ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը մարտի 21-ին կամփոփի Համադպրոցական գիտության փառատոնը։ Առաջին անգամ անցկացվող այս միջոցառմանը մասնակցում են Երևանի, Սյունիքի և Շիրակի մարզերի 13 դպրոցների 63 աշակերտներ` 20 ուսուցչի ղեկավարությամբ: Համադպրոցական գիտության փառատոնը, որի շրջանակում աշակերտները ներկայացրել են իրենց աշխատանքները, կեզրափակվի Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանում անցկացվելիք միջոցառումով։
Փառատոնի նպատակն է դպրոցահասակ երիտասարդների շրջանում հետաքրքրություն սերմանել գիտական հետազոտությունների խմբային աշխատանքի, նորարարական ծրագրերի իրականացման նկատմամբ, ինչպես նաև զարգացնել դրանք ներկայացնելու հմտությունները: «Համադպրոցական գիտության փառատոն»-ին ներկայացվել է մասնակցության 30 հայտ` քիմիայի, ֆիզիկայի և կենսաբանության բնագավառներից: Համադպրոցական գիտության փառատոնը անցկացվում է «Արփա» հիմնարկի աջակցությամբ:
Համադպրոցական գիտության փառատոնի մասնակցության համար անհատական կամ հետազոտական խմբերը (մինչև 3 աշակերտ), գիտական ղեկավարի և խորհրդատուի աջակցությամբ, ուսումնական տարվա ընթացքում իրականացրել են գիտահետազոտական ծրագրեր, որոնց արդյունքները կներկայացնեն փառատոնի եզրափակիչ փուլում: Եզրափակիչ փուլում աշակերտների ներկայացրած հետազոտական ծրագրերը կգնահատի մասնագիտական հանձնաժողովը: Այս փուլը հաղթահարած մասնակիցներն իրենց ծրագրերը կներկայացնեն 2020 թվականի մայիսին ԱՄՆ-ում անցկացվելիք Միջազգային գիտատեխնիկական փառատոնին (International Science and Engineering Fair), որի շրջանակում անցկացվող մրցույթի մրցանակային ֆոնդը 5 միլիոն դոլար է:

The RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports will summarize the results of the “Universal School Science Festival” on March 21. For the first time, 63 students from 13 schools in Yerevan, Syunik and Shirak marzes under the leadership of 20 teachers, will participate in the festival. The science festival, where the students presented their works, will conclude with an event at the National University of Architecture and Construction of Armenia.
The festival aims to instill interest among the school-age youth in team work in research and development, implementation of innovative projects, and to develop their presentation skills. Thirty applications for chemistry, physics, and biology were submitted to the Universal School Science Festival. "Universal School Science Festival" is held with the support of the organization of "Arpa".
During the academic year, individual or research groups (up to 3 students), with the support of a supervisor and consultant, conducted research projects to participate in the "Universal School Science Festival", the results of which will be presented at the final stage of the festival. At the final stage, research projects presented by students will be evaluated by a professional commission. Participants who overcome this stage will present their projects at the International Science and Engineering Fair, which will be held in May 2020 in the United States, with a prize fund of $ 5 million.