ՀՀ կրթության‚ գիտության‚ մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը 2020 թվականը սկսել է եվրոպական համերգային շրջագայությամբ։ Հունվարի 8-21-ը նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ հանդես է եկել Եվրոպայի 5 երկրի` 8 քաղաքներում։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբին բուռն ծափահարություններով են ընդունել Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Ավստրիայի, Չեխիայի, Ռուսաստանի երաժշտասերները։ Համերգները կայացել են լավագույն համերգասրահներում՝ Մյունխենի «Gasteig» մշակութային կենտրոնում, Զալցբուրգի «Grobes Festspielhaus», Շտուտգարտի «Բեթհովեն» դահլիճներում, Բեռլինի ֆիլհարմոնիայի համերգասրահում‚ Լոնդոնի «Բարբիկան» կենտրոնում, Վիեննայի «Մյուզիքվերեյնում», Պրահայի «Ռուդոլֆինումում»‚ Մոսկվայի «Զարյադյե» դահլիճում։ Համերգները կայացել են լեփ-լեցուն դահլիճներում:
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, հավատարիմ մնալով հայկական երաժշտությունն աշխարհում քարոզելու իր քաղաքականությանը‚ Եվրոպայում ներկայացրել է հայկական երաժշտությունը։ Առաջին անգամ Հայաստանի սահմաններից դուրս հնչել է Ջոն (Ջիվան) Տեր-Թադևոսյանի Երկրորդ սիմֆոնիան՝ «Մարդու ճակատագիրը», որը 20-րդ դարի հայ կոմպոզիտորական արվեստի լավագույն գործերից է։ Ջոն Տեր-Թադևոսյանի սիմֆոնիկ այս ստեղծագործությունը եվրոպացի խստապահանջ ունկնդրի կողմից արժանացել է մեծ ընդունելության:
Նվագախմբի հետ ելույթ է ունեցել նաև աշխարհահռչակ ջութակահար Մաքսիմ Վենգերովը՝ ներկայացնելով Մաքս Բրուխի‚ Մորիս Ռավելի և այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը Եվրոպայում լավագույնս է ներկայացրել հայկական կատարողական արվեստը‚ ինչպես նաև՝ հայ կոմպոզիտորական դպրոցը։ Սիմֆոնիկ նվագախմբի եվրոպական հյուրախաղերը մեծ արձագանք են ստացել նաև արտասահմանյան լրատվամիջոցներում։ Մասնավորապես՝ Süddeutsche Zeitung-ում‚ BBC Radio-ում‚ Classic FM-ում‚ The Times-ում‚ Heard International-ում և այլն։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի եվրոպական համերգային շրջագայությունը կազմակերպել էր Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամը (նախագահ՝ Կոնստանտին Իշխանով)։

При поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении Государственный симфонический оркестр Армении начал 2020 год с европейского концертного тура.
8-21 января оркестр под руководством художественного руководителя и главного дирижера Сергея Смбатяна выступил в восьми городах 5 европейских стран.
Любители музыки Германии, Великобритании, Австрии, Чехии, России приветствовали Государственный симфонический оркестр Армении бурными аплодисментами.
Концерты проходили в лучших концертных залах, в Культурном центре «Gasteig» в Мюнхене, в «Grobes Festspielhaus» в Зальцбурге, штутгартском зале «Бетховен», концертном зале Берлинской филармонии, в центре «Барбика» Лондона и т.д.
Концерты проходили в переполненных залах.
Государственный симфонический оркестр Армении, придерживаясь своей политики популяризации армянской музыки по всему миру, представил армянскую музыку в Европе. Впервые за пределами Армении прозвучала Вторая симфония Джона (Дживана) Тер-Тадевосяна «Судьба человека», которая является одним из лучших произведений армянского композиторского искусства 20-го века. Эта симфоническая работа Джона Тер-Тадевосяна получила высокую оценку требовательной европейской аудитории.
Всемирно известный скрипач Максим Венгеров также выступил с оркестром, представив произведения Макса Броха, Мориса Равеля и других композиторов. Государственный симфонический оркестр Армении наилучшим образом представил армянское исполнительское искусство, а также Армянскую композиционную школу. Европейские гастроли Симфонического оркестра также получили большой отклик в зарубежных СМИ. Особенно в Süddeutsche Zeitung, BBC Radio, Classic FM, The Times, Heard International и других. Европейский концертный тур Государственного симфонического оркестра Армении был организован Европейским фондом поддержки культуры (под председательством Константина Ишханова).