ՀՀ հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում աշխատող մանկավարժների աշխատավարձը սեպտեմբերից բարձրանում է 10%-ով: Կառավարության ծրագրով նախատեսված՝ մանկավարժների աշխատավարձի բարձրացման մասին որոշումն ընդունվել է գործադիրի սեպտեմբերի 5-ի նիստում: Ըստ այդմ, հանրակրթության ոլորտի պետական հատկացումներն ավելացվել են 1 մլրդ 666 մլն 675 հազար դրամով` ՀՀ 2019 թվականի պետական բյուջեի հարկային եկամուտների բյուջետային ծախսերի տնտեսագիտական դասակարգման «Սուբսիդիաներ` ոչ ֆինանսական պետական կազմակերպություններին» հոդվածով:
Անդրադառնալով մանկավարժների աշխատավարձի բարձրացմանը` վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձանագրել է, որ աշխատավարձի 10% աճը հեղափոխական բարձրացում չէ, սակայն գործընթացի մեկնարկն է, որը կշարունակվի, եթե ազդեցություն ունենա որակի բարելավման վրա․ «Եթե մենք համոզվենք, որ աշխատավարձերի բարձրացումը բերում է ուսուցչի և դպրոցի կողմից մատուցվող ծառայության որակի բարելավմանը, աշխատավարձի բարձրացումը կդառնա շարունակական գործընթաց: Այստեղ մեծ պատասխանատվություն է դրված ուսուցչի և դպրոցի վրա, որ նրանք կարողանան այս օրակարգը կենսունակ դարձնել»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նախագիծը ներկայացնելիս ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ նախարարությունը ուսուցիչների աշխատավարձի բարձրացումը դիտարկում է որպես կրթության որակի բարելավմանը միտված քայլ: Մասնավորապես, ՀՀ ԿԳՄՍՆ մշակած առաջարկության համաձայն` նախատեսվում է փոփոխել դպրոցների ֆինանսավորման բանաձևը և սահմանել մանկավարժի նվազագույն աշխատավարձ, որը մեկ դրույքի համար կկազմի մոտ 108,000 դրամ: Արայիկ Հարությունյանը հույս է հայտնել, որ ուսուցչի նվազագույն աշխատավարձի իրավական դրույթը կգործի արդեն հունվարից, իսկ ֆինանսավորման նոր բանաձևում, ի տարբերություն գործող տարբերակի, հաշվի կառնվեն դասարանների թիվը, դպրոցների բեռնվածության աստիճանը և այլ հարցեր:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը նաև տեղեկացրել է, որ որոշ ԶԼՄ-ներում հրապարակված տեղեկությունները, թե ուսուցիչների աշխատավարձը բարձրացնելու համար կրճատումներ են լինելու, չեն համապատասխանում իրականությանը: Ուսումնական պլանների փոփոխություն չի եղել, հետևաբար, դրույքների կրճատում, ինչպես նախարարն է պարզաբանել, չէր կարող լինել:
Նշենք, որ մանկավարժների սոցիալական վիճակի բարելավումը ՀՀ կառավարության և Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության գերակայություններից է: Այդ նպատակով նախատեսվում է ուսուցիչների աշխատավարձի աստիճանական և շարունակական բարձրացում: Գործարկվելու է «Ուսուցիչ» նախագիծը, որը հնարավորություն կտա մանկավարժներին կամավոր մասնագիտական ատեստացիա անցնելու դեպքում աշխատավարձի 50% բարձրացում ունենալ: Հավելենք, որ պետության կողմից ուսուցիչների աշխատավարձի բարձրացում տարիներ շարունակ չէր կատարվել։
Նշենք, որ ուսուցիչների աշխատավարձի բարձրացման որոշումն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից:

Заработная плата учителей, работающих в общеобразовательных учреждениях Армении, с сентября повысилась на 10%.
Решение о повышении зарплаты учителей было предусмотрено программой Правительства РА, а решение принято на заседании исполнительной власти 5-го сентября.
Соответственно, государственные ассигнования в области общего образования были увеличены на 1 млрд. 666 млн. 675 тыс. драмов в соответствии со статьей «Субсидии нефинансовым государственным организациям» в классификации экономических расходов Бюджетные расходы Государственного бюджета РА на 2019 год.
Говоря о повышении зарплаты педагогов, Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что 10% рост зарплаты – не революционное повышение, однако старт процесса будет продолжен, если он окажет влияние на улучшение качества: «Если мы убедимся, что повышение зарплаты приводит к улучшению качества предоставляемых учителем и школой услуг, повышение зарплаты станет продолжительным процессом. Здесь большая ответственность возложена на учителя и школу, чтобы они смогли сделать эту повестку жизнеспособной», - отметил Никол Пашинян.
Представляя проект, Министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян отметил, что Министерство рассматривает повышение зарплаты учителей как шаг, направленный на улучшение качества образования.
В частности, согласно разработанному Министерством ОНКС РА предложению, планируется изменить формулу финансирования школ и установить минимальную зарплату педагога, которая за одну ставку составит 108.000 драмов. Араик Арутюнян выразил надежду, что правовое положение минимальной зарплаты учителя будет действовать уже с января, а в новой формуле финансирования, в отличие от действующего варианта, будут учтены количество классов, степень загруженности школ и другие вопросы.
Министр ОНКС РА также сообщил, что опубликованные в некоторых СМИ сведения о том, что из-за повышения зарплаты учителей будут иметь место сокращения, не соответствуют действительности. Изменений в учебных планах не было, следовательно, сокращения ставок, как пояснил министр, не может быть.
Отметим, что улучшение социального положения педагогов является одним из приоритетов Правительства РА и Министерства образования, науки, культуры и спорта РА.
С этой целью планируется постепенный и непрерывный процесс повышения зарплаты учителей.
Будет запущен проект «Учитель», который даст возможность педагогам, по результатам профессиональной добровольной аттестации, получить 50%-ое повышение зарплаты.
Отметим, что государство на протяжении многих лет не проводило повышение зарплаты учителей.
Решение о повышении зарплаты учителей вступает в силу на следующий день после его официального опубликования.