ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը մարտի 21-ին կամփոփի Համադպրոցական գիտության փառատոնը։ Առաջին անգամ անցկացվող այս միջոցառմանը մասնակցում են Երևանի, Սյունիքի և Շիրակի մարզերի 13 դպրոցների 63 աշակերտներ` 20 ուսուցչի ղեկավարությամբ: Համադպրոցական գիտության փառատոնը, որի շրջանակում աշակերտները ներկայացրել են իրենց աշխատանքները, կեզրափակվի Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանում անցկացվելիք միջոցառումով։
Փառատոնի նպատակն է դպրոցահասակ երիտասարդների շրջանում հետաքրքրություն սերմանել գիտական հետազոտությունների խմբային աշխատանքի, նորարարական ծրագրերի իրականացման նկատմամբ, ինչպես նաև զարգացնել դրանք ներկայացնելու հմտությունները: «Համադպրոցական գիտության փառատոն»-ին ներկայացվել է մասնակցության 30 հայտ` քիմիայի, ֆիզիկայի և կենսաբանության բնագավառներից: Համադպրոցական գիտության փառատոնը անցկացվում է «Արփա» հիմնարկի աջակցությամբ:
Համադպրոցական գիտության փառատոնի մասնակցության համար անհատական կամ հետազոտական խմբերը (մինչև 3 աշակերտ), գիտական ղեկավարի և խորհրդատուի աջակցությամբ, ուսումնական տարվա ընթացքում իրականացրել են գիտահետազոտական ծրագրեր, որոնց արդյունքները կներկայացնեն փառատոնի եզրափակիչ փուլում: Եզրափակիչ փուլում աշակերտների ներկայացրած հետազոտական ծրագրերը կգնահատի մասնագիտական հանձնաժողովը: Այս փուլը հաղթահարած մասնակիցներն իրենց ծրագրերը կներկայացնեն 2020 թվականի մայիսին ԱՄՆ-ում անցկացվելիք Միջազգային գիտատեխնիկական փառատոնին (International Science and Engineering Fair), որի շրջանակում անցկացվող մրցույթի մրցանակային ֆոնդը 5 միլիոն դոլար է:

Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении 21 марта подытожит результаты «Всеобщего школьного фестиваля науки»
Впервые 63 ученика из 13 школ Еревана, Сюникского и Ширакского марзов под руководством 20 учителей примут участие в фестивале. Фестиваль науки, на котором ученики представили свои работы, завершится мероприятием в Национальном университете архитектуры и строительства Армении.
Цель фестиваля привить интерес среди молодежи школьного возраста к командной работе в научных исследованиях, реализации инновационных проектов, а также развить их навыки презентации. На «Всеобщий школьный фестиваль науки» подали тридцать заявок по химии, физике и биологии. «Всеобщий школьный фестиваль науки» проводится при поддержке организации «Арпа».
В течение учебного года персональные или исследовательские группы (до 3 учеников), при поддержке научного руководителя и консультанта, проводили исследовательские проекты для участия во «Всеобщем школьном фестивале науки», результаты которых они представят на заключительном этапе фестиваля.
На заключительном этапе исследовательские проекты, представленные учениками, будут оцениваться профессиональной комиссией. Участники, преодолевшие этот этап, представят свои проекты на Международной научно-технической ярмарке (International Science and Engineering Fair), которая состоится в мае 2020 года в США, с призовым фондом в 5 миллионов долларов.