Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է 2018-2019 ուսումնական տարում բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած ՀՀ հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների մեդալակիր շրջանավարտներին, ինչպես նաև դպրոցականների միջազգային առարկայական օլիմպիադաներում 2019թ. հաջողություններ արձանագրած մայրաքաղաքի և մարզերի սովորողներին, «Կենգուրու» միջազգային մաթեմատիկական և հայոց լեզվի «Մեղու», ռուսաց լեզվի «Ռուսական արջուկ» մրցույթների մրցանակակիրներին:
Վարչապետը շնորհավորել է դպրոցականներին ուսումնառության ընթացքում ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ միջազգային օլիմպիադաներում գրանցած ձեռքբերումների համար և նշել.
«Շնորհավորում եմ այսօրվա երեկոյի կապակցությամբ, որովհետև սա լավ առիթ է խոսելու գիտելիքի և կրթության մասին: Հույս ունեմ՝ բոլորդ գիտեք և տեսնում եք, որ այսօրվա Հայաստանում և մեր կառավարության համար կրթությունը կարևորագույն առաջնահերթություն է: Ինչո՞ւ ենք այդքան կարևորում կրթությունը, որովհետև Հայաստանի Հանրապետությունը ժողովրդավարական պետություն է, ազատ և հպարտ քաղաքացիների պետություն, իսկ սա ուղղակի կապ ունի կրթության հետ:
Կապն այնքանով է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն այլևս այնպիսի երկիր է, որտեղ ոչ թե կառավարում են քաղաքացիներին, որտեղ ոչ թե ղեկավարում են քաղաքացիներին, այլ որտեղ ղեկավարում են քաղաքացիները: Իսկ քաղաքացի լինել՝ առաջին հերթին նշանակում է ի վիճակի լինել կայացնել որոշումներ և կրել պատասխանատվություն՝ կայացված այդ որոշումների համար:
Իսկ իմ ընկալմամբ կրթությունն ամենակարևոր բաղադրիչն է յուրաքանչյուր մարդու համար՝ տնօրինելու, տիրապետելու, կառավարելու սեփական կյանքը, կայացնելու որոշումներ, իրականացնելու այդ որոշումները և կրելու այդ որոշումներից բխող պատասխանատվությունը: Ընդհանուր առմամբ, այսօր էլ Հայաստանում շատ է խոսվում մարդկանց կյանքի որակի մասին: Բայց մենք բոլորս, նաև այս դահլիճից, նաև այս առիթներով պետք է շատ հստակ ուղերձ հղենք մեր երիտասարդությանը, առաջին հերթին մեր երեխաներին, որ լավ որակի կյանք ունենալու միակ և կարևորագույն երաշխիքը կրթությունն է, կրթությունն է, որ երաշխավորում է մարդու կյանքի բարձր որակը:
Ես հասկանում եմ, որ այսօր էլ շատ մարդիկ կարող են լինել, ովքեր կարող են ասել, որ մենք, ահա, ունենք բարձրագույն կրթություն, բայց մեր կյանքի որակն այնքան էլ լավ չէ: Բայց ես ուզում եմ ասել նաև, որ կրթություն չի նշանակում դիպլոմ կամ առնվազն կրթությունը դիպլոմը չէ, և կրթությունը ոչ միայն դիպլոմն է, այլև այն մի գործընթաց է, մի պրոցես է, որ մարդուն պետք է ուղեկցի ամբողջ կյանքի ընթացքում, դպրոցի ընթացքում, դպրոցից առաջ, դպրոցից հետո, համալսարանից առաջ և համալսարանից հետո, ընդհանրապես մեր ողջ կյանքում:
Մենք ուզում ենք, որ կրթությունը հայ ժողովրդի, Հայաստանի քաղաքացիների համար լինի ազգային ապրելակերպ, լինի պետական ապրելակերպ, կրթությունը լինի բոլորիս ամենօրյա զբաղմունքը և բոլորս առաջնորդվենք այն տրամաբանությամբ, որ ամեն օրվա հետ մեր կրթական ցենզը պետք է ավելին լինի, քան նախորդ ամիս, ամեն շաբաթվա հետ պետք է ավելին լինի, քան նախորդ շաբաթ, ամեն տարվա հետ էլ բնականաբար ավելին, քան նախորդ տարի:
Ես մեծ վստահությամբ եմ խոսում այս թեմաներից այս լսարանում, որովհետև տեսնում եմ և կրթության ասպարեզում ձեր ունեցած նվաճումները խոսում են այն մասին, որ դուք հենց այսպիսի բանաձևով եք առաջնորդվում, հենց այսպիսի կարգախոսով եք առաջնորդվում: Շատ կարևոր է, որ այս միջոցառումը տեղի է ունենում այստեղ, ահա այսպիսի հանդիսավոր պայմաններում: Սա իհարկե առաջին հերթին գնահատանքի տուրք է ձեր ունեցած հաջողություններին կրթության ասպարեզում, բայց սա առավել ևս տուրք է կրթությանն ընդհանուր առմամբ, կրթություն ստանալու ձգտմանը ընդհանուր առմամբ:
Սա նաև վկայությունն է այն բանի, որ մեր կառավարությունն իր կարևորագույն անելիքներից մեկը համարում է այն, որ Հայաստանի Հանրապետությունում յուրաքանչյուր երեխա, յուրաքանչյուր երիտասարդ և յուրաքանչյուր հասուն, տարիքով քաղաքացի իր կրթությունը շարունակելու հնարավորություն ունենա, որովհետև քանի դեռ մարդը կա, քանի դեռ մարդն ապրում է՝ կրթությունը պետք է դառնա նրա հիմնական և առանցքային անելիքը, նրա հիմնական և առանցքային զբաղմունքը:
2018-2019 թվականների ուսումնական տարվա հարգելի ոսկե մեդալակիրներ, միջազգային առարկայական օլիմպիադաներում պարգևների արժանացած աշակերտներ, «Կենգուրու», «Մեղու» և «Ռուսական արջուկ» մրցույթների մրցանակակիրներ,
Շնորհավորում եմ բոլորիդ ձեր ունեցած հաջողությունների համար, ձեր ունեցած հաջողությունների առիթով և հույս ունեմ, որ ձեր արդեն իսկ ունեցած հաջողությունները ձեզ մղում են, ձեզ ոգեշնչում են կրթության ոլորտում և ընդհանրապես իմացության, գիտելիքի և որ շատ կարևոր է՝ այդ գիտելիքները կյանքում կիրառելու, առավել մեծ հմտություններ ձեռք բերելու: Ես ձեզ և մեզ բոլորիս հաջողություն եմ մաղթում, որովհետև Հայաստանի Հանրապետության մեր պատկերացումը բարձր գիտելիքներով, հնարավորինս բարձր ցենզով քաղաքացիների երկիրն է:
Ահա այսպես ենք մենք պատկերացում Հայաստանի Հանրապետությունը և դուք ահա ապացուցում եք, որ այդ պատկերացումն ամենևին էլ երևակայական չէ, այդ պատկերացումն իրական է և ահա դուք այստեղ նստած եք որպես Հայաստանի Հանրապետության ազատ, հպարտ և գիտելիքով լեցուն քաղաքացիներ»:
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ դպրոցականներին հանձնել է պարգևներ՝ մեդալներ, հավաստագրեր և նվերներ:
Ամփոփելով միջոցառումը, վարչապետը նշել է. «Եվս մեկ անգամ շնորհավորում եմ բոլորիդ, հույս ունեմ և համոզված եմ, որ այսօրվա գեղեցիկ և էներգիայով լի արարողությունը նոր էներգիա կտա կրթության ոլորտում նոր հաջողությունների հասնելու համար: Նրանք, ովքեր դեռ պետք է գնան ծառայության՝ մաղթում եմ բարի ծառայություն և բարի վերադարձ: Ամբողջ ուժով նվիրվեք կրթությանը, գիտությանը և ամբողջ ուժով նվիրվեք ձեր հմտությունները զարգացնելու գործին: Մաղթում եմ ձեզ ամենայն հաջողություններ»:
***
2018-2019 ուսումնական տարում առաջադիմության մեդալի արժանացել են 84 շրջանավարտ, այդ թվում՝ Երևանից 1, Տավուշի մարզից 6, Սյունիքի մարզից 22, Արարատի մարզից 1, Արմավիրի մարզից 1, Գեղարքունիքի մարզից 3, Լոռու մարզից 3, Կոտայքի մարզից 17, Շիրակի մարզից 21, Արագածոտնի մարզից 7 և Վայոց Ձորից 2 աշակերտ: Մեդալակիր աշակերտների թիվը 2017-2018 ուստարում 28-ն է: Միջազգային առարկայական օլիմպիադաներում մեր դպրոցականները նվաճել են 17 մեդալ՝ այդ թվում՝ 4 արծաթ և 13 բրոնզ: Մեդալակիրներից 9-ը Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի սովորողներ են, ովքեր նվաճել են 13 մեդալ (4 աշակերտ մեդալ ստացել է 2-ական առարկայից), 2-ը «Քվանտ» վարժարանի, 1-ը Կապանի թիվ 2 ավագ դպրոցի և 1-ը «Հերացի» ավագ դպրոցի աշակերտ:
«Կենգուրու», «Մեղու» և «Ռուսական արջուկ» մրցույթների երիտասարդ հերոսների պատվիրակությունն այս տարի բաղկացած է 45 սովորողից (48 մրցանակակիր, որոնցից երեքը կրկնակի մրցանակակիր են): Նրանցից երեքը՝ «Կենգուրու»-ի, վեցը՝ «Մեղու»-ի և մեկը «Ռուսական արջուկ»-ի բացարձակ հաղթողներն են, իսկ մնացածը՝ յուրաքանչյուր մարզում և Արցախում, ինչպես նաև յուրաքանչյուր տարիքային խմբում այս երեք մրցույթներից լավագույն արդյունք արձանագրած աշակերտները:

Премьер-министр Никол Пашинян принял продемонстрировавших высокую успеваемость в 2018-2019 учебном году, выпускников-медалистов общеобразовательных учебных заведений республики, а также достигших успеха в международных школьных олимпиадах 2019 года учеников столичных и областных школ, лауреатов международного математического конкурса “Кенгуру”, конкурса русского языка “Русский медвежонок” и конкурса армянского языка “Пчела”.
Премьер-министр поздравил школьников с достижениями в учебе как в Армении, так и на международных олимпиадах, и отметил:
“Поздравляю вас с сегодняшним вечером, потому что это хороший повод поговорить о знаниях и образовании. Я надеюсь, что вы все знаете и видите, что образование в сегодняшней Армении и в нашем правительстве является важнейшим приоритетом. Почему мы придаем такое большое значение образованию? Потому что Республика Армения является демократическим государством, государством свободных и гордых граждан, а это имеет прямое отношение к образованию.
Связь заключается в том, что Республика Армения отныне является такой страной, где не гражданами управляют, а граждане сами управляют. И быть гражданином в первую очередь означает быть в состоянии принимать решения и нести ответственность за эти решения.
Я считаю образование самым важным компонентом для каждого человека, чтобы руководить, владеть, управлять своей жизнью, принимать решения, реализовывать эти решения и нести ответственность за эти решения. В целом, в Армении и сегодня много говорится о качестве жизни людей. Но все мы в том числе и из этого зала и по таким поводам должны направить очень четкий месседж нашей молодежи, и в первую очередь нашим детям, о том, что единственной и важнейшей гарантией хорошего качества жизни является образование. Именно образование гарантирует хорошее качество жизни человека.
Я понимаю, что и сегодня может быть много людей, которые могут сказать, что, вот, у нас высшее образование, но качество нашей жизни не такое хорошее. Но я также хочу сказать, что образование не означает диплом или, по крайней мере, образование - это не диплом, и образование - это не только диплом, но это также процесс, который должен сопровождать человека на протяжении всей его жизни - в школе, до школы, после школы, до университета и после университета, в течение всей нашей жизни.
Мы хотим, чтобы образование для армянского народа, для граждан Армении было национальным стилем жизни, государственным стилем жизни, образование было нашей повседневной деятельностью, и мы все должны руководствоваться той логикой, что с каждым днем уровень нашего образования должен увеличиваться, с каждой неделей должен увеличиваться, с каждым месяцем, с каждым годом.
Я с большой уверенностью говорю на эти темы в этой аудитории, потому что вижу и ваши достижения в области образования говорят о том, что вы руководствуетесь именно такой формулой, вы руководствуетесь именно таким лозунгом. Очень важно, что это мероприятие происходит здесь, вот в таких торжественных условиях. Это в первую очередь дань вашему успеху в образовании, но это также дань образованию в целом, стремлению к образованию в целом.
Это также свидетельствует о том, что наше правительство считает одной из самых важных задач то, чтобы каждый ребенок, каждый молодой человек и каждый взрослый гражданин Республики Армения имел возможность продолжить свое образование, ибо пока есть человек, пока человек жив, образование должно стать его основной и ключевой задачей, основным и ключевым занятием.
Уважаемые золотые медалисты 2018-2019 учебного года, удостоившиеся наград на международных школьных олимпиадах ученики, лауреаты конкурсов “Кенгуру”, “Русский медвежонок” и “Пчела”,
Поздравляю всех вас и надеюсь, что ваши успехи мотивируют вас, вдохновляют вас на новые достижения в области образования и знания, и, что самое важное, в применении этих знаний в своей жизни. Я желаю вам и всем нам удачи, потому что в нашем восприятии Республики Армения - это страна с гражданами с хорошими знаниями, хорошим образованием.
Именно такой мы представляем Республику Армения, и вот вы доказываете, что эти представления вовсе не воображаемые, что эти представления реальны, и вот вы сидите здесь как свободные, гордые и полные знания граждане Республики Армения”.
Затем Никол Пашинян вместе с министром образования, науки, культуры и спорта Араиком Арутюняном вручил школьникам награды - медали, грамоты и подарки.
Подводя итоги мероприятия, премьер-министр сказал: “Еще раз поздравляю всех вас, надеюсь и убежден, что сегодняшняя красивая и полная энергией церемония даст вам новую энергию для новых достижений в учебе. Тем, кому еще нужно пойти на службу, желаю вам хорошей службы. Всей силой посвятите себя образованию, науке и посвятите себя развитию своих навыков. Желаю вам всего наилучшего”.
***
В 2018-2019 учебном году 84 выпускника были награждены медалями, в том числе 1 выпускник из Еревана, 6 выпускников из Тавуша, 22 выпускника из Сюника, 1 выпускник из Арарата, 1 выпускник из Армавира, 3 выпускника из Гегаркуника, 3 выпускника из Лори, 17 выпускников из Котайка, 21 выпускник из Ширака, 7 выпускников из Арагацотна и 2 выпускника из Вайоц Дзора. Количество медалистов в 2017-2018 учебном году составляет 28. Наши школьники завоевали 17 медалей на международных предметных олимпиадах, в том числе 4 серебряных и 13 бронзовых. Девять из медалистов - ученики Физико-математической специальной школы имени Шагиняна, которые завоевали 13 медалей (4 ученика получили по 2 медали), 2 ученика из гимназии “Квант”, 1 ученик из старшей школы №2 Капана и 1 ученик из старшей школы “Гераци”.
Делегация юных героев конкурсов “Кенгуру”, “Пчела” и “Русский медвежонок” в этом году состоит из 45 учеников (48 победителей, трое из которых двукратные). Трое из них являются абсолютными победителями конкурса “Кенгуру”, шестеро - конкурса “Пчела”, один - конкурса “Русский медвежонок”, а остальные - ученики из каждой области Армении и из Арцаха, которые показали лучшие результаты в своих областях и в каждой возрастной группе в этих конкурсах.