ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի փոխնախարար Գևորգ Լոռեցյանը և Կոտայքի մարզպետ Ռոմանոս Պետրոսյանն այսօր աշխատանքային այցով Չարենցավան համայնքում էին գտնվում:
Մարզպետն ու փոխնախարարն այցելել են «Ա. Մանուկյանի անվան մանկապատանեկան մարզադպրոց», որն ամբողջովին նորակառույց շինություն է՝ երեք ընդարձակ և լուսավոր մարզադահլիճներով, օդափոխիչ համակարգով և լուսավորությամբ:
Մարզադահլիճի շինարարությունն ավարտվել է անցյալ տարի, ֆինանսավորել է ՀՀ կառավարությունը՝ 1 մլրդ 100 մլն դրամի չափով: Մարզադահլիճն ամբողջովին պատրաստ է շահագործման, հարկավոր է միայն լուծել գույքի և կահավորման հարցը, ինչն էլ արդեն ընթացքում է: Շուրջ 30մլն դրամի հայտն արդեն ներկայացված է Կառավարություն:
Մարզադպրոցի բացումը նախատեսված է սեպտեմբերին: Մարզպետն ու փոխնախարար Լոռեցյանն այցելել են նաև անմիջապես մարզադպրոցի հարևանությամբ գտնվող «Քաղաքային» մարզադաշտ, որտեղ մարզվում է Չարենցավանի նորաբաց «Վան» ֆուտբոլային ակումբը:
Այնուհետև մարզպետ Ռոմանոս Պետրոսյանն ու ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Գևորգ Լոռեցյանն այցելել են Բյուրեղավան խոշորացված համայնք և համայնքի ղեկավար Հակոբ Բալասյանի ուղեկցությամբ այցելել Բյուրեղավանի մանկապատանեկան մարզադպրոց, որտեղ ձյուդո, սամբո, ազատ ոճի ըմբշամարտ, բռնցքամարտ սպորտաձևերով մարզվում են 6-16 տարեկան շուրջ 365 մարզիկներ:
Մարզադպրոցի հարևանությամբ գործող Ս.Վարդանյանի անվան ավագ դպրոցի տարածքին կից (նախկին թիվ 3 դպրոց) չօգտագործվող մի հատված պլանավորված է տեղափոխել մարզադպրոցի հաշվեկշիռ , իսկ արդեն 2020 թվականի պետական բյուջեով կդիտարկվի մարզադպրոցի հիմնանորոգման և մարզական գույքով զինելու հարցը:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Геворг Лорецян и Марзпет Котайкского марза Романос Петросян сегодня с рабочим визитом находились в Чаренцаване.
Марзпет и Заместитель министра посетили «Детско-юношескую спортивную школу им. А. Манукяна», здание которой является новой постройкой с тремя просторными и светлыми спортивными залами, системой кондиционирования и освещения.
Строительство спортивной школы завершилось в прошлом году, на ее строительство Правительство РА выделило 1 млрд 100 млн драмов. Спортшкола полностью готова к использованию, остается только вопрос оснащения оборудованием и мебелью, который уже в процессе решения – заявка на порядка 30 млн драмов уже представлена в Правительство.
Открытие спортшколы запланировано на сентябрь. Марзпет и Заместитель министра посетили также городской стадион Чаренцавана, расположенный по соседству со спортшколой, где тренируется недавно созданный футбольный клуб «Ван».
Затем Романос Петросян и Геворг Лорецян посетили укрупненную общину Бюрегаван и, в сопровождении руководителя общины Акопа Баласяна, посетили детско-юношескую спортшколу Бюрегавана, где по дзюдо, самбо, вольной борьбе, боксу тренируется около 365 спортсменов в возрасте от 6 до 16 лет.
По соседству со спортивной школой находится неиспользуемый участок, прилегающий к территории старшей школы им. С. Варданяна (в прошлом, школа №3), который планируется перевести на баланс спортшколы, а уже в 2020 году будет рассмотрен вопрос капитального ремонта спортшколы и оснащения спортивным инвентарем из госбюджета.