Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիան այսօր պաշտոնապես ներկայացրել է ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի նոր անդամին՝ 2004 թվականի Աթենքի Օլիմպիական խաղերի, աշխարհի հնգակի և Եվրոպայի եռակի չեմպիոն Հաջիմուրադ Գացալովին: Միջոցառմանը ներկա է եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Գրիշա Թամրազյանը:
Նախարարի տեղակալը, շնորհավորելով հավաքականի համալրման կապակցությամբ, հույս է հայտնել, որ մարզիկը պատվով հանդես կգա Հայաստանի Հանրապետության դրոշի ներքո. «Ի դեմս Հաջիմուրադ Գացալովի՝ ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականը մեծ ձեռքբերում ունի: Ես հույս ունեմ, որ նա մեր երկրի համար մեդալներ կնվաճի: Բացի այդ, ըմբշամարտի երկու հավաքականներին բարի երթ եմ մաղթում դեպի Եվրոպայի առաջնություն. վստահ եմ՝ տղաները մեզ ուրախության պահեր են պարգևելու»,- ասել է Գ. Թամրազյանը:
Փորձառու ըմբիշը շնորհակալություն է հայտնել վստահության և իրեն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն շնորհելու համար և ընդգծել է՝ ամեն ինչ կանի, որպեսզի արդարացնի իր հետ կապված սպասելիքները. «Շատ ուրախ եմ հենց այս հավաքականին միանալու համար, մոտիվացված և լավ տրամադրված եմ: Գլխավոր նպատակը, իհարկե, Օլիմպիական խաղերն են: Կարծում եմ՝ բոլորս միասին լավ կպատրաստվենք և ամեն ինչ կանենք ամենաբարձր մակարդակով հանդես գալու համար: Կանեմ հնարավորը օլիմպիական մեդալ նվաճելու համար»,- ասել է Հ. Գացալովը:
Հաջիմուրադ Գացալովը Հայաստանը կներկայացնի 97 կգ քաշային կարգում: Փետրվարի 10-16-ը Հռոմում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը նա չի մասնակցի, առաջին պաշտոնական մրցաշարը կլինի մարտի 19-22-ին Բուդապեշտում։

Федерация борьбы Армении сегодня официально представила нового члена сборной Армении по вольной борьбе, чемпиона мира и трехкратному чемпиону Европы, чемпиона Олимпийских игр 2004 года в Афинах Гаджимурада Гацалова. На мероприятии присутствовал заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Гриша Тамразян.
Заместитель министра поздравил с пополнением команды и выразил надежду, что спортсмен с честью выступит под флагом Республики Армения. «В лице Гаджимурада Гацалова армянская команда по вольной борьбе приобрела большое достижение. Я надеюсь, что он выиграет медали для нашей страны. Кроме того, я желаю обеим сборным командам удачных выступлений на чемпионате Европы. Я уверен, что наши парни доставят нам множество радостных моментов», - сказал Г. Тамразян.
Опытный борец поблагодарил за доверие и получение гражданства Республики Армения и подчеркнул, что сделает все, чтобы оправдать ожидания. «Я очень рад присоединиться к этой команде, я мотивирован и хорошо настроен. Основной целью, конечно же, являются Олимпийские игры. Я думаю, что мы все вместе хорошо подготовимся и сделаем все возможное для выступления на самом высоком уровне. Я сделаю все возможное, чтобы выиграть Олимпийскую медаль, »- сказал Г. Гацалов.
Гаджимурад Гацалов будет представлять Армению в весовой категории до 97 кг. Он не примет участие в чемпионате Европы в Риме 10-16 февраля, первый официальный турнир пройдет в Будапеште 19-22 марта.