Հայաստանի երկրորդ տարեկան ուսուցչական-հանրակրթական համաժողովը՝ Edcamp-ը կանցկացվի հունիսի 22-27-ը։ Բացումը տեղի կունենա երկուշաբթի, ժամը 11:00-ին։ Edcamp-ին մասնակցության հայտ է ներկայացրել ավելի քան 2,500 ուսուցիչ, հոգեբան, լոգոպեդ, հատուկ մանկավարժ, հետազոտող և տնօրեն Հայաստանի բոլոր մարզերից և Արցախից։
Համաժողովը կազմակերպում է «Պարադիգմա» կրթական հիմնադրամը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության տեղեկատվական աջակցությամբ, ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի, Ֆրիդրիխ Նաումանի՝ «Հանուն Ազատության» հիմնադրամի և «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ։
Հունիսի 27-ին Edcamp-ը կամփոփվի ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հետ համատեղ կազմակերպվող մասնակցային լայն քննարկմամբ՝ «Հանրակրթության բովանդակության փոփոխությունն ու ուսուցիչների խրախուսման նոր համակարգի ներդրումը» խորագրով։ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը և նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը կրթական հանրության հետ մասնակցային քննարկման շրջանակում կներկայացնեն սպասվող բարեփոխումները։
Համաժողովի շրջանակում առաջին անգամ Հայաստանում ելույթ կունենան համաշխարհային հեղինակության խոսնակներ. Դիլըն Ուիլիամ (ձևավորող գնահատման համահիմնադիր), Մայքլ Յանգ (կրթության սոցիոլոգ), Նորբերտ Պաքլեր (հեռավար կրթության մասնագետ), Պասի Սալբերգ (հայտնի «Ֆիննական դասերը» գրքի հեղինակ)։ Կներկայացվի Էստոնիայի կրթական բարեփոխումների փորձը, որպես 2018-ին աշխարհում 5-րդ կրթությամբ առաջատար պետություն։
Համաշխարհային հեղինակության կրթական փորձագետների ելույթները, ոլորտային քննարկումները, ԿԳՄՍ նախարարության բարեփոխումների վերաբերյալ մոտեցումները կհեռարձակվեն «Պարադիգմա» կրթական հիմնադրամի և ՀՀ ԿԳՄՍՆ-ի ուղիղ եթերով՝ մասնակցության հնարավորություն տալով բոլորին, ովքեր չեն հասցրել հայտագրվել համաժողովին մասնակցելու համար:
Edcamp ուսուցչական-հանրակրթական համաժողովն առաջին անգամ անցկացվել է 2019թ.-ին` համախմբելով շուրջ 400 մասնակցի Հայաստանի բոլոր մարզերից, Արցախից և սփյուռքից։ 2020 թվականին համաժողովի մասնակցության աշխարհագրությունն ու մասշտաբներն աճել են ավելի քան 500 տոկոսով։Մասնակցության քարտեզն այս տարի ընդգրկում է ավելի քան 175 գյուղ և 46 քաղաք։

22-27 июня состоится вторая ежегодная общеобразовательная конференция учителей Армении Edcamp. Открытие состоится в понедельник в 11:00. Более 2500 учителей, психологов, логопедов, специальных педагогов, исследователей и директоров из всех регионов Армении и Арцаха подали заявки на участие в Edcamp.
Конференция организована Образовательным фондом «Парадигма» при информационной поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, в сотрудничестве с «Детским фондом» ООН, фондом Фридриха Наумана «Во имя свободы» и Благотворительным фондом «Туфенкян».
27 июня Edcamp завершится подведением итогов совместной с МОНКС РА дискуссией под названием «Изменение содержания общего образования и внедрение новой системы для поощрения учителей». Министр образования, науки, культуры и спорта РА Араик Арутюнян и заместитель министра Жанна Андреасян представят ожидаемые реформы в рамках совместной дискуссии с образовательным сообществом.
Впервые в рамках конференции в Армении выступят всемирно известные докладчики - Дилан Уильям (соучредитель формирующей оценки), Майкл Янг (социолог по вопросам образования), Норберт Паклер (специалист по дистанционному образованию), Паси Салберг (автор знаменитой книги «Финские уроки»). Будет представлен опыт образовательных реформ в Эстонии, в качестве ведущей страны в мире в 2018 году.
Выступления всемирно известных экспертов в области образования, отраслевые дискуссии, подходы к реформам МОНКС РА науки будут транслироваться в прямом эфире на образовательном фонде «Парадигма».
Генеральная конференция Edcamp впервые была проведена в 2019 году, собрав около 400 участников из всех регионов Армении, из Арцаха и диаспоры. В 2020 году география и масштабы конференции увеличились более чем на 500 процентов, в этом году карта участия включает более 175 сел и 46 городов.