ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է ԻԿՕՄ-ի հայկական թանգարանների ազգային կոմիտեի գործադիր խորհրդի անդամներին։ Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Նարինե Խաչատուրյանը։
Ողջունելով ներկաներին` նախարար Ա. Հարությունյանը նախ նշել է, որ թանգարանների վերաբացման հարցին կրկին անդրադարձ է լինելու հաջորդ շաբաթ։ Նրա խոսքով, թանգարաններն առաջին հերթին կրթական կառույցներ են և դպրոց-թանգարան, բուհ-թանգարան կապերն ակտիվացնելու և համակարգային մոտեցումներ ձևավորելու գործում ԻԿՕՄ-ի հետ համագործակցությունը կարևոր է: Նախարարը նաև անդրադարձել է հավաքածուների հաշվառման գործի կարևորությանը, թանգարանային ոլորտի օրենսդրական բարեփոխումներին։
ԻԿՕՄ-ի հայկական թանգարանների ազգային կոմիտեի նախագահ Անի Ավագյանը ներկայացրել է կազմակերպության կառուցվածքը, գործունեության հիմնական ուղղությունները: Թանգարանների վերաբացման հարցերի շուրջ քննարկման ժամանակ Ա. Ավագյանը խոսել է վերջին ամիսներին իրականացրած` «ԿՈՎԻԴ-19-ի հետևանքների չեզոքացման ծրագիր թանգարանների և արգելոց-թանգարանների համար» ծրագրի մասին` նշելով, որ մի շարք գործընկեր կազմակերպությունների հետ ներգրավել են համապատասխան նյութատեխնիկական աջակցություն Հայաստանի թանգարանների համար: Առաջիկայում կիրականացվի ծրագրի առաջին փուլը և ՀՀ 5 մարզերի 36 թանգարանների կտրամադրվի համապատասխան աջակցություն` վերաբացմանը պատրաստ լինելու համար։ Բացի այդ, ՀՀ ԿԳՄՍՆ-ի հետ համատեղ մշակվել է վերապատրաստումների ծրագիր, ներգրավվել է միջազգային փորձագետ։
Հանդիպման ընթացքում կոմիտեի անդամները խոսել են թանգարանային ոլորտին առնչվող հիմնախնդիրներից, քննարկել բարեփոխումների հետ կապված հարցեր:
Նախարար Ա. Հարությունյանը նշել է, որ թանգարանների կառավարման և ֆինանսավորման նոր մոդելի մշակումն արդիական խնդիր է, տրվել է հաստիքացուցակների և պաշտոնի անձնագրերի գործը ամբողջացնելու հանձնարարական։ Ամփոփելով հանդիպումը` նախարարը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում համատեղ ուժերով կիրականացվեն ոլորտի համակարգային բարեփոխումներ:

Министр образования, науки, культуры и науки РА Араик Арутюнян принял членов Исполнительного совета Национального комитета армянских музеев ИКОМ. На встрече присутствовала также заместитель министра Нарине Хачатурян.
Приветствовав присутствующих, министр А. Арутюнян отметил, что вопрос открытия музеев вновь будет затронут на следующей неделе. По его словам, музеи, в первую очередь, являются образовательными структурами и сотрудничество с ИКОМ в деле активизации связей школа-музей, вуз-музей и формирования системных подходов. Министр также коснулся важности учета коллекций, законодательных реформ в музейной сфере.
Председатель Национального комитета армянских музеев ИКОМ Ани Авагян представила структуру организации, основные направления ее деятельности. Во время обсуждения вопросов для открытия музеев Авагян говорила об осуществленной в последние месяцы программе по нейтрализации последствий КОВИДА-19 для музеев и музеев-заповедников, отметив, что вместе с рядом организаций-партнеров они привлекли соответствующую материально-техническую поддержку для музеев Армении.
В ближайшее время будет осуществлен первый этап программы, и 36 музеям 5 областей Армении будет предоставлена соответствующая помощь, чтобы быть готовыми к открытию. Кроме того, совместно с МОНКС РА была разработана программа переподготовки, вовлечен международный эксперт.
В ходе встречи члены комитета говорили о проблемах музейной сферы, обсудили вопросы, связанные с реформами.
Министр А. Арутюнян отметил, что разработка новой модели управления и финансирования музеев является актуальной задачей, дано поручение обобщить штатные расписания и должностные паспорта.
Подводя итоги встречи, министр выразил надежду, что в ближайшее время совместными усилиями будут осуществлены системные реформы сферы.