Հաշվի առնելով ստեղծված արտակարգ իրավիճակը և մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների՝ հեռավար ուսուցմանն անցնելու հրատապությունը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը և «Հեռավար ուսուցման ազգային ցանց» ՀԿ-ն հանդես են գալիս նոր նախաձեռնությամբ:
Նախարարությունը շրջաբերական է ուղարկել ՄԿՈՒ հաստատություններին՝ առաջարկելով գրանցվել http://elearning.am կայքում: Մարտի 20-ից ապրիլի 3-ը նշված հարթակում գրանցված արհեստագործական ուսումնարանների և քոլեջների 158 դասավանդողների համար կանցկացվի «Էլեկտրոնային ուսուցում ներածություն» առցանց դասընթացը, որի նպատակն է ՄԿՈՒ ղեկավարներին և դասավանդողներին ներկայացնել կրթական տեղեկատվական տեխնոլոգիաների օգտագործման հնարավորությունները և որոշ կրթական կազմակերպությունների էլեկտրոնային ուսուցման իրականացման փորձը: Էլեկտրոնային ուսուցման ներկայացված բաղադրիչները և քայլերը հնարավորություն կտան ստանալ բավականաչափ տեղեկություն, ինչպես նաև կնպաստեն էլեկտրոնային ուսուցման գործընթացն իրականացնելու վերաբերյալ գրագետ որոշումների կայացմանը:
Նշենք, որ առցանց վերապատրաստումը կանցկացվի երկու փուլով՝ մարտի 20-27-ը և մարտի 27-ից ապրիլի 3-ը: Վերջին փուլի վերապատրաստաման համար ներկայում իրականացվում է դասախոսների հավաքագրում: Այս ժամանակահատվածում վերոնշյալ գործընթացը կրելու է շարունակական բնույթ:
ՀՈՒԱՑ փորձագետները մշակվել են դասընթացների շարք, որոնք ունեն հետևյալ ուղղությունները՝ էլեկտրոնային ուսուցման ռազմավարության մշակում և կառավարում, ուսումնամեթոդական ձևավորման մշակում, էլեկտրոնային բովանդակության մշակում և առցանց դասավանդում:
«Հեռավար ուսուցման ազգային ցանց» (ՀՈՒԱՑ) ՀԿ-ն հիմնադրվել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության ֆինանսավորմամբ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) իրականացրած «Ինստիտուցիոնալ կառուցում և մարդկային ռեսուրսների կառավարում էլեկտրոնային ուսուցման ոլորտում Հարավային Կովկասում» ծրագրի արդյունքում:

С учетом чрезвычайного положения и неотложность перехода деятельности учреждений профессионального образования на дистанционное обучение, министерство образования, науки, культуры и спорта РА и ОО «Национальная сеть дистанционного обучения» выступают с новой инициативой.
Министерство направило циркуляр в учреждения ПОО с предложением зарегистрироваться на сайте http://elearning.am.
В период с 20 марта по 3 апреля для 158 профессиональных колледжей и колледжей, зарегистрированных на упомянутой платформе, будет проведен интерактивный вводный курс по электронному обучению с целью предоставления руководителям и преподавателям ПОО возможностей для использования образовательных информационных технологий и опыт реализованных проектов.
Представленные компоненты и этапы электронного обучения позволят получить достаточную информацию, а также будут способствовать принятию обоснованных решений о процессе электронного обучения.
Отметим, что онлайн-тренинг будет проходить в два этапа: с 20 по 27 марта и с 27 по 3 апреля. В настоящее время проводится набор лекторов для последнего этапа обучения. В течение этого периода вышеуказанный процесс будет иметь непрерывный характер.
Специалисты Национальной сети дистанционного обучения разработали серию курсов, которые имеют следующие направления: разработка и управление стратегией электронного обучения, разработка учебно-методического дизайна, разработка электронного контента и онлайн-обучение.
Общественная организация «Национальная сеть дистанционного обучения» (НСДО) была создана в результате проекта «Институциональное строительство и управление человеческими ресурсами на Южном Кавказе», при финансовой поддержке министерства экономического сотрудничества и развития Федеративной Республики Германия.