Երևանում այսօր մեկնարկել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի վիճակագրական ինստիտուտի (UIS) Ուսուցման մոնիթորինգի համաշխարհային դաշինքի (GAML) և «Կայուն զարգացման նպատակ 4-Կրթություն 2030»-ի ցուցանիշների մշակման Տեխնիկական համագործակցության խմբի (TCG) վեցերորդ հանդիպումը, որին մասնակցել է աշխատանքային խմբերի անդամ պետությունների և կազմակերպությունների մոտ 80 ներկայացուցիչ: Միջոցառումը կազմակերպել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի վիճակագրական ինստիտուտի և ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի հետ համագործակցությամբ:
Միջոցառման մասնակիցներին ողջունել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը՝ նշելով, որ Հայաստանը հպարտորեն մաս է կազմում և աջակցում այնպիսի մասշտաբային և հեռանկարային նախաձեռնության, ինչպիսին «Կայուն զարգացման օրակարգ 2030»-ն է:
«Կարևորելով ինչպես կրթության ոլորտի ներառականության, հավասար մատչելիության, որակի բարելավման և շարունակական կրթության հնարավորությունների ապահովման անհրաժեշտությունը, այնպես էլ Կայուն զարգացման մյուս 16 նպատակադրումների հետ որակյալ կրթության փոխկապակցվածության ամրացումն ու ընդլայնումը, մենք հավատում ենք, որ, այո, միասին կարող ենք հասնել ավելիին: Հայաստանում կրթությունն ավանդաբար մեծ արժեք ունի. դարեր շարունակ կրթությունն է եղել ազգային ինքնության պահպանման հիմնական գործոններից մեկը»,-նշել է նախարարը՝ հավելելով, որ այժմ Հայաստանը թևակոխել է զարգացման նոր փուլ։
Նախարարի խոսքով, Կայուն զարգացման նպատակների ազգայնացման գործընթացին զուգահեռ նախարարության օրակարգային խնդիր է մոնիթորինգի համակարգի զարգացումը՝ փաստերի վրա հիմնված քաղաքականության մշակման և միջազգային զարգացումներին համաքայլ ընթանալու համար: Այս տեսանկյունից «Կրթության մոնիթորինգի միջազգային ալյանսի» և «Կայուն զարգացման 4-րդ նպատակի տեխնիկական համագործակցության խմբի» հերթական 6-րդ հանդիպումների անցկացումը Երևանում կնպաստի համակարգի զարգացմանն ու միջազգային համագործակցության ընդլայնմանը:
Նշենք, որ աշխատանքային խմբերը ձևավորվել են 2016 թվականին` ուղղորդելու երկրներին Կայուն զարգացման 4-րդ նպատակադրման (որակյալ կրթություն) թիրախների առաջընթացի մշտադիտարկման գործընթացում, ինչպես նաև ապահովելու բաց հարթակ՝ «Կրթություն 2030 օրակարգ»-ի մոնիթորինգի համար անհրաժեշտ կրթական ցուցանիշների քննարկման և մշակման համար:
TCG-ի 6-րդ հանդիպմանը նախատեսվում է անդրադառնալ հետևյալ հարցերին՝
• կրթության լրացուցիչ ցուցանիշների ներառման վերաբերյալ քննարկումներ,
• միջազգայնորեն համադրելի ցուցանիշների մշակման, հաշվետվողականության և բենչմարքինքի վերաբերյալ քննարկումներ,
• խոչընդոտների վերհանում, որոնց տարբեր երկրներ բախվում են ԿԶՆ-4 ցուցանիշների հաշվարկման համար անհրաժեշտ տվյալների հավաքագրման և հաշվետվողականության գործընթացներում,

В Ереване сегодня стартовала шестая встреча Всемирного альянса мониторинга обучения статистического института (UIS) ЮНЕСКО (GAML) и Группы технического сотрудничества (TCG) по разработке показателей «Цель – 4 устойчивого развития – Образование 2030», в которой приняли участие порядка 80 представителей государств и организаций-членов рабочих групп. Мероприятие было организовано Министерством образования, науки, культуры и спорта РА при сотрудничестве со статистическим институтом ЮНЕСКО и армянским офисом детского фонда ООН.
Участников мероприятия приветствовал Министр образования, науки, культуры и спорта РА Араик Арутюнян, отметив, что Армения гордо является частью и поддерживает такую масштабную и перспективную инициативу, как «Повестка Устойчивого развития 2030».
«Подчеркивая важность обеспечения в сфере образования как инклюзивности, всеобщей доступности, улучшения качества и получения возможности непрерывного образования, так и укрепления и расширения взаимосвязи качественного образования с другими 16-ми целями устойчивого развития, мы верим, что (да!) вместе мы сможем достичь большего. Образование в Армении традиционно представляет собой высокую ценность – на протяжении веков оно было одним из основных факторов сохранения национальной идентичности», – отметил Министр, добавив, что сейчас Армения вступила в новый этап развития.
По словам Министра, параллельно с процессом национализации целей устойчивого развития, на повестке министерства находится развитие системы мониторинга для выработки политики, основанной на фактах, и для продвижения в ногу с международными процессами развитиями. С этой точки зрения проведение в Ереване 6-х очередных встреч «Международного альянса мониторинга образования» и «Устойчивого развития цели – 4 Группы технического сотрудничества» будет способствовать развитию системы и расширению международного сотрудничества.
Отметим, что рабочие группы были сформированы в 2016 году, чтобы вовлечь страны в процесс мониторинга достижений по 4-й цели Устойчивого развития (качественное образование), а также обеспечить открытую площадку для обсуждения и разработки образовательных показателей, необходимых для мониторинга «Образовательной повестки 2030».
На 6-ой встрече TCG планируется рассмотреть следующие вопросы:
• обсуждения по включению дополнительных показателей образования;
• обсуждение вопроса о разработке сопоставимых на международном уровне показателей, отчетности и сравнительного анализа;
• выявление препятствий, с которыми разные страны сталкиваются в процессах сбора и отчетности по данным, необходимым для подсчета показателей ЦУР-4;
• пересмотр и подтверждение методологии подсчета показателей;
• пересмотр показателей, которые будут опубликованы в 2020 году, и утверждение окончательного списка;