walls), Vankasar Church in Martakert region, Amaras Monastery Complex (the walls were repeatedly shelled), 4th-century Tsitsernavank Monastery of Kashatagh region, as well as the Dadivank Monastery Complex (used as a barn).
We call on the international community and international authorities to strongly and sternly condemn the ongoing Azerbaijani aggression, during which the Armenian cultural heritage is highly endangered and is under the threat of destruction. By keeping silent, we are paving the way for new cultural atrocities around the world.
The photos of the damaged church are taken by Davit Ghahramanyan, some of the photos are taken from the Internet.