Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը (GIZ)` «Մասնավոր հատվածի զարգացում և մասնագիտական կրթություն և ուսուցում Հարավային Կովկասում» ծրագրի շրջանակում շարունակում է աջակցել զբոսաշրջության, գինեգործության, ՏՏ/ճշգրիտ ճարտարագիտության ոլորտներին, ինչպես նաև դուալ մասնագիտական կրթություն և ուսուցում կրթական համակարգի փորձարկմանը Հայաստանում՝ հատկապես կարևորելով մարզային զարգացումը:
Նշված ոլորտներում իրականացված գործողությունների արդյունքները ներկայացվել են ՀՀ Տավուշի մարզում: Միջոցառումը մեկնարկել է Տավուշի պետական տարածաշրջանային քոլեջում, որտեղ ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության նախնական/արհեստագործական և միջին մասնագիտական կրթության վարչության պետ Արտակ Աղբալյանը և GIZ-ի ներկայացուցիչները:
«Լինելով ամենաճկուն կրթական մակարդակը՝ ՄԿՈՒ-ն կարող է արագորեն արձագանքել ժամանակակից արտադրության փոփոխություններին: Այդ պատճառով դուալ համակարգի ներդրումը GIZ-ի աջակցությամբ կարող է համարվել կրթական բարեփոխումների հիմնական ուղղություններից մեկը»,-իր խոսքում նշել է Արտակ Աղբալյանը՝ ընդգծելով, որ ծրագիրը հնարավորություն է ստեղծում բարելավել գործնական ուսուցման բովանդակությունը մասնավոր հատվածի կարիքների հիման վրա՝ ապահովելով մասնագիտական կրթության որակի բարձրացում:
«Ցանկանում եմ հայտարարել GIZ-ի և Աշխատի՛ր Հայաստան-ի համագործակցության մեկնարկը, որի արդյունքում, մասնավորապես, կմշակվեն դուալ ծրագրեր՝ ուղղված աշխատաշուկա-կրթություն կապի ամրապնդմանը և երիտասարդության շրջանում զբաղվածության խթանմանը, ինչպես նաև կիրականացվեն դուալ կրթական համակարգի մասին հանրային իրազեկվածության բարձրացման արշավներ»,-իր հերթին նշել է ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի խորհրդական Ավետիք Էլոյանը:
ՄՀԶ ՄԿՈՒ ծրագրի հայաստանյան թիմի ղեկավար Վիլհելմ Հուգոյի խոսքով՝ ծրագիրն աջակցում է Հայաստանում զբաղվածության ապահովման համար կարևոր գինեգործության, զբոսաշրջության և ճշգրիտ ճարտարագիտության/ՏՏ ոլորտներին, և համապատասխանաբար դուալ կրթական համակարգի տարրերը փորձարկվում են առաջին հերթին նշված ոլորտներում: Նա հույս է հայտնել, որ դուալ կրթական ծրագրերի ներդրումը կբխի տարածաշրջանի զարգացման ռազմավարությունից՝ նպաստելով երկրում կայուն  և ներառական տնտեսական աճին:
Հյուրերը այնուհետև շրջայց են կատարել քոլեջում՝ ծանոթանալու Հայաստանում ծրագրի կողմից փորձարկվող դուալ ՄԿՈՒ մոտեցմանը: Դուալ ՄԿՈՒ համակարգը քոլեջում արդեն գործում է զբոսաշրջության և ճշգրիտ ճարտարագիտության (մեխատրոնիկա) ոլորտներում՝ համապատասխանաբար «Զբոսաշրջություն›› և «Ավտոմոբիլային տրանսպորտի տեխնիկական սպասարկում և նորոգում›› մասնագիտություններում:
Հաջորդիվ, մասնակիցները մեկնել են Աչաջուր համայնք՝ ծանոթանալու CARD հիմնադրամի Գինեգործական փորձացուցադրական արտադրամասին և համտեսի սրահին, որին GIZ-ը տրամադրել է տեխնիկական աջակցություն: Այցն ավարտվել է Ենոքավանում, որտեղ հյուրերը համտեսել են ծրագրի շահառու տնայնագործ գինեգործ Դավիթ Ավետիսյանի գինին: Նշենք, որ Տավուշում ծրագիրը, մասնավորապես, աջակցում է տնայնագործ գինեգործներին՝ գինու որակի բարելավման հարցում:

Германское общество международного сотрудничества (GIZ), в рамках программы «Развитие частного сектора и профессиональное образование и обучение на Южном Кавказе», продолжает содействовать сферам туризма, виноделия, ИТ/точной инженерии, а также тестированию дуального профессионального образования и обучения (ПОО) образовательной системы в Армении, особо подчеркивая важность регионального развития.
Результаты проведенной в указанных областях деятельности были представлены в Тавушском марзе РА. Мероприятие стартовало в Государственном региональном колледже Тавуша, где с приветственными речами выступили губернатор Тавуша Айк Чобанян, начальник управления начального/ремесленного и среднего профессионального образования Министерства ОНКС РА Артак Агбалян и представители GIZ .
«Являясь наиболее гибким образовательным уровнем, ПОО может быстро реагировать на изменения в современном производстве. Поэтому при содействии GIZ внедрение дуальной системы можно считать одним из основных направлений образовательных реформ», - отметил Артак Агбалян, подчеркнув, что программа создает возможность улучшить содержание практических занятий с учетом потребностей частного сектора, обеспечивая при этом повышение качества профессионального образования.
«Я хотел бы объявить о начале запуска проекта партнерства GIZ и “Работай, Армения”, который, в частности, способствует разработке дуальных программ, направленных на укрепление связи рынка труда, образования и стимулирования занятости среди молодежи, а также будут осуществлены акции по оповещению общества о дуальной системе образования», - отметил, в свою очередь, советник вице-премьера Армении Тиграна Авиняна - Аветик Элоян.
По словам Вильгельма Гюго, руководителя армянской команды проекта РЧС (развитие частного сектора) ПОО в Армении, проект поддерживает ключевые для трудоустройства в Армении области - виноделие, туризм и ИТ/точная инженерия, и поэтому именно в этих областях тестируется дуальный элемент системы образования. Он выразил надежду, что внедрение дуальных образовательных программ будет исходить из стратегии регионального развития, способствуя устойчивому и инклюзивному экономическому росту в стране.
Затем гости совершили поездку в колледж, чтобы узнать о подходах по тестированию дуального ПОО в Армении. Система дуального ПОО уже работает в колледже в сферах туризма и ИТ/точной инженерии (мехатроника), соответственно, по специальностям: Туризм и Техническое обслуживание и ремонт автомобильного транспорта.
После этого участники отправились в общину Ачаджур для ознакомления с винодельческим испытательным цехом Фонда CARD и дегустационным залом, которому GIZ предоставила техническую поддержку. Визит завершился в Енокаване, где гости отведали вино бенефициара проекта, хозяйственника и винодела, Давида Аветисяна.
Отметим, что программа Тавуша, в вопросе улучшения качества вина, поддерживает, в частности, отечественных хозяйствующих виноделов.