Հաշվի առնելով ստեղծված արտակարգ իրավիճակը և մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների՝ հեռավար ուսուցմանն անցնելու հրատապությունը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը և «Հեռավար ուսուցման ազգային ցանց» ՀԿ-ն հանդես են գալիս նոր նախաձեռնությամբ:
Նախարարությունը շրջաբերական է ուղարկել ՄԿՈՒ հաստատություններին՝ առաջարկելով գրանցվել http://elearning.am կայքում: Մարտի 20-ից ապրիլի 3-ը նշված հարթակում գրանցված արհեստագործական ուսումնարանների և քոլեջների 158 դասավանդողների համար կանցկացվի «Էլեկտրոնային ուսուցում ներածություն» առցանց դասընթացը, որի նպատակն է ՄԿՈՒ ղեկավարներին և դասավանդողներին ներկայացնել կրթական տեղեկատվական տեխնոլոգիաների օգտագործման հնարավորությունները և որոշ կրթական կազմակերպությունների էլեկտրոնային ուսուցման իրականացման փորձը: Էլեկտրոնային ուսուցման ներկայացված բաղադրիչները և քայլերը հնարավորություն կտան ստանալ բավականաչափ տեղեկություն, ինչպես նաև կնպաստեն էլեկտրոնային ուսուցման գործընթացն իրականացնելու վերաբերյալ գրագետ որոշումների կայացմանը:
Նշենք, որ առցանց վերապատրաստումը կանցկացվի երկու փուլով՝ մարտի 20-27-ը և մարտի 27-ից ապրիլի 3-ը: Վերջին փուլի վերապատրաստաման համար ներկայում իրականացվում է դասախոսների հավաքագրում: Այս ժամանակահատվածում վերոնշյալ գործընթացը կրելու է շարունակական բնույթ:
ՀՈՒԱՑ փորձագետները մշակվել են դասընթացների շարք, որոնք ունեն հետևյալ ուղղությունները՝ էլեկտրոնային ուսուցման ռազմավարության մշակում և կառավարում, ուսումնամեթոդական ձևավորման մշակում, էլեկտրոնային բովանդակության մշակում և առցանց դասավանդում:
«Հեռավար ուսուցման ազգային ցանց» (ՀՈՒԱՑ) ՀԿ-ն հիմնադրվել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության ֆինանսավորմամբ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) իրականացրած «Ինստիտուցիոնալ կառուցում և մարդկային ռեսուրսների կառավարում էլեկտրոնային ուսուցման ոլորտում Հարավային Կովկասում» ծրագրի արդյունքում:

Considering the state of emergency and the urgent need for transition to distance learning for VET institutions, the RA Ministry of Education, Science, Culture, and Sports and the “National Network for Distance Learning” NGO is launching a new initiative.
The Ministry has sent a circular to the VET Institutions suggesting to register at http://elearning.am. The online course on “Introduction to E-learning” will be conducted between March 20 and April 3 for 158 teachers of colleges and craftsmanship schools registered in the mentioned platforms. The course is designed to introduce VET managers and teachers to the opportunities of using educational information technologies, and the e-learning experience of educational organizations. The components and steps presented in the e-learning will provide sufficient information, as well as contribute to the adoption of informed decisions about the e-learning process.
It should be stated that online training will be conducted in two stages: March 20-27 and March 27-April 3. The recruitment of lecturers is currently being organized for the last stage training. For this period the process will be ongoing.
The experts of the “National Network for Distance Learning” NGO have developed a series of courses that cover the following directions: development and management of e-learning strategy, development of teaching-methodical design, e-content development and online teaching.
The “National Network for Distance Learning” NGO was founded within “Institutional Building and HR Management in E-learning: South Caucasus” GIZ project supported by Federal Ministry for Economic Cooperation and Development.