Այսօր՝ սեպտեմբերի 8-ին, Մոսկվայում ավարտվել է գրքի միջազգային ցուցահանդեսը։
Ի թիվս տասնյակ երկրների, հազարավոր հրատարակիչների, գրավաճառների, գրական գործակալների, գրողների, արվեստագետների ու, լրագրողների, ցուցահանդեսին առանձին տաղավարով մասնակցել է նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության պատվիրակությունը։ Բոլոր ներկաները հնարավորություն են ունեցել կապեր հաստատել, գնել և վաճառելու ստեղծագործությունների հեղինակային իրավունքներ, ծանոթանալ գրահրատարակչական նորություններին:
ԿԳՄՍ նախարարության պատվիրակությանը միացել են նաև «Զանգակ», «Էդիթ պրինտ», «Բուկինիստ» հրատարակչությունները, ինչպես նաև Մոսկվայի «Armbook» գրախանութը։
Ցուցահանդեսի շրջանակում միջոցառումների սրահում տեղի է ունեցել հանդիպում հայ ժամանակակից գրողների՝ արձակագիր Լուսինե Հովհաննիսյանի և բանաստեղծ Կարեն Անտաշյանի հետ: Հանդիպումը վարել է գրականագետ Լիլիթ Մելիքսեթյանը: Գրողները, նախ, ներկայացրել են իրենց ստեղծագործությունների ռուսերեն հատվածական թարգմանությունները: Այնուհետև, միջոցառումը շարունակվել է քննարկման ձևաչափով։
Տաղավարում ներկայացվել են նաև վերջին երկու տարիներին Հայաստանում և արտերկրում հրատարակված գրքերը։
Հանդիպումների և քննարկումների ընթացքում ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ հայ դասական և ժամանակակից գրողների գործերն օտար լեզուներով, մասնավորապես, հայկական ժողովրդական հեքիաթները ռուսերեն թարգմանելու վերաբերյալ։

Сегодня, 8 сентября, Международная книжная ярмарка-выставка в Москве завершилась. Десятки стран, тысячи издателей, продавцов книг, литературных агентов, писателей, художников и журналистов… Министерство ОНКС РА также направило свою делегацию, которая приняла участие в выставке, разместившись в отдельном павильоне. Все участники имели возможность наладить контакты, купить и продать авторские работы, познакомиться с публикацией новостей.
В состав делегации вошли издательства «Зангак», «Эдит Принт» и «Букинист», а также московский книжный магазин «Armbook».
В рамках выставки состоялась встреча с современными армянскими писателями, писательницей Лусине Ованнисян и поэтом Кареном Анташяном. Модератором встречи выступил литературовед Лилит Меликсетян. Писатели впервые представили русские переводы своих произведений. После этого мероприятие продолжилось в формате обсуждений.
В павильоне также были представлены книги, изданные в Армении и за рубежом за последние два года. В ходе встреч и обсуждений были достигнуты договоренности о переводе произведений армянских классиков и современных писателей на иностранные языки, в частности, армянских народных сказок - на русский язык.