Այսօր ՀՀ կրթության գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Իսրայելի Պետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Էլիավ Բելոցերկովսկիի գլխավորած պատվիրակությանը։
Նախարարը, ողջունելով դեսպանի գլխավորած պատվիրակությանը, ընդգծել է, որ այն համագործակցության ներուժը, որն առկա է երկու երկրների հարաբերություններում, այս պահին լիարժեք չի օգտագործվում:
«Վստահ եմ, որ նման հանդիպումները կդառնան այն երաշխիքները, որոնք կապահովեն երկու երկրների միջև համագործակցության ընդլայնումը՝ հատկապես մասնագետների փոխանակման, գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացման բնագավառներում»,-նշել է նախարարը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Իսրայելի միջազգային զարգացման ՄԱՇԱՎ գործակալության հետ գիտակրթական ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները, մասնավորապես, մասնագետների վերապատրաստման և փորձագետների փոխանակման համատեքստում։ Դեսպանը հայտնել է իսրայելական կողմի պատրաստակամությունը հյուրընկալելու հայ ուսանողներին՝ ասպիրանտական կրթություն ստանալու և postdoctoral research (ասպիրանտուրայից հետո իրականացվող հետազոտական աշխատանք) կատարելու:
«Մեզ համար Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը գնալով ավելի կարևոր է դառնում։ Ինչպես Հայաստանը, այնպես էլ Իսրայելը, հարուստ չեն բնական ռեսուրսներով, մեր գլխավոր հարստությունը մարդիկ են, և կրթության ոլորտում իրականացվող ներդրումներն այս առումով շատ կարևոր են»,-նշել է Իսրայելի արտակարգ և լիազոր դեսպանը։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը, իր հերթին, արտահայտել է հայկական կողմի պատրաստակամությունն աջակցելու Երուսաղեմի Հրեական համալսարանում գործող հայագիտության կենտրոնին՝ վերջինիս հնարավորություններն ընդայնելու նպատակով։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանին կից գործող Երուսաղեմի Ժառանգավորաց վարժարանի գործունեությանն ու գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցության շրջանակում մասնագետների փոխայցերին։

Сегодня Министр образования, культуры и спорта Армении Араик Арутюнян принял делегацию во главе с Чрезвычайным и полномочным послом Государства Израиль в Армении Элиавом Белоцерковским.
Министр, приветствуя возглавляемую Послом делегацию, подчеркнул, что потенциал сотрудничества, существующий в отношениях двух стран на данный момент, не используется в полной мере:
«Уверен, что подобные встречи станут гарантиями, которые обеспечат расширение сотрудничества между двумя странами, особенно в сферах обмена специалистами, развития науки и технологий», – отметил Министр.
В ходе встречи обсуждались возможности сотрудничества в научно-образовательной сфере, в частности, в контексте переподготовки специалистов и обмена экспертами с МАШАВ – израильским Агентством по международному сотрудничеству в целях развития при Министерстве иностранных дел.
Посол сообщил о готовности израильской стороны принять армянских студентов для получения аспирантского образования и проведения исследований postdoctoral research (исследовательской работы после аспирантуры):
«Для нас развитие отношений с Арменией становится все более важным. Как Армения, так и Израиль, не богаты природными ресурсами, так что наше главное богатство – люди, и инвестиции в сферу образования в этом плане очень важны», – отметил Чрезвычайный и полномочный посол Государства Израиля в РА.
Министр ОНКС РА Араик Арутюнян, в свою очередь, выразил готовность армянской стороны содействовать действующему в Еврейском университете Иерусалима Центру арменоведения с целью расширения его возможностей.
В ходе встречи был затронут также вопрос деятельности Гимназии Наследования Иерусалима при Армянском патриаршестве Иерусалима и взаимные визиты в рамках сотрудничества специалистов сфер науки и технологий.