ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, հաշվի առնելով կորոնավիրուսի կանխարգելման անհրաժեշտությունը և ելնելով ստեղծված իրավիճակից, հանրակրթական դպրոցներում ուսումնական գործընթացն օնլայն կազմակերպելու նպատակով գործարկում է հեռավար կրթության հարթակ` heravar.armedu.am:
Հարթակը մշակվել է ԿԳՄՍՆ Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնում և արդեն հասանելի է: Հեռավար կրթության արդյունավետ կազմակերպման հարցերը քննարկելու նպատակով ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանի մոտ հրավիրվել է աշխատանքային քննարկում, որին մասնակցել են նախարարության հանարակրթության ոլորտի պատասխանատուները, ինչպես նաև հեռավար ուսուցում կազմակերպելու փորձ և ներուժ ունեցող կրթական հաստատությունների և հարթակների ներկայացուցիչները:
Նախարարի տեղակալը նշել է, որ անհրաժեշտ է պլանավորել ուսումնական գործընթացի կազմակերպման աշխատանքները` առկա այլընտրանքների ու հնարավորությունների համատեղմամբ: Այս տարի նախարարությունը երկու դպրոցում փորձարկել է հեռավար կրթության ներդրման հնարավորությունը, և այժմ գործընթացում կներգրավվեն բոլոր դպրոցները:
«Հեռավար կրթության կազմակերպման համար մենք ունենք բավականին թվով հայալեզու առցանց ռեսուրսներ և գործիքներ: Կան հեռավար կրթության կազմակերպման ոլորտում հաջողված փորձ ունեցող դպրոցներ, որոնց մենք խնդրել ենք կիսվել իրենց փորձով, ինչպես նաև համախմբել ոլորտում առկա ներուժը, որպեսզի հեռավար կրթությունը կազմակերպվի արդյունավետ և բաց ու հասանելի լինի բոլորին»,- նշել է Ժ. Անդրեասյանը:
Նախարարի տեղակալի խոսքով` անցած երկու օրերին Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնում կատարվել է նախապատրաստական աշխատանք, և արդեն իսկ գործարկվել է հեռավար կրթության համալիր էջը:
Կրթական տեխնոլգիաների ազգային կենտրոնի ստեղծած միասնական հարթակում կներկայացվեն նաև բոլոր այն կազմակերպությունների հեռավար կրթության հարթակները, որոնք պատրաստակամ են համագործակցել նախարարության հետ` տրամադրելով իրենց ռեսուրսներն ու հմտությունները:
Նշվել է, որ անհրաժեշտ է պահպանել ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի՝ 2018 թվականի դեկտեմբերի 17-ի N 1677-Ա/2 հրամանով հաստատված «Երեխաների առցանց անվտանգության ապահովումը. ուղեցույց երեխաների համար» և «Երեխաների առցանց անվտանգության ապահովումը. ուղեցույց ծնողների համար» կանոնները, որոնց կարելի է ծանոթանալ հետևյալ հղումով՝ https://lib.armedu.am/resource/27385։
Հեռավար կրթության հարթակի կիրառման հետ կապված տեխնիկական աջակցության և այլ հարցերի դեպքում կարելի է դիմել Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնում ձևավորված արագ արձագանքման խմբին հետևյալ հեռախոսահամարներով և էլեկտրոնային հասցեով՝ 010/ 011/ 578455, 010/ 011/ 578453, heravar@ktak.am:
Առաջիկայում բոլոր դպրոցներին կտրամադրվեն ՏՀՏ վերապատրաստում անցած մենթոր-ուսուցիչների տվյալներ: Վերջիններս կիրականացնեն օնլայն վերապատրաստում և կապահովեն տեխնիկական աջակցություն և ուղղորդում ուսուցիչների համար։

Considering the need for prevention of coronavirus and based on the current situation, the RA Ministry of Education, Science, Culture, and Sports launches a distance learning platform - heravar.armedu.am to organize the process of online learning in secondary schools.
The platform was developed by the National Center for Educational Technologies of the MoESCS and is now available. To discuss the issues of effective organization of distance learning, the Deputy Minister Zhanna Andreasyan convened a working meeting with the representatives of educational institutions and platforms, with experience in organizing distance learning.
The Deputy Minister noted that it is necessary to plan the work on the organization of the educational process, integrating the available alternatives and opportunities. This year, the Ministry piloted the implementation of distance learning in two schools, and now all schools will be involved in the process.
“We have a sufficient number of resources and tools to organize distance learning. There are schools with successful practice in the field of distance learning, and we asked to share their experience, as well as to combine the existing potential in this field to make distance education effective, open and accessible for everyone,” noted Zh. Andreasyan.
According to the Deputy Minister, over the past two days, preparatory work has been carried out at the National Center for Educational Technologies and the integrated distance learning page has already been launched.
The unified platform created by the National Center for Educational Technologies will also feature the distance learning platforms of all the organizations that are ready to collaborate with the Ministry by providing their resources and skills.
It was also stated that it is necessary to preserve the rules of the order of the RA Minister of Education, Science, Culture and Sports № 1677-A/2, December 17, 2018, on “Ensuring the Safety of Children on the Internet: A Guide for Children" and "Ensuring the Safety of Children on the Internet: A Guide for Parents”, which can be found at https://lib.armedu.am/resource/27385.
For technical support and other issues related to the operation of the distance learning platform, you can contact the quick response group at the National Center for Educational Technologies by the following phones and e-mail: 010/011/578455, 010/011/578453, heravar@ktak.am:
In the near future, all the schools will be provided with contacts of mentor-teachers who have training in ICT. They will hold online training and provide technical support and guidance for teachers.