ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, հաշվի առնելով կորոնավիրուսի կանխարգելման անհրաժեշտությունը և ելնելով ստեղծված իրավիճակից, հանրակրթական դպրոցներում ուսումնական գործընթացն օնլայն կազմակերպելու նպատակով գործարկում է հեռավար կրթության հարթակ` heravar.armedu.am:
Հարթակը մշակվել է ԿԳՄՍՆ Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնում և արդեն հասանելի է: Հեռավար կրթության արդյունավետ կազմակերպման հարցերը քննարկելու նպատակով ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանի մոտ հրավիրվել է աշխատանքային քննարկում, որին մասնակցել են նախարարության հանարակրթության ոլորտի պատասխանատուները, ինչպես նաև հեռավար ուսուցում կազմակերպելու փորձ և ներուժ ունեցող կրթական հաստատությունների և հարթակների ներկայացուցիչները:
Նախարարի տեղակալը նշել է, որ անհրաժեշտ է պլանավորել ուսումնական գործընթացի կազմակերպման աշխատանքները` առկա այլընտրանքների ու հնարավորությունների համատեղմամբ: Այս տարի նախարարությունը երկու դպրոցում փորձարկել է հեռավար կրթության ներդրման հնարավորությունը, և այժմ գործընթացում կներգրավվեն բոլոր դպրոցները:
«Հեռավար կրթության կազմակերպման համար մենք ունենք բավականին թվով հայալեզու առցանց ռեսուրսներ և գործիքներ: Կան հեռավար կրթության կազմակերպման ոլորտում հաջողված փորձ ունեցող դպրոցներ, որոնց մենք խնդրել ենք կիսվել իրենց փորձով, ինչպես նաև համախմբել ոլորտում առկա ներուժը, որպեսզի հեռավար կրթությունը կազմակերպվի արդյունավետ և բաց ու հասանելի լինի բոլորին»,- նշել է Ժ. Անդրեասյանը:
Նախարարի տեղակալի խոսքով` անցած երկու օրերին Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնում կատարվել է նախապատրաստական աշխատանք, և արդեն իսկ գործարկվել է հեռավար կրթության համալիր էջը:
Կրթական տեխնոլգիաների ազգային կենտրոնի ստեղծած միասնական հարթակում կներկայացվեն նաև բոլոր այն կազմակերպությունների հեռավար կրթության հարթակները, որոնք պատրաստակամ են համագործակցել նախարարության հետ` տրամադրելով իրենց ռեսուրսներն ու հմտությունները:
Նշվել է, որ անհրաժեշտ է պահպանել ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի՝ 2018 թվականի դեկտեմբերի 17-ի N 1677-Ա/2 հրամանով հաստատված «Երեխաների առցանց անվտանգության ապահովումը. ուղեցույց երեխաների համար» և «Երեխաների առցանց անվտանգության ապահովումը. ուղեցույց ծնողների համար» կանոնները, որոնց կարելի է ծանոթանալ հետևյալ հղումով՝ https://lib.armedu.am/resource/27385։
Հեռավար կրթության հարթակի կիրառման հետ կապված տեխնիկական աջակցության և այլ հարցերի դեպքում կարելի է դիմել Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնում ձևավորված արագ արձագանքման խմբին հետևյալ հեռախոսահամարներով և էլեկտրոնային հասցեով՝ 010/ 011/ 578455, 010/ 011/ 578453, heravar@ktak.am:
Առաջիկայում բոլոր դպրոցներին կտրամադրվեն ՏՀՏ վերապատրաստում անցած մենթոր-ուսուցիչների տվյալներ: Վերջիններս կիրականացնեն օնլայն վերապատրաստում և կապահովեն տեխնիկական աջակցություն և ուղղորդում ուսուցիչների համար։

Учитывая необходимость профилактики коронавируса и исходя из сложившейся ситуации, для организации процесса онлайн-обучения в средних школах министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения запускает платформу дистанционного обучения - heravar.armedu.am.
Платформа разработана Национальным центром образовательных технологий МОНКС и в настоящее время уже доступна. Для обсуждения вопросов эффективной организации дистанционного образования заместитель министра Жанна Андреасян созвала рабочую встречу с представителями образовательных учреждений и платформ с опытом организации дистанционного обучения.
Замминистра отметила, что необходимо запланировать работу по организации учебного процесса, сочетая имеющиеся альтернативы и возможности. В этом году министерство проверило возможность введения дистанционного обучения в двух школах, и теперь все школы будут вовлечены в этот процесс.
«У нас есть достаточное количество армяноязычных онлайн-ресурсов и инструментов для организации дистанционного обучения. Есть школы с успешной практикой в области дистанционного образования, которых мы попросили поделиться своим опытом, а также объединить имеющийся потенциал в этой области, чтобы сделать дистанционное образование эффективным, открытым и доступным для всех», - сказала Ж. Андреасян.
По словам замминистра, за последние два дня в Национальном центре образовательных технологий была проведена подготовительная работа, и уже запущена страница интегрированного дистанционного обучения.
Единая платформа, созданная Национальным центром образовательных технологий, также будет включать платформы дистанционного обучения для всех организаций, которые готовы сотрудничать с министерством, предоставляя свои ресурсы и навыки.
Отмечено также, что необходимо сохранить правила приказа министра образования, науки, культуры и спорта РА N 1677-A / 2 от 17 декабря 2018 года об «Обеспечении безопасности детей в интернете. Руководство для детей" и об "Обеспечении безопасности детей в Интернете. Руководство для родителей», которые можно найти по адресу: https://lib.armedu.am/resource/27385
По вопросам технической поддержки и другим, связанным с применением платформы дистанционного обучения, можно обратиться в группу быстрого реагирования в Национальном центре образовательных технологий по следующим телефонам и электронной почте: 010/ 011/ 578455, 010/ 011/ 578453, heravar@ktak.am :
В ближайшее время всем школам будет предоставлена информация о наставниках-преподавателях, прошедших переподготовку по ИКТ. Они обеспечат онлайн-обучение и предоставят техническую поддержку и руководства для учителей.