2019 թվականի սեպտեմբերի 1-13-ը մանսուրյանական օրեր են. ժամանակակից հայ դասական երաժշտության Վարպետի 80-րդ հոբելյանի կապակցությամբ կանցկացվի «Մաեստրո Մանսուրյան-80» համերգաշարը, որն ունկնդրին կտեղափոխի Վարպետի կինոերաժշտության, դասական ու կամերային ստեղծագործությունների ինքնատիպ աշխարհ: Համերգաշարը կազմակերպում է Երևանի քաղաքապետարանը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։
Այս առիթով այսօր Երևանի Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում տեղի է ունեցել մամուլի ասուլիս՝ ՀՀ ժողովրդական արտիստ Տիգրան Մանսուրյանի, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի, Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի մասնակցությամբ:
«Ես ինձ տարիների ընթացքում ավելի ապահով եմ զգում. իմ երաժշտությունն է այդ ապահովության զգացողությունը տվել և տարածել: Միջոցառումների այս շարքի համար ես շնորհակալ եմ իշխանություններին: Այս հսկայական աշխատանքի տակ ուժ է դրված, եռանդ և միջոցներ, և սա, նախևառաջ, արվեստի, երաժշտության նկատմամբ մեր իշխանությունների ուշադրությունն է ներկայացնում» -նշել է Տիգրան Մանսուրյանը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ հայ հանդիսատեսը բացառիկ հնարավորություն կունենա մասնակցելու մեծանուն կոմպոզիտորի հոբելյանին նվիրված «Մաեստրո Մանսուրյան-80» համերգաշարին։ Նախարարը նշել է, որ համերգաշարը Թումանյանի և Կոմիտասի 150-ամյակներին նվիրված հոբելյանական մեծ տարվա շարունակությունն է: «Երևանը, Գյումրին և Ստեփանակերտը պատահական չեն ընտրվել. մեր նպատակն է եղել ապահովել հնարավորինս լայն ընդգրկում, և այս քաղաքներն այդ խնդիրը լուծում են: Վարպետի հետ շփվելով՝ հասկացա, որ 80-ամյակը շատ հարաբերական է, նա երիտասարդ է և անընդհատ ստեղծագործում է, իսկ ամենակարևորը հոգու երիտասարդությունն է: Վստահ եմ, որ առաջիկա 10-ամյակները Վարպետը մեզ դեռ շարունակելու է զարմացնել: Նրա կողքին գտնվեը մեծ պատիվ է բոլորիս համար, որովհետև բացի այն, որ Մանսուրյանը ոլորտի նշանակալի անձնավորություններից մեկն է, նա աշխատել է շատ մեծությունների հետ, և կարծում եմ, որ նրա կենսագրությունը և աշխատաոճը մեծապես կրում են նաև այդ մեծությունների հետ շփման ազդեցությունը: Եվ հիմա մենք հնարավորություն ունենք նաև Վարպետի հետ շփվելով՝ միջնորդավորված շփվել նաև այն անձնավորությունների հետ, որոնք մեծ ներդրում են ունեցել մեր մշակույթի մեջ»,-նշել է նախարարը՝ վստահություն հայտնելով, որ տարին ամփոփելով՝ կարձանագրվի, որ 2019 թվականը մշակութային կյանքում եղել է նշանակալիներից մեկը:
Իրադարձությունը կարևոր է ու պարտավորեցնող. նկատում է քաղաքապետ Հայկ Մարությանն ու շնորհակալություն հայտնում մաեստրոյին՝ նախաձեռնության կողքին կանգնած լինելու համար: «Ես երջանիկ եմ, որ կարողանում եմ ապրել նույն երկրում, նույն քաղաքում, որտեղ ապրում է Մանսուրյանը: Հազարապատիկ երջանիկ եմ, որ կարող եմ լինել իր կողքին և մաեստրոյի հետ ինչ-որ ծրագրեր ներկայացնել, խոսել ու մտքեր փոխանակել»:
Կոմիտասի հոբելյանին նվիրված «Մաեստրո Մանսուրյան-80» համերգաշարին ընդառաջ թողարկվել են հուշամեդալներ։ Դրանց առաջին նմուշը Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հանձնեց ասուլիսի բանախոսներին:
Նշենք, որ հոբելյանական համերգաշարը կմեկնարկի սեպտեմբերի 1-ին՝ ժամը 20:00-ին, Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում. կհնչի Տիգրան Մանսուրյանի կինոերաժշտությունը: Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ առաջին անգամ կներկայացնի կոմպոզիտորի հայտնի մեղեդիները նոր գործիքավորմամբ։
Սեպտեմբերի 4-ին, Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կթևածի մաեստրոյի ստեղծագործությունների շունչը: Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ կունենան Սարյանի անվան լարային քառյակը, դաշնակահարներ Պավել Դոմբրովսկին, Իզաբելլա Մելքոնյանը, ալտահար Սերգեյ Պոլտավսկին և սոպրանո Աննա Ավդալյանը։
Սեպտեմբերի 5-ին, «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը կներկայացնի Տիգրան Մանսուրյանի գործիքային կոնցերտները, իսկ սեպտեմբերի 6-ին Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ կհնչի Տիգրան Մանսուրյանի կինոերաժշտությունը։

1 по 13 сентября 2019 года объявлены мансуряновскими днями, - по случаю 80-летия Мастера современной армянской классической музыки будет проведен юбилейный цикл концертов «Маэстро Мансурян – 80», который перенесет слушателя в своеобразный мир киномузыки, классических и камерных произведений Мастера. Цикл концертов организован Ереванской мэрией при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА.
По этому случаю сегодня в Ереванском музее-институте Комитаса состоялась пресс-конференция с участием Народного артиста РА Тиграна Мансуряна, Министра ОНКС РА Араика Арутюняна, мэра Еревана Айка Марутяна, художественного руководителя и главного дирижера Государственного симфонического оркестра Армении Сергея Смбатяна.
«Год за годом я чувствую себя увереннее. Моя музыка подарила и распространила это чувство уверенности. За этот ряд мероприятий я благодарен властям. За этой огромной работой стоит труд, усердие и средства, и это, прежде всего, представляет внимание наших властей к искусству, музыке», - отметил Тигран Мансурян.
По словам Министра образования, науки, культуры и спорта РА Араика Арутюняна, армянскому зрителю будет предоставлена исключительная возможность поучаствовать в посвященном юбилею великого композитора циклу концертов «Маэстро Мансурян – 80». Министр отметил, что цикл концертов является продолжением великого юбилейного года, посвященного 150-летию Туманяна и Комитаса.
«Ереван, Гюмри и Степанакерт не были выбраны случайно. Нашей целью было обеспечение, по возможности, широкое вовлечение, и эти города решают данную задачу. Пообщавшись с Мастером, я понял, что 80-летие очень относительно, он молод и постоянно созидает, а самое главное – душевная молодость. Я уверен, что следующие 10-летия Мастер все еще будет нас удивлять. Для нас всех большая честь - находиться рядом с ним, потому что помимо того, что Мансурян является одним из выдающихся личностей в своей области, он работал со многими великими людьми, и считаю, что его биография и стиль работы по большей части во время общения с этими людьми имели влияние на них. И ныне нам предоставляется возможность, общаясь с Мастером, опосредованно общаться и с теми личностями, которые имели большой вклад в нашу культуру», - отметил Министр, уверяя, что, подводя итоги года, будет выявлено, что 2019 год был одним из самых примечательных в культурной жизни.
«Событие важно и обязывающе»,- отмечает мэр Айк Марутян и выражает благодарность маэстро за поддержание инициативы. «Я счастлив, что могу жить в той же стране, в том же городе, где живет Мансурян. Тысячекратно счастлив, что могу быть рядом с ним и вместе с ним представлять какие-то программы, разговаривать и обмениваться идеями».
В предшествие цикла концертов «Маэстро Мансурян – 80» выпущены памятные медали.
Их первые образцы мэр Еревана Айк Марутян вручил спикерам.
Отметим, что юбилейный цикл концертов стартует 1-го сентября в 20:00, на площади Возрождения в Степанакерте, прозвучит киномузыка Тиграна Мансуряна. Государственный симфонический оркестр Армении во главе с художественным руководителем и главным дирижером Сергеем Смбатяном впервые представит известные мелодии композитора в новой инструментовке.
4-го сентября в Доме камерной музыки Комитаса будет стоять атмосфера произведений маэстро. С Государственным симфоническим оркестром Армении выступят Струнный квартет имени Сарьяна, пианисты Павел Домбровский и Изабелла Мелконян, альтист Сергей Полтавский и сопрано Анна Авдалян.
5-го сентября, в концертном зале «Арам Хачатурян» Государственный симфонический оркестр Армении представит инструментальные концерты Тиграна Мансуряна, а 6-го сентября в Национальном академическом театре оперы и балета имени А. Спендиаряна в исполнении симфонического оркестра прозвучит киномузыка Тиграна Мансуряна.