ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Գևորգ Լոռեցյանն այսօր հանդիպել է ՀՀ բուհերի ռեկտորների և ղեկավար անձնակազմի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է հանրապետական ուսանողական մարզական լիգաների խաղերի կանոնակարգը:
Ողջունելով քննարկման մասնակիցներին՝ Գևորգ Լոռեցյանը, մասնավորապես, նշել է. «ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունն իր առաջ խնդիր է դրել ստեղծել բարձր մակարդակի ուսանողական մարզական լիգաներ, որոնք ոչ միայն կնպաստեն ուսանողների մարզական ունակությունների զարգացմանն ու նրանց համար կստեղծեն պրոֆեսիոնալ սպորտի անցման հնարավորություն, այլ նաև կբարձրացնեն հենց համալսարանների վարկանիշը։ Միասին մենք պետք է գնանք դեպի ուսանողական մարզական խաղերի նոր, ավելի մրցակցային համակարգի ներդրման ուղղությամբ»։
Հանրապետական ուսանողական մարզական լիգաների խաղերի նպատակն է՝ ուսանողության շրջանում առողջ ապրելակերպի արմատավորումը, ֆիզիկապես կոփված երիտասարդների դաստիրակումը և սիրողական սպորտից պրոֆեսիոնալ սպորտի անցման հնարավորության ստեղծումը:
Խաղերի նախապատրաստման և անցկացման աշխատանքները համակարգում է ԿԳՄՍ նախարարությունը, աջակցում են Հայաստանի ուսանողական մարզական ֆեդերացիան և Հայաստանի մարզական ֆեդերացիաները:
Խաղերին մասնակցելու հնարավորություն կունենան բոլոր պետական բուհերի մարզական ակումբները մի քանի մարզաձևերում (բասկետբոլ, ֆուտզալ, վոլեյբոլ, շախմատ, սեղանի թենիս):
Հանդիպման ընթացքում հնչել են տարբեր առաջարկություններ, և բուհերի ղեկավարները պատրաստակամություն են հայտնել իրենց հնարավորության ամբողջ ծավալով մասնակից լինել նախաձեռնության իրականացմանը:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Геворг Лорецян сегодня встретился с ректорами и руководителями вузов. На встрече Геворг Лорецян обсудил правила проведения игр республиканской студенческой спортивной лиги.
Приветсвуя участников мероприятия, Геворг Лорецян отметил: «Министерство образования, науки, культуры и спорта РА поставило цель - создать студенческие спортивные лиги высокого уровня, которые не только помогут студентам развить свои спортивные навыки и создадут возможность перейти на профессиональный спорт, но и поднимут рейтинг вузов. Вместе мы должны пойти по новому направлению внедрения более конкурентоспособной системы спортивных студенческих игр».
Цель игр республиканской студенческой спортивной лиги - пропаганда здорового образа жизни среди студентов, воспитание физически закаленной молодежи и создание возможности для перехода от любительского спорта к профессиональному.
Подготовка и проведение игр координируется Министерством ОНКС при поддержке Федерации студенческого спорта Армении и Спортивной федерации РА.
Спортивные клубы всех государственных вузов смогут участвовать в нескольких видах спорта (баскетбол, мини-футбол, волейбол, шахматы, настольный теннис). В ходе встречи были высказаны различные предложения, а руководители вузов выразили готовность в полной мере реализовать свои возможности по участию в данной инициативе.