ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կրթության միջազգային բյուրոյի խորհրդի նիստի ընթացքում խորհուրդը նախագահող ՀՀ ԿԳՄՍՆ արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության պետ Արկադի Պապոյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ։ Նա հայտնել է 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից առ այսօր Արցախի և Ադրբեջանի միջև շփման գծի ամբողջ երկայնքով Ադրբեջանի զինված ուժերի ագրեսիվ գործողությունների մասին, որոնք թիրախավորել են նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը:
«Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ուսումնական հաստատությունների թիրախավորումն անթույլատրելի է և պետք է արժանանա միահամուռ դատապարտման: Հրետակոծությունների հետևանքով Արցախի քաղաքացիական բնակչության շրջանում կան զոհեր ու վիրավորներ: Ադրբեջանի զինված ուժերը հարվածներ են հասցրել նաև Վարդենիսի շրջանի զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ուղղությամբ»,-նշել է Արկադի Պապոյանը:
Առանձնահատուկ կարևորելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի դերն ու նշանակությունը ժամանակակից աշխարհում՝ արդի մարտահրավերների հաղթահարման, կրթության կայուն զարգացման և երեխաների կրթության իրավունքի ապահովման գործում, ինչպես նաև հաշվի առնելով, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն զինված հարձակումներից կրթությունը պաշտպանելու Համաշխարհային կոալիցիայի հիմնադիր անդամ է, խորհրդի նախագահը կոչ է արել խստագույնս դատապարտել Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ագրեսիան Արցախի Հանրապետության նկատմամբ։
Նիստին ընդունվել է 2019 թվականի ֆինանսական հաշվետվությունը, քննարկվել են խորհրդի գործունեության ռազմավարական նոր մոտեցումները, ինչպես նաև նոր տիպի կորոնավիրուսի (Covid-19) համաճարակային իրավիճակով պայմանավորված կրթության ոլորտի նոր մարտահրավերները: Նշենք, որ 2020 թ. հունվարի 21-ին Ժնևում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կրթության միջազգային բյուրոյի խորհրդի որոշմամբ Հայաստանն ընտրվել է Խորհրդի ղեկավար կոմիտեի նախագահ՝ 2020-2021 թթ. համար։

During the sitting of the Council of the UNESCO International Bureau of Education, Arkadi Papoyan, Head of the Department of Foreign Relations and Diaspora of the RA Ministry of Education and Science, who chairs the Council, made a statement. He reported on the aggressive actions of the Azerbaijani armed forces along the entire contact line between Artsakh and Azerbaijan since September 27, 2020, which also targeted peaceful settlements, including the capital Stepanakert. "Targeting educational institutions by the Azerbaijani armed forces is inadmissible and should be condemned unanimously. There are casualties among the civilian population of Artsakh due to the shelling. "Azerbaijani armed forces also attacked military and civilian infrastructure in the Vardenis region," Arkady Papoyan said.
Emphasizing the role and significance of UNESCO in the modern world in overcoming modern challenges, sustainable development of education, and ensuring the right of children to education, as well as being a founding member of the World Coalition to Protect Education from armed attack, The Chairman of the Council called on to strongly condemn the aggression of the military-political leadership of Azerbaijan towards the Artsakh Republic.
The meeting adopted financial report of 2019, discussed new strategic approaches of the Council's activities, as well as new challenges in the field of education due to the epidemiological situation of a new type of coronavirus (Covid-19). It should be noted that in 2020, on January 21, in Geneva, by the decision of the Council of the UNESCO International Bureau of education, Armenia was elected Chairman of the steering Committee of the Council for 2020-2021.