Հաշվի առնելով երկրում հայտարարված ռազմական դրությունը և անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ սահմանամերձ որոշ բնակավայրերի ուսումնական հաստատություններն անցել են հեռավար ուսուցման։
Հեռավար ուսուցման արդյունավետությունն ապահովելու նպատակով ԿԳՄՍ նախարարությունը քայլեր է ձեռնարկել սահմանամերձ համայնքներում սովորողներին տեխնիկական սարքավորումներով և ինտերնետ կապով ապահովելու ուղղությամբ: Մարզպետարանների գույքագրած կարիքներին համապատասխան՝ սարքավորումներ են տրվել դրա կարիքն ունեցող սովորողներին։ Բջջային կապի օպերատորների հետ ձեռք բերված նախնական պայմանավորվածության համաձայն` սահմանամերձ համայնքների սովորողները կապահովվեն նաև անվճար ինտերնետ հասանելիությամբ։ Հեռավար ուսուցումը կազմակերպվում է դպրոցների կողմից՝ համաձայն հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում հեռավար (դիստանցիոն) կրթության կազմակերպման կարգի և ուսումնական պլանի:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը ապահովում է նաև իրենց բնակավայրից ժամանակավորապես հեռու գտնվող դպրոցականների կրթության շարունակականությունը։ Երեխաները կարող են հաճախել իրենց՝ այս պահի փաստացի բնակության վայրի մոտակա դպրոցը։ Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը` երեխաները ընդգրկվում են ուսումնական գործընթացում՝ անկախ լիցենզիայով նախատեսված տեղերի քանակից և դիմելու պահին փաստաթղթերի առկայությունից։ Բոլոր դպրոցականները կապահովվեն անհրաժեշտ դասագրքերով։
Մյուս ուսումնական հաստատություններում կրթական գործընթացն իրականացվում է սահմանված ընթացակարգերով՝ առանց ընդհատումների:
Հիշեցնենք, որ ուսումնական գործընթացն իրականացվում է համավարակի պայմաններում՝ պահպանելով ՀՀ առողջապահության նախարարի՝ սեպտեմբերի 18-ի 24-Ն հրամանով սահմանված սանիտարական կանոնները։ Դպրոցի անձնակազմի և սովորողների ընդհանուր թվի 10 տոկոս և ավելիի՝ կորոնավիրուսային հիվանդությամբ վարակման դեպքում դպրոցը ժամանակավորապես անցնում է հեռավար ուսուցման՝ դադարեցնելով առկա ուսուցման գործընթացը և վերադառնալով դրան դպրոցում գրանցված վարակի դեպքերում մեկուսացման և ինքնամեկուսացման ժամկետների ավարտից հետո։
ԿԳՄՍ նախարարությունը կոչ է անում կրթության ոլորտի կազմակերպիչներին ցուցաբերել զգոնություն, պահպանել հակահամավարակային կանոնները, խստագույնս հետևել պաշտոնական լրահոսին և լիազոր մարմնի ցուցումներին:

Considering the declared martial law in the country and based on the security reasons, the educational institutions in some border communities have switched to distance learning.
To ensure the effectiveness of distance learning, the ESCS Ministry has taken measures to provide the pupils of border communities with technical equipment and Internet connection. In accordance with the inventory needs prepared by the regional administration bodies (Marzpetarans), the pupils were provided with necessary equipment. According to the preliminary agreement with mobile operators, the pupils of border communities will be provided with free Internet access. Distance learning is organized by schools in line with the order of organizing distance education in General education institutions and the curriculum.
The RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports also ensures the continuity of education for schoolchildren temporarily away from their place of residence. Children can attend the nearest school to their current place of residence. Given the current situation, children are enrolled in the educational process, regardless of the number of places provided by the license, and the availability of documents at the time of application. All schoolchildren will be provided with the necessary textbooks.
In other educational institutions the educational process is carried out according to established procedures without interruptions.
Note that the educational process is carried out under the conditions of the pandemic, observing the sanitary rules defined by the order of the RA Minister of Health of September 18, 24-N. When the cases of coronavirus infection reach10% or more of the total number of school staff and pupils, the school temporarily switches to distance learning, terminating the learning process and resumes it after the expiration of the isolation or self-isolation period.
The ESCS Ministry calls on the organizers of education to be vigilant, to observe the anti-epidemic rules, to strictly follow the official media and the instructions of the authorized body.