ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանն ընդունել է «Հայկական ակնաբուժական նախագծի» (ՀԱՆ) և Լոս Անջելեսի մանկական հիվանդանոցի (ԼԱՄՀ) պատվիրակությանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մանկական կուրության կանխարգելման ազգային ծրագրի շրջանակում դպրոցական և նախադպրոցական հաստատություններում երեխաների ակնային զննումների կազմակերպման «Ավետիս» պիլոտային ծրագրի իրականացման և ընդլայնման հետ կապված հարցեր:
Ծրագրի իրականացման մանրամասները ներկայացնելու նպատակով դեռեւս 2018 թվականին հանդիպումներ էին կազմակերպվել նախարարներ Արայիկ Հարությունյանի և Արսեն Թորոսյանի հետ՝ ստանալով դպրոցներում ծրագիրն իրականացնելու համաձայնությունը: Ծրագրի բովանդակային եւ տեխնիկական հարցերը պետք է համապատասխանեցնել անձնական տվյալների պաշտպանության ՀՀ օրենսդրական պահանջներին: Հանդիպման ընթացքում այս խնդրի մասին հատուկ ընդգծել է նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանը:
Ծրագրի շրջանակում «Հայկական ակնաբուժության նախագիծ» բարեգործական կազմակերպության հետ համատեղ Հայաստանում 2018–2019թթ ծնողների համաձայնությամբ էլեկտրոնային համակարգի միջոցով ակնային զննում է անցել մոտ 20.000 երեխա, որոնցից 10.000-ը՝ Երևանում, 10.000-ը՝ մարզերում:
Հանդիպման ընթացքում նշվել է, որ նախագիծն իրականացնող թիմը նախատեսում է նաև դիմել միջազգային դոնոր կազմակերպությունների՝ ծրագրի ծավալներն ընդլայնելու նպատակով: ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանը, ներկայացնելով կրթության ոլորտի ընդհանուր քաղաքականությունը, մասնավորապես նշել է համընդհանուր ներառական կրթության անցում կատարելու հարցը և ընդգծել, որ հիվանդությունների կանխարգելումը առաջնային նշանակություն ունի ԿԳՄՍ նախարարության համար: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել կնքել համագործակցության հուշագիր` ծրագիրն ավելի արդյունավետ իրականացնելու համար: Նախատեսվող վերապատրաստման դասընթացներում նախարարի տեղակալի առաջարկությամբ կընդգրկվեն նաև բժշկական ուղղվածության միջին մասնագիտական և բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ավարտական կուրսերի ուսանողները:
Կողմերն անդրադարձել են ծրագրի իրականացմանն առնչվող մի շարք տեխնիկական և կազմակերպչական հարցերի:
Նշենք, որ «Հայկական ակնաբուժության նախագիծ» բարեգործական կազմակերպությունը (ՀԱՆ) իր գործնեթյան ավելի քան 27 տարիների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացրել է շուրջ 25 բարեգործական ծրագրեր՝ տրամադրվելով ակնաբուժական բարձրորակ ծառայություններ ՀՀ բոլոր մարզերի քաղաքային և գյուղական համայնքների բնակչությանը:
Համագործակցելով Լոս Անջելեսի մանկական հիվանդանոցի (ԼԱՄՀ) հետ` Հայաստանում մանկական կուրության կանխարգելման ազգային ծրագիր ներդնելու և նորարարական լուծումներով ծրագրեր իրականացնելու նպատակով ներկայումս գործարկվում է «Ավետիս» հարթակի ներդրման փորձնական ծրագիրը:

Заместитель Министра образования, науки, культуры и спорта Аревик Анапиосян приняла делегацию «Армянского офтальмологического проекта» (АОП) и детской больницы Лос-Анджелеса (ЛАДБ).
Во время встречи обсуждались вопросы, связанные с реализацией и расширением пилотной программы «Аветис» по организации, в рамках национальной программы по профилактике детской слепоты, офтальмологического осмотра детей школьных и дошкольных учреждений.
С целью представления деталей реализации программы еще в 2018 году были организованы встречи с министрами Араиком Арутюняном и Арсеном Торосяном, во время которых было получено согласие на реализацию проекта в школах.
Содержательные и технические вопросы программы необходимо было привести в соответствие с конституционными требованиями РА по защите личных данных.
Во время встречи Заместитель министра Аревик Анапиосян особо подчеркнула этот вопрос.
В рамках программы, совместно с благотворительной организацией «Армянский офтальмологический проект», в РА в 2018-2019 гг., при согласии родителей и посредством электронной системы, офтальмологическое обследование прошло около 20.000 детей, из них: 10.000 – в Ереване и 10.000 – в марзах.
Во время встречи было отмечено, что команда, реализующая проект, планирует, с целью расширения объемов программы, обратиться также к международным донорским организациям.
Заместитель министра ОНКС РА Аревик Анапиосян, представив общую политику образовательной сферы, в частности, отметила вопрос перехода к инклюзивному образованию и подчеркнула, что для Министерства ОНКС РА предупреждение болезней имеет важное значение. Для более эффективного осуществления проекта достигнута договоренность о подписании меморандума о сотрудничестве.
Во время планируемых курсов переподготовки, по предложению Заместителя министра ОНКС РА, будут задействованы также студенты выпускных курсов средних специальных и высших учебных заведений медицинской направленности.
Стороны коснулись ряда технических и организационных вопросов, связанных с реализацией проекта.
Отметим, что благотворительная организация «Армянский офтальмологический проект», в течение своей более чем 27-летней деятельности, только в Республике Армения осуществила порядка 25 благотворительных проектов, оказывая высококачественные офтальмологические услуги населению в городских и сельских общинах марзов.
Сотрудничая с детской больницей Лос- Анджелеса (ЛАДБ), в настоящее время запущена экспериментальная программа по внедрению платформы «Аветис» с целью внедрения национальной программы по профилактике детской слепоты в Армении и реализации программ с инновационными решениями.