Օլիմպիական խաղերի եռակի, աշխարհի քառակի և Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն Ալբերտ Ազարյանն այսօր տոնում է ծննդյան 91-ամյակը: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը լեգենդար մարզիկին շնորհավորել է նրա անունը կրող Մարմնամարզության օլիմպիական հերթափոխի մանկապատանեկան մարզադպրոցում:
ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ անվերջ կարելի է թվարկել կոչումներն ու մեդալները, որոնք Ալբերտ Ազարյանի տասնամյակների բեղուն գործունեության արդյունքն են.
«Անգնահատելի է Ձեր անմնացորդ նվիրումը, ներդրումն ու վաստակը հայկական սպորտի զարգացման և հայ մարմնամարզիկների վարպետության բարձր մակարդակն աշխարհին ներկայացնելու կարևորագույն գործում: Մաղթում եմ Ձեզ առողջություն և ամենայն բարիք»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը՝ ընդգծելով, որ Ազարյանն իր օրինակով շարունակում է սերունդներ կրթել:
Ալբերտ Ազարյանը նշել է, որ իրեն 19 տարեկան է զգում, շարունակում է մարզվել և ոգեշնչել երիտասարդ մարզիկներին: «Օղակների արքան» և ԿԳՄՍ նախարարը շրջել են մարզադպրոցում, հայկական սպորտի լեգենդը վարակիչ կենսուրախությամբ ներկայացրել է մարզադպրոցի գործունեությունը: Արայիկ Հարությունյանը հույս է հայտնել, որ 92-ամյակին Ալբերտ Ազարյանին նույն ոգևորությամբ կտեսնի, իսկ շնորհավորելու առիթներն ավելացած կլինեն՝ ակնարկելով, որ Ազարյանի մարզադպրոցի սան Արթուր Դավթյանը Տոկիոյում կայանալիք Օլիմպիական խաղերում գուցե կդառնա մեդալակիր:

Альберт Азарян, трехкратный чемпион Олимпийских игр, четырехкратный чемпион мира и Европы, сегодня отмечает свой 91-й день рождения. Министр образования, науки, культуры и спорта РА Араик Арутюнян поздравил с началом олимпийской эстафеты в юношеской спортивной школе по спортивной гимнастике, носящей имя легендарного спортсмена.
По словам министра образования, науки, культуры и спорта Араика Арутюняна, титулы и медали Альберта Азаряна, являющиеся результатом многолетней деятельности, можно перечислять бесконечно.
«Неоценима Ваша преданность делу, вклад в развитие армянского спорта и в деле повышения уровня армянской гимнастики. Желаю вам здоровья и всего наилучшего», - сказал Араик Арутюнян, подчеркнув, что Азарян продолжает воспитывать поколения своим примером.
Альберт Азарян отметил, что ощущает себя 19-летним, продолжает тренироваться и вдохновлять юных спортсменов. Король колец и министр образования, науки, культуры и спорта совершили прогулку по спортивной школе, где легенда армянского спорта с заразительной радостью преподнес деятельность спортивной школы. Араик Арутюнян выразил надежду, что он встретит Альберта Азаряна с таким же энтузиазмом в 92-ю годовщину, и поводов для поздравлений будет больше, намекая, что ученик спортшколы Азаряна, Артур Давтян, может стать призером Олимпиады в Токио.