ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է ԻԿՕՄ-ի հայկական թանգարանների ազգային կոմիտեի գործադիր խորհրդի անդամներին։ Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Նարինե Խաչատուրյանը։
Ողջունելով ներկաներին` նախարար Ա. Հարությունյանը նախ նշել է, որ թանգարանների վերաբացման հարցին կրկին անդրադարձ է լինելու հաջորդ շաբաթ։ Նրա խոսքով, թանգարաններն առաջին հերթին կրթական կառույցներ են և դպրոց-թանգարան, բուհ-թանգարան կապերն ակտիվացնելու և համակարգային մոտեցումներ ձևավորելու գործում ԻԿՕՄ-ի հետ համագործակցությունը կարևոր է: Նախարարը նաև անդրադարձել է հավաքածուների հաշվառման գործի կարևորությանը, թանգարանային ոլորտի օրենսդրական բարեփոխումներին։
ԻԿՕՄ-ի հայկական թանգարանների ազգային կոմիտեի նախագահ Անի Ավագյանը ներկայացրել է կազմակերպության կառուցվածքը, գործունեության հիմնական ուղղությունները: Թանգարանների վերաբացման հարցերի շուրջ քննարկման ժամանակ Ա. Ավագյանը խոսել է վերջին ամիսներին իրականացրած` «ԿՈՎԻԴ-19-ի հետևանքների չեզոքացման ծրագիր թանգարանների և արգելոց-թանգարանների համար» ծրագրի մասին` նշելով, որ մի շարք գործընկեր կազմակերպությունների հետ ներգրավել են համապատասխան նյութատեխնիկական աջակցություն Հայաստանի թանգարանների համար: Առաջիկայում կիրականացվի ծրագրի առաջին փուլը և ՀՀ 5 մարզերի 36 թանգարանների կտրամադրվի համապատասխան աջակցություն` վերաբացմանը պատրաստ լինելու համար։ Բացի այդ, ՀՀ ԿԳՄՍՆ-ի հետ համատեղ մշակվել է վերապատրաստումների ծրագիր, ներգրավվել է միջազգային փորձագետ։
Հանդիպման ընթացքում կոմիտեի անդամները խոսել են թանգարանային ոլորտին առնչվող հիմնախնդիրներից, քննարկել բարեփոխումների հետ կապված հարցեր:
Նախարար Ա. Հարությունյանը նշել է, որ թանգարանների կառավարման և ֆինանսավորման նոր մոդելի մշակումն արդիական խնդիր է, տրվել է հաստիքացուցակների և պաշտոնի անձնագրերի գործը ամբողջացնելու հանձնարարական։ Ամփոփելով հանդիպումը` նախարարը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում համատեղ ուժերով կիրականացվեն ոլորտի համակարգային բարեփոխումներ:

The RA ESCS Minister Arayik Harutyunyan received the board members of the ICOM National Committee of Armenian Museums. The meeting was also attended by the Deputy Minister Narine Khachaturyan.
Greeting those present, Minister A. Harutyunyan first noticed that the issue of reopening museums will be considered again next week. He noted that museums are first and foremost educational institutions and emphasized the importance of cooperation with ICOM in strengthening the relationship and implementing systematic approaches between school-museum and HEI-museum. The Minister also touched upon the importance of keeping records of collections, legislative reforms in the museum sector.
Chairman of the ICOM National Committee of Armenian Museums Ani Avagyan presented the structure of the organization, the main directions of activities. During the discussion of issues regarding the reopening of museums, Avagyan spoke about the program implemented in recent months to neutralize the consequences of COVID-19 for museums and reserve museums, noting that, together with several partner organizations, they have attracted appropriate support of material-technical base for museums in Armenia. Shortly, the first stage of the program will be implemented, and 36 museums in 5 regions of Armenia will be provided with appropriate assistance to be ready for reopening. Also, a training program was developed jointly with the Ministry with the participation of an international expert.
During the meeting, the committee members discussed the issues related to the museum sector and reforms.
Minister A. Harutyunyan noted that the development of a new model of management and funding of museums is an actual issue, and instructed to summarize the staffing lists and job description passports. Summing up the meeting, the Minister expressed hope that soon systemic reforms will be implemented in the sector.