Շառլ Ազնավուրի հրապարակում, որը տարիներ առաջ Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի ջանքերով վերածվել է հայ կինոյի մեծերի աստղային ճեմուղու, տեղադրվել են արձակագիր, կինոսցենարիստ Հրանտ Մաթևոսյանի և արձակագիր, դրամատուրգ, հրապարակախոս, սցենարիստ, ռեժիսոր, խմբագիր և գեղանկարիչ Աղասի Այվազյանի աստղերը։ Աստղերի բացման արարողությունը տեղի է ունեցել հուլիսի 12-ի երեկոյան՝ սահմանափակ թվով մարդկանց մասնակցությամբ, պահպանելով ավտանգության բոլոր կանոնները։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանն արարողության ընթացքում ընդգծել է, որ «Ոսկե ծիրանի» նման բացումն աննախադեպ է՝ արտակարգ դրության սահմանափակումներով պայմանավորված։ «Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել «Ոսկե ծիրանի» կազմակերպիչներին, որովհետև նրանք այս քայլով ապացուցում են, որ ավելի լավ է անել որևէ բան, քան չանել ոչինչ։ Շնորհակալ եմ նրանց կամքի համար, որ թույլ չտվեցին ընդհատվի կարևորագույն մշակութային իրադարձության պատմությունը, ավանդույթը՚ թեկուզ և մեկ տարով»,- նշել է Արա Խզմալյանը՝ անդրադառնալով նաև հայ կինոյում երկու մեծերի՝ Հրանտ Մաթևոսյանի և Աղասի Այվազյանի ավանդին։
«Այսօր շատ կարևոր օր է մեզ համար, որովհետև մեր մեծերը, որոնք հեռացան մեզնից, սպասում են մեր վերաբերմունքին։ Ժամանակին «Ոսկե ծիրանը» բացել է այս աստղերի ճեմուղին՝ մշտապես հիշելու անարդար կերպով մոռացված հայ կինեմատոգրաֆիստներին։ Մենք սիրում ենք նրանց, տեսել ենք նրանց ֆիլմերը, տեսել, թե ինչ դժվար պայմաններում են ստեղծում կինո։ Մենք նրանց շարունակողն ենք»,- աստղերի բացման արարողությանն ասել է «Ոսկե ծիրանի» հիմնադիր նախագահ Հարություն Խաչատրյանը՝ առանձնահատուկ կարևորելով երկու գործիչների անցած ուղին և հույս հայտնելով, որ ոչ ոք չի մոռանա նրանց ու նրանց ավանդը։
Արարողության ընթացքում ելույթ են ունեցել Հրանտ Մաթևոսյանի և Աղասի Այվազյանի ընտանիքի անդամները՝ իրենց շնորհակալությունը հայտնելով փառատոնին՝ նման նախաձեռնության և գործիչների հիշատակը վառ պահելու համար։
Հիշեցնենք, որ համավարակային իրավիճակով պայմանավորված՚ Երևանի «Ոսկե Ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի հիմնական իրադարձություններն այս տարի տեղի կունենան աշնանը՝ նոյեմբերի 1-8-ն ընկած ժամանակահատվածում։
Վաղուց արդեն միջազգային կինոշուկայում մեծ ճանաչում վայելող «Ոսկե Ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի կինոարտադրության ոլորտի զարգացման GAIFF Pro նորարարական հարթակի ծրագրերն ու նախագծերը հիմնականում չեն հետաձգվի ու կանցկացվեն նախապես որոշված օրերին՝ հուլիսի 13-16-ը առցանց՝ մաս կազմելով հուլիսյան ծիրանային կյանքին։

На площади Шарля Азнавура в Ереване, которая усилиями Международного кинофестиваля «Золотой абрикос» ранее была превращена в Звездную аллею великих армянских кинематографистов, были установлены звезды прозаика и киносценариста Гранта Матевосяна и публициста, драматурга, художника и режиссера Агаси Айвазяна.
Церемония открытия звезд состоялась вечером 12 июля с участием ограниченного числа людей, соблюдающих все правила безопасности.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Ара Хзмалян подчеркнул, что такое открытие «Золотого абрикоса» беспрецедентно из-за ограничений чрезвычайного положения. «Хочу поблагодарить организаторов «Золотого абрикоса», потому что этим шагом они доказывают, что лучше сделать хоть что-то, чем не делать ничего. «Я благодарю их за проявленную волю, что они не допустили, чтобы история и традиции самого важного культурного события были прерваны, по крайней мере, на год», - сказал Ара Хзмалян, также обратившись к вкладу двух великих людей Гранта Матевосяна и Агаси Айвазяна в армянское кино.
«Сегодня очень важный день для нас, потому что покинувшие нас наши старейшины, ожидают нашего отношения. «Золотой абрикос» основал эту аллею для продолжительной памяти и возможности всегда помнить несправедливо забытых армянских кинематографистов.
Мы любим их, мы видели их фильмы, мы видели в каких сложных условиях они создавали кино. Мы их преемники», - сказал на церемонии открытия звезд Арутюн Хачатрян президент-основатель «Золотого абрикоса», особо подчеркнув пройденный путь двух деятелей и выразил надежду, что никто не забудет их вклад.
Члены семей Гранта Матевосяна и Агаси Айвазяна выступили на церемонии, поблагодарив фестиваль за подобную инициативу для поддержания яркой памяти о деятелях кино.
Напомним, что в связи с эпидемической ситуацией основные события Международного кинофестиваля «Золотой абрикос» в Ереване состоятся осенью, 1-8 ноября.
Программы и проекты инновационной платформы «GAIFF Pro» для развития сферы кинопроизводства Ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос», давно известной на международном кинорынке, в основном не будут отсрочены и пройдут в сетевом режиме в заранее определенные дни, 13-16 июля.