ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը միջազգային և տեղական առաջատար կազմակերպությունների և ընկերությունների հետ համագործակցելով` 2019-2020 ուսումնական տարվանից միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների դիմորդներին առաջարկում է աշխատաշուկայում պահանջված նոր մասնագիտություններ:
Մասնավորապես` ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և «ԿՆԱՈՒՖ Հայաստան» կազմակերպության համագործակցության արդյունքում Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի քոլեջում ներդրվել է
«Հարդարման շինարարական աշխատանքների իրականացում» մասնագիտությունը (որակավորումը` «Կարկասային-երեսպատման կոնստրուկցիաների /ԿԵԿ/ մոնտաժող):
ԿԳՄՍ նախարարության, ՄԱԿ-ի բազմակողմանի հիմնադրամին (ՅՈՒՆԻԴՈ) և ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության հետ համատեղ իրականացված ծրագրի արդյունքում տարածաշրջանային երեք ՄԿՈՒ հաստատություններում` Երևանի թիվ 2, Արմավիրի և Արարատի տարածաշրջանային քոլեջներում ներդրվել է «Սառնարանային տնտեսություն» մասնագիտությունը :
ԿԳՄՍ նախարարության և «Մասիս Տոբակո» ընկերության համագործակցության արդյունքում Մասիսի գյուղատնտեսական քոլեջում ներդրվել է «Ծխախոտի աճեցման և վերամշակման տեխնոլոգիա» մասնագիտությունը:
Հաստատությունները հագեցած են ժամանակակից նյութատեխնիկական բազայով և մասնագիտությունների ուսուցման համար անհրաժեշտ սարքավորումներով:

Министерство образования, науки, культуры и спорта РА, сотрудничая с международными и ведущими местными организациями и компаниями, с 2019-2020 учебного года предлагает абитуриентам средних специальных учебных заведений новые специальности, востребованные на рынке труда.
В частности, в результате сотрудничества Министерства образования, науки, культуры и спорта РА и организации «КНАУФ Армения» в колледже Национального университета архитектуры и строительства Армении появилась специальность «осуществление отделочных строительных работ» (квалификация – «монтажник каркасно-облицовочных конструкций (КОК)»).
В результате проекта, реализуемого Министерством ОНКС РА, Многосторонним фондом ООН (ЮНИДО) совместного с Министерством окружающей среды РА, в трех региональных учебных заведениях СПО появилась специальность «Холодильная промышленность», это: Ереванский колледж №2, Армавирский и Араратский региональные колледжи.
В результате сотрудничества между Министерством ОНКС РА и компанией «Масис Тобако» в Масисском сельскохозяйственном колледже появилась специальность «Технология выращивания и переработки табака».
Учреждения оснащены современной материально-технической базой и необходимым оборудованием для обучения вышеназванным специальностям.