ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կրթության միջազգային բյուրոյի խորհրդի նիստի ընթացքում խորհուրդը նախագահող ՀՀ ԿԳՄՍՆ արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության պետ Արկադի Պապոյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ։ Նա հայտնել է 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից առ այսօր Արցախի և Ադրբեջանի միջև շփման գծի ամբողջ երկայնքով Ադրբեջանի զինված ուժերի ագրեսիվ գործողությունների մասին, որոնք թիրախավորել են նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը:
«Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ուսումնական հաստատությունների թիրախավորումն անթույլատրելի է և պետք է արժանանա միահամուռ դատապարտման: Հրետակոծությունների հետևանքով Արցախի քաղաքացիական բնակչության շրջանում կան զոհեր ու վիրավորներ: Ադրբեջանի զինված ուժերը հարվածներ են հասցրել նաև Վարդենիսի շրջանի զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ուղղությամբ»,-նշել է Արկադի Պապոյանը:
Առանձնահատուկ կարևորելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի դերն ու նշանակությունը ժամանակակից աշխարհում՝ արդի մարտահրավերների հաղթահարման, կրթության կայուն զարգացման և երեխաների կրթության իրավունքի ապահովման գործում, ինչպես նաև հաշվի առնելով, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն զինված հարձակումներից կրթությունը պաշտպանելու Համաշխարհային կոալիցիայի հիմնադիր անդամ է, խորհրդի նախագահը կոչ է արել խստագույնս դատապարտել Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ագրեսիան Արցախի Հանրապետության նկատմամբ։
Նիստին ընդունվել է 2019 թվականի ֆինանսական հաշվետվությունը, քննարկվել են խորհրդի գործունեության ռազմավարական նոր մոտեցումները, ինչպես նաև նոր տիպի կորոնավիրուսի (Covid-19) համաճարակային իրավիճակով պայմանավորված կրթության ոլորտի նոր մարտահրավերները: Նշենք, որ 2020 թ. հունվարի 21-ին Ժնևում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կրթության միջազգային բյուրոյի խորհրդի որոշմամբ Հայաստանն ընտրվել է Խորհրդի ղեկավար կոմիտեի նախագահ՝ 2020-2021 թթ. համար։

В ходе заседания совета Международного бюро образования ЮНЕСКО председательствующий в совете начальник управления внешних связей и диаспоры МОНКС РА Армении Аркадий Папоян выступил с заявлением. Он сообщил об агрессивных действиях вооруженных сил Азербайджана по всему периметру линии соприкосновения с Нагорным Карабахом с 27 сентября 2020 года по настоящее время.
«Таргетирование учебных заведений ВС Азербайджана недопустимо и должно удостоиться единодушного осуждения. В результате артобстрела среди гражданского населения Арцаха есть погибшие и раненые. Вооруженные силы Азербайджана нанесли удары также по военным и гражданским инфраструктурам Варденисского района Армении», - отметил Аркадий Папоян.
Придавая особую важность роли и значению ЮНЕСКО в современном мире в деле преодоления современных вызовов, стабильного развития образования и обеспечения права на образование детей, а также учитывая, что ЮНЕСКО является членом-учредителем Всемирной коалиции по защите образования от вооруженных нападений, председатель совета призвал строго осудить агрессию военно-политического руководства Азербайджана в отношении Республики Арцах.
На заседании был принят финансовый отчет 2019 года, были обсуждены новые стратегические подходы деятельности совета, а также новые вызовы в сфере образования, обусловленные эпидемиологической ситуацией коронавируса нового типа (Covid-19).
Отметим, что 21 января 2020 года в Женеве по решению совета Международного бюро образования ЮНЕСКО Армения была избрана председателем руководящего комитета Совета на 2020-2021 гг.