ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ, Աշտարակի Պերճ Պռոշյանի տուն-թանգարանում իրականացվում է «Հին արհեստների նոր տունը» հայկական ավանդական արհեստների ուսուցման և սկսնակ զբոսավարների դասընթացների ծրագիրը: Այն բաղկացած է երկու մասից՝ նախատեսված տարիքային երկու խմբերի համար։ Առաջին մասը մեկնարկել է ս. թ. հուլիսի 17-ից և վերաբերում է հայկական ավանդական արհեստների ուսուցմանը: Այն նախատեսված է 18-60 տարիքային խմբի համար, որի ընթացքում ուսուցանվում է բացիկագործություն և ժանեկագործություն: Բացիկագործության դասընթացի ընթացքում մասնակիցները դեկորատիվ թղթի վրա ասեղնագործում են և պատրաստում թեմատիկ բացիկներ: Հայկական ասեղնագործ ժանյակի դասընթացի ընթացքում մասնակիցները հմտանում են նուրբ, գեղեցիկ անձեռոցիկներ և թաշկինակներ պատրաստելու գործում:
Ծրագրի երկրորդ մասը մեկնարկելու է սեպտեմբերի կեսին և նախատեսված է 13-18 տարեկանների համար, որի ընթացքում մասնակիցները կծանոթանան Աշտարակի պատմամշակութային հուշարձանների պատմությանը, տարածաշրջանի ավանդույթներին, էքսկուրսավարության հմտություններին, կանցկացվեն անգլերենի պարապմունքներ։
Ծրագրի հիմնական նպատակն է նպաստել մարզային մշակութային կյանքի աշխուժացմանը, ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանությանն ու փոխանցմանը, ինչպես նաև թանգարանի հանրահռչակմանն ու աշխույժ կրթական միջավայրի հաստատմանը:

При содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА в Доме-музее Перча Прошяна в Аштараке осуществляется программа «Новый дом старых ремесел» по обучению традиционным армянским ремеслам и курсы для начинающих гидов. Программа состоит из двух направлений, предназначенных для двух возрастных групп. Первое направление начало функционировать с 17 июля 2009 года, оно посвящено преподаванию традиционным армянским ремеслам и рассчитано на возрастную группу от 18 до 60 лет. Здесь обучают созданию открыток и плетению кружев. Во время семинара участники вышивают и делают тематические открытки на декоративной бумаге. Во время курса обучения армянской вышивке участники практикуются в изготовлении нежных, красивых салфеток и платков.
Второе направление программы стартует в середине сентября и рассчитано на 13-18 летних слушателей, в ходе этой программы участники ознакомятся с историей историко-культурных памятников Аштарака, традициями региона, овладеют навыками проведения экскурсий. Занятия будут проводиться на английском языке.
Основная цель программы способствовать активизации культурной жизни региона, сохранению и передаче нематериального культурного наследия, а также популяризации музея и созданию активной образовательной среды.