Փոփոխություններ և հստակեցումներ են կատարվել ՀՀ կառավարության 2018 թվականի ապրիլի 12-ի N 451-Ն որոշմամբ հաստատված` գիտության և կրթության բնագավառներում նշանակալի նվաճումներ ունեցող քաղաքացիներին պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում տալու կարգի և պայմանների մեջ:
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ներկայացրած նախագիծը գործադիրի հոկտեմբերի 3-ի նիստում արժանացել է հավանության: Փոփոխությունները ներկայացրել է նախարար Արայիկ Հարությունյանը: Առաջարկվում է տարկետում տալու նպատակով ձևավորվող հանձնաժողովի անդամների թիվը նվազեցնել` հասցնելով 7-ի, մրցույթի անցկացման բաղադրիչից հանել հարցազրույցը, քանի որ այդ փուլի համար սահմանված չէին հստակ չափանիշներ և հարցազրույցի արդյունքները օբյեկտիվ գնահատելու հարցը հանրային ընկալման տեսանկյունից խոցելի էր։
Նախարարի խոսքով` փոփոխությունից հետո տարկետում կտրամադրվի հիմնվելով փաստերի վրա: Անդրադառնալով տարկետման կարգի փոփոխություններին` վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է այն, որ սուբյեկտիվիզմի տարրեր պարունակող դրույթը հանվել է. «Ըստ էության տարկետման տրամադրումը տեղի է ունենալու գրավոր ընթացակարգերով: Այսինքն` եթե մարդն ունի պահանջվող տվյալները, ներկայացնում է համապատասխան փաստաթղթեր, որոնք հաշվելի և չափելի են, ուրեմն կստանա տարկետում, եթե չունի՝ չի կարող ստանալ»,- նշել է վարչապետը` հավելելով, որ ցանկացած հանձնաժողովի պարագայում առնվազն սուբյեկտիվության մեղադրանքներն անխուսափելի են, ինչն այժմ փորձ է արվում բացառել կամ նվազագույնի հասցնել: Տվյալ պարագայում հանձնաժողովի գործը դառնում է տեխնիկական:
Կատարված մյուս փոփոխություններով` նվազեցվել է դիմողի միջին որակական գնահատականի` ՄՈԳ-ի շեմը, հստակեցվել են քաղաքացիների կողմից դիմումներ ներկայացնելու ժամկետները, պահանջվող կրթաթոշակի 70%-ի առկայությունը հավաստող փաստաթղթերը կդիտարկվեն որպես բավարար:
Կատարվել է մեկ այլ էական նշանակություն ունեցող փոփոխություն ևս. գիտության և կրթության բնագավառներում նշանակալի նվաճումների պայմաններին համապատասխանող 17 տարին լրացած քաղաքացիները հնարավորություն կունենան ստանալ տարկետում: Նախկին կարգով տարկետումը տրվում էր միայն 18 տարին լրանալուց հետո: Ինչպես կառավարության նիստում պարզաբանել է ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը, խնդիրն այն է, որ համապատասխան վարկանշային սանդղակում ընդգրկված արտասահմանյան բուհ ընդունված 17 տարեկան դիմորդը, նախկին կարգով, չէր կարող տարկետում ստանալ, հետևաբար նաև երկրից դուրս գալու և արտերկրում ուսանելու հետ կապված խնդիրների էր բախվում:

Внесены изменения и уточнения в порядок и условия предоставления отсрочки от призыва на обязательную военную службу гражданам, имеющим значительные достижения в области науки и образования, утвержденные решением Правительства РА за №451-N от 12 апреля 2018 года.
Проект, представленный Министерством образования, науки, культуры и спорта РА, был одобрен 3 октября с.г. на заседании Правительства РА. Поправки были внесены Министром ОНКС РА Араиком Арутюняном. Было предложено сократить число членов комиссии, формирующейся с целью предоставления отсрочки, доведя до 7, исключив из компонентов конкурса собеседование, поскольку для этого этапа не были установлены четкие критерии, а, с точки зрения общественного восприятия, вопрос объективной оценки результатов интервью был уязвим.
После изменений условий, по словам Министра, отсрочка от призыва будет предоставлена на основе определенных фактов. Касаясь изменений в порядке по отсрочке, Премьер-министр Никол Пашинян отметил важность того, что положение, содержащее элементы субъективизма, было снято: «По сути, предоставление отсрочки состоится согласно письменной процедуре. То есть, если у человека есть необходимые данные, он предоставляет соответствующие документы, которые поддаются рассчету и измерению, тогда он получит отсрочку, а если нет – не сможет ее получить», - отметил Премьер, добавив, что, в случае с любой комиссией, субъективные обвинения неизбежны, и что в настоящее время сделана попытка исключить их или свести к минимуму. В данном случае работа комиссии становится технической.
Согласно другим поправкам, снижен порог средней качественной оценки заявителя GPA (аттестата или диплома), уточнены сроки подачи гражданами заявлений и наличие подтверждающих документов, требуемых для покрытия 70% стипендии, будут рассматриваться как достаточные.
Внесено еще одно существенное изменение: гражданам, достигшим 17 лет, будет предоставлена возможность получить отсрочку, если они будут иметь значительные успехи и достижения в области науки и образования.
В прежнем порядке отсрочка выдавалась только по достижении 18 лет. Как пояснил на заседании Правительства Министр ОНКС РА Араик Арутюнян, проблема в том, что 17-летний абитуриент, поступивший в зарубежный вуз, включенный в соответствующий рейтинговый список, по прежнему порядку не мог получить отсрочку, следовательно, сталкивался также с проблемами, связанными с выездом из страны и обучением за рубежом.