Հաշվի առնելով հայկական բռնցքամարտում ստեղծված իրավիճակը, Սիրողական բռնցքամարտի միջազգային ֆեդերացիայում (AIBA) ու «Հայաստանի Հանրապետության բռնցքամարտի ֆեդերացիա» ՀԿ-ի ղեկավար կազմում առկա խնդիրները, ինչպես նաև Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի կողմից հուլիսի 24-ին արտահերթ գլխավոր ասամբլեա կազմակերպելու որոշումը, որի օրակարգում են ընդգրկված «Հայաստանի Հանրապետության բռնցքամարտի ֆեդերացիա» ՀԿ-ին անդամությունից զրկելու ու «Բռնցքամարտի հայկական ազգային ֆեդերացիա» ՀԿ-ին ժամանակավոր անդամի կարգավիճակ տալու հարցերը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը ցանկանում է պարզաբանել իրավիճակն ու հայտարարել հետևյալը.
1. ՀՀ-ում բռնցքամարտի միակ ճանաչված ու հստակ քաղաքականություն վարող ֆեդերացիան «Հայաստանի Հանրապետության բռնցքամարտի ֆեդերացիա» ՀԿ-ն է, որը ճանաչված է նաև սիրողական բռնցքամարտի միջազգային համակարգող կառույցի՝ AIBA-ի կողմից։ Ըստ ՀԱՕԿ կանոնադրության Հոդված 5-ի՝ ՀԱՕԿ-ի կազմի մեջ են մտնում «Բոլոր այն ազգային ֆեդերացիաները, որոնք անդամակցում են օլիմպիական խաղերի ծրագրում ընդգրկված մարզաձևերը ղեկավարող միջազգային ֆեդերացիաներին, եթե այդ ազգային ֆեդերացիաները երկրում ու միջազգային մասշտաբով վարում են ռեալ և հստակ մարզական գործունեություն, կազմակեպում ու մասնակցում են մրցումների, իրագործում են մարզիկների պատրաստման ծրագրեր։ Յուրաքանչյուր մարզաձևից ՀԱՕԿ-ը կարող է ճանաչել մեկ ազգային ֆեդերացիա»։
2. 2019 թվականի հունիսի 26-ին Լոզանում կայացավ ՄՕԿ-ի 134-րդ հերթական ժողովը, որի ժամանակ որոշում կայացվեց 2020 թվականի Օլիմպիական խաղերում բռնցքամարտի մրցումների կազմակերպման ու դրան նախորդող որակավորման մրցումների կազմակերպման համար ստեղծել հատուկ հանձնաժողով՝ Մարմնամարզության միջազգային ֆեդերացիայի ղեկավար Մորինարի Վատանաբեի նախագահությամբ։ Հանձնաժողովին մասնակիցների հայտերը ներկայացնելու են ազգային օլիմպիական կոմիտեները և մարզաձևերի ազգային ֆեդերացիաները։
3. «Հայաստանի Հանրապետության բռնցքամարտի ֆեդերացիա» ՀԿ-ի ղեկավար կազմը վերջին ամիսներին ցուցաբերում է անտարբերություն ու անգործություն՝ ականջալուր չլինելով ղեկավար կազմի նոր ընտրություններ կազմակերպելու ԱԻԲԱ-ի հորդորին, ու միևնույն ժամանակ չձեռնարկելով որևէ գործուն քայլ իրավիճակի կայունացման համար, ինչը կարող է վտանգել ՀՀ հավաքական թիմի մրցելույթները Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերում։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը կոչ է անում «Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտե» ՀԿ-ին հարգել «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները, զերծ մնալ խնդրահարույց նախաձեռնություններից ու չփորձել արհեստականորեն մի ֆեդերացիան փոխարինել մյուսով։ Ֆեդերացիայի ղեկավար կազմում տիրող իրադրությունը չի կարող առիթ հանդիսանալ մարզաձևի միջազգայնորեն ճանաչված, տարիներ շարունակ նվաճումներ արձանագրած ու երկրի պատիվը բարձր պահած ազգային ֆեդերացիայի օրինական գործունեության խոչընդոտման համար։ Այսօրինակ գործընթացները, երբ առկա է անորոշությունների մեծ քանակ, կարող են վտանգել Տոկիոյում 2020 թվականին հայ բռնցքամարտիկների պատշաճ մրցելույթները։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը պատրաստակամ է աջակցել գործընթացին ու ՀԱՕԿ-ի հետ համատեղ նախապատրաստել Հայաստանի բռնցքամարտի հավաքական թիմին առաջիկա Օլիմպիական խաղերին մինչև ֆեդերացիայի շուրջ ծագած խնդրի հանգուցալուծումը, իսկ այդ հանգուցալուծումը պետք է տրվի բազմակողմ քննարկումների արդյունքում։
Ցանկանում ենք հիշեցնել նաև, որ, համաձայն ՀՀ պետական բյուջեից Հայաստանի Հանրապետության մարզաձևերի ֆեդերացիաներին ֆինանսական աջակցության չափի հաշվարկման 2017 թվականի հուլիսի 24-ին հաստատված կարգի 3-րդ գլխի 3-րդ կետի 10-րդ ենթակետի, ֆինանսական աջակցություն ստանալու համար ֆեդերացիաները պետք է ներկայացնեն նախորդ երեք տարիների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության առաջնությունների անցկացման արձանագրությունների քաղվածքը, եթե առաջին անգամ են դիմում ֆինանսական աջակցության համար։ Ինչպես նաև, 3-րդ գլխի 3-րդ կետի 4-րդ ենթակետի պահանջով ֆինանսավորման համար դիմող ֆեդերացիան պետք է ներկայացնի համապատասխան մարզաձևի միջազգային ֆեդերացիային անդամակցելու վերաբերյալ հիմնավորող փաստաթուղթը և դրա պատճենը։ «Բռնցքամարտի հայկական ազգային ֆեդերացիա» ՀԿ-ն չի բավարարում առնվազն այս երկու պահանջներին ու չի կարող ակնկալել պետական ֆինանսական աջակցություն։
ՀԱՕԿ-ը հարցի լուծումը պետք է փնտրի կառուցողական քննարկման դաշտում ու նախևառաջ հարցը քննարկի ՀՀ-ում ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ոլորտում պետական կառավարման լիազոր մարմնի՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հետ։ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը պատրաստ է իրեն վերապահված լիազորությունների ամբողջ շրջանակում աջակցել կողմերին ու ապահովել օրենքի պահանջների կատարումը բռնցքամարտ մարզաձևում վարվող պետական քաղաքականությունը կանոնակարգելու համար, ինչպես նաև որոշում կայացնել պետական ֆինանսական աջակցության տրամադրման հարցում։

Принимая во внимание создавшуюся ситуацию в армянском боксе, существующие проблемы c Международной ассоциацией бокса (AIBA) и в Федерации бокса РА, а также решение Национального олимпийского комитета Армении о проведении 24 июля с.г. внеочередного общего собрания по вопросу лишения Федерации бокса РА членства и предоставлению статуса временного члена Армянской национальной федерации бокса, Министерство образования, науки, культуры и спорта РА для прояснения ситуации объявляет следующее:
1). Единственной федерацией РА, общепризнанной и ведущей четкую политику, является Федерация бокса РА, которая признана также координатором Международной ассоциации бокса AIBA. В соответсвии со статьей 5 Устава НОКА в каждом виде спорта НОКА получает признание одна национальная федерация, в состав которой входят все те национальные федерации, которые являются членами международных федераций, включенные в программы олимпийских игр, при условии, что они проводят реальные и специальные спортивные мероприятия как в стране, так и на международном уровне, организуя и участвуя в соревнованиях, а также реализуя программу подготовки спортсменов.
2). 26 июня 2019 года в Лозанне состоялось очередное заседание МОК-134, во время которого было принято решение о создании специальной комиссии по организации соревнований по боксу на олимпийских играх в 2020 году и организации предквалификационных соревнований под председательством главы Международной федерации гимнастики Моринара Ватанабе. Заявки на участие национальных олимпийских комитетов и национальных федераций спорта необходимо представить в комиссию.
3). В течение последних месяцев руководство Федерации бокса РА оставалось равнодушным и бездействующим, игнорируя призыв AIBA о проведении выборов нового лидера, не предпринимая никаких мер по стабилизации ситуации, что может поставить под угрозу положение сборной РА на Олимпиаде в Токио.
Министерство образования, науки, культуры и спорта РА призывает общественную организацию «Национальный олимпийский комитет Армении» соблюдать требования Закона РА «Об общественных организациях», воздерживаться от проблемных инициатив и искусственно не подменять одну федерацию другой.
Ситуация в руководстве федерации не может быть поводом для того, чтобы помешать легитимной деятельности Национальной федерации РА, которая была признана на международном уровне, добилась успехов за многие годы и высоко несет честь страны. Деятельность, из-за которой возникла неопределенность, может поставить под угрозу достойное выступление армянских боксеров на соревнованиях в Токио в 2020 году. Министерство образования, науки, культуры и спорта РА, совместно с НОКА, готово, во-первых, поддержать подготовку сборной Армении по боксу к предстоящим Олимпийским играм, и, во-вторых, по результатам многосторонних обсуждений решить проблему федерации.
Также хотели бы напомнить, что, согласно финансовому отчету Государственного бюджета РА, Федерация спорта РА от 24 июня 2017 года (правила процедуры: подпункт 10 пункта 3 главы 3) должна представить протокол о проведенных в течение предыдущих трех лет чемпионатах РА, если они впервые обращаются за финансовой поддержкой. Отметим также, что федерация, подающая заявку на финансирование (в соответствии с требованиями подпункта 4 пункта 3 главы 3), должна представить подтверждающий документ и копию своего членства в соответствующем виде спорта в международной федерации. Армянская национальная федерация бокса не соответствует, по крайней мере, этим двум требованиям и не может рассчитывать на государственную финансовую поддержку.
НОКА должен найти решение проблеме в области конструктивных дебатов и, прежде всего, обсудить этот вопрос с государственным уполномоченным органом по физической культуре и спорту РА – Министерством образования, науки, культуры и спорта РА.
Министерство образования, науки, культуры и спорта РА, в соответствии со своими полномочиями, готово оказать содействие сторонам и, в целях регулирования государственной политики в боксе, обеспечить выполнение требований закона, а также принять решение о предоставлении государственной финансовой поддержки.