Սեպտեմբերի 14-ից 20-ը Արագածոտնի մարզի Ուջան գյուղում և Երևան քաղաքում կկայանա «Ծիրանի ծառ» Ուջանի վավերագրական ֆիլմերի 5-րդ միջազգային փառատոնը:
Բացման արարողությունը տեղի կունենա սեպտեմբերի 14-ին՝ ժամը 19:30-ին, Ուջանի Ազատամարտիկների հուշահամալիրում: Այն կմեկնարկի Ուջանի երիտասարդական երգչախմբի կատարմամբ և կամփոփվի ռուս անվանի կինոռեժիսոր Ալեքսանդր Ռաստորգուևի «Վերջին օրը» կարճամետրաժի ցուցադրությամբ: Ռաստորգուևը ողբերգաբար զոհվել է 2018 թվականի հուլիսին Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետությունում՝ հերթական ֆիլմի նկարահանումների ժամանակ, և այս ցուցադրությունը յուրատիպ հարգանքի տուրք է նրան: «Վերջին օրը» ֆիլմն ուշագրավ է նաև նրանով, որ բոլորովին յուրօրինակ դիտանկյունից է ցուցադրում Հայկական թավշյա հեղափոխության եզրափակիչ ժամերը՝ Նիկոլ Փաշինյանի որդու՝ Աշոտի աչքերով:
Շուրջ մեկ շաբաթ փառատոնի արտասահմանյան և տեղական բոլոր մասնակիցները կապրեն հյուրընկալ ուջանցիների տներում և հնարավորություն կունենան բացահայտել հայկական կենցաղն ու մշակույթը: Փառատոնի ընթացքում հանդիսատեսն ու հյուրերը կհրավիրվեն զանազան համերգների, քննարկումների և էքսկուրսիաների: Իսկ երեկոյան Ուջանի Ազատամարտիկների հուշահամալիրի հարակից այգում կմասնակցեն բացօթյա կինոցուցադրություններին: Փառատոնի բոլոր ֆիլմերը զուգահեռ կցուցադրվեն նաև Երևանի «Մոսկվա» կինոթատրոնի Կարմիր փոքր դահլիճում: Բոլոր ցուցադրությունների մուտքն անվճար է:
Փառատոնի երկու մրցութային ծրագրերում ընդգրկված են 9 կարճամետրաժ և 11 լիամետրաժ կինոնկար աշխարհի 15 երկրից՝ Իտալիայից, Գերմանիայից, Շվեյցարիայից, Ռումինիայից, Ինդոնեզիայից, Բելառուսից, Ռուսաստանից, Հայաստանից և այլն: Ծրագրում ներառված են թե՛ ազգագրական վավերագրություններ, թե՛ ավելի փորձարարական ֆիլմեր, որոնք հատում են խաղարկայինի ու ոչ խաղարկայինի սահմանը, ինչպես նաև ֆիլմեր, որոնք անդրադառնում են մերօրյա աշխարհի սուր քաղաքական ու սոցիալական խնդիրներին: Հաղթողներին ընտրելու է փառատոնի եռանդամ ժյուրին, որի կազմում այս տարի ընդգրկված են կինոգետ, կինոպատմաբան, Հարավսլավական կինոարխիվի նախկին տնօրեն և «Filmograf» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Բոժիդար Զեչևիչը (Սերբիա), կինոպրոդյուսեր, Էթնոաշխարհագրական հետազոտությունների հիմնադրամի աշխատակից և Մոսկվայի «Դոկեր» վավերագրական ֆիլմերի միջազգային փառատոնի կազմակերպիչ Մարիա Չուպրինսկայան (Ռուսաստան) և ֆիլմերի իրավունքների ձեռքբերման մասնագետ Շահեն Բազիլը (Իրան):
Փառատոնի հաղթողները կհայտարարվեն սեպտեմբերի 19-ին, Ուջանում՝ փակման արարողության ժամանակ, և կպարգևատրվեն հատուկ այս առիթով պատրաստված ավանդական հայկական գորգերով: Սեպտեմբերի 20-ին հաղթող ֆիլմերը կցուցադրվեն «Մոսկվա» կինոթատրոնում:
«Ծիրանի ծառ» Ուջանի վավերագրական ֆիլմերի 5-րդ միջազգային փառատոնն իրականացվում է «Ֆիլմադարան» կինոմշակույթի զարգացման ՀԿ-ի, «Մոսկվա» կինոթատրոն ՍՊԸ-ի և Ուջան համայնքի գյուղապետարանի համատեղ ջանքերով՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ: Փառատոնի գլխավոր գործընկերներն են «Հայբիզնեսբանկ» ՓԲԸ-ն, «Այրուձի» էկոմշակութային հեծյալ ակումբ հասարակական կազմակերպությունը, Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը, Ժողովրդական արվեստի «Հանգույց» հիմնադրամը, «Անտարես» մեդիա հոլդինգը, Երևանի «Գյոթե» կենտրոնը և «Ոսկե ծիրան» ԿԶՀ-ն:

С 14 по 20 сентября с.г. в селе Уджан Арагацотнского марза и в городе Ереван состоится V Международный фестиваль документального кино «Абрикосовое дерево».
Церемония открытия состоится 14-го сентября в 19:30 в мемориальном комплексе «Борцов за свободу Уджана». Она начнется исполнением Молодежного хора Уджана и завершится показом короткометражного фильма выдающегося русского кинорежиссера Александра Расторгуева «Последний день».
Расторгуев трагически погиб в 2018 году в Центральноафриканской Республике во время съемок очередного фильма, и этот показ – особая дань уважения ему.
Фильм «Последний день» примечателен также тем, что с совершенно своеобразного ракурса глазами Ашота, сына Премьер-министра РА Никола Пашиняна, представляются аккорды Армянской бархатной революции.
Около недели иностранные и отечественные участники фестиваля будут жить в домах гостеприимных уджанцев и иметь возможность приобщиться к армянскому быту и культуре.
Во время фестиваля зрители и гости будут приглашены на различные концерты, обсуждения и экскурсии. А вечером все соберутся в парке рядом с мемориалом борцов за свободу Уджана, чтобы принять участие в показе фильмов под открытым небом. Все фильмы фестиваля будут параллельно показаны в Красном малом зале кинотеатра «Москва» в Ереване. Вход на все показы бесплатный.
На фестиваль представлено 9 короткометражных и 11 полнометражных фильмов из 15 стран – Италии, Германии, Швейцарии, Румынии, Индонезии, Беларуси, России, Армении и других стран. Это очень разнообразная программа, которая включает в себя как этнографические документальные, так и экспериментальные фильмы, которые пересекают грань художественной и научной литературы, а также фильмы, которые затрагивают насущные политические и социальные проблемы современного мира.
Победители будут выбраны жюри фестиваля, в которое в этом году войдут кинокритик, историк кино, бывший директор югославского киноархива и главный редактор журнала Filmograf Божидар Чечевич (Сербия), международный режиссер, исследователь и кинорежиссер Мария Чупринская (Россия) и специалист по правам кино Шахен Базил (Иран).
Победители фестваля будут объявлены во время церемонии закрытия - 19-го сентября в Уджане, и будут награждены традиционными армянскими коврами, сотканными по этому особому случаю.
Победившие на фестивале фильмы 20-го сентября будут показаны в кинотеатре «Москва».
V Международный фестиваль документального кино «Абрикосовое дерево» в Уджане имеет место при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, усилиями ОО развития кинокультуры «Фильмадаран», ООО кинотеатра «Москва» и муниципалитета Уджанской общины.
Главными партнерами фестиваля являются ЗАО «Армбизнесбанк», общественная организация экокультурный конный клуб «Айрудзи», Национальный киноцентр Армении,  фонд народного искусства «Ангуйц» («Узел»), медиа-холдинг «Антарес», Ереванский центр «Гете» и «Золотой абрикос» ФРК.