«Կրթության բարելավում» վարկային ծրագրի շրջանակում հանրակրթության պետական չափորոշիչների և ծրագրերի վերանայման նպատակով հունիսի 24-ին «Կրթական ծրագրերի կենտրոն» ԾԻԳ-ը հայտարարել էր ընտրության մրցույթ` 28 տեղական խորհրդատուների համար: Ընտրված խորհրդատուները պետք է ընդգրկվեին «Հասարակություն, հասարակական գիտություններ», «Հայոց լեզու և գրականություն», «Օտար լեզուներ», «Արվեստ», «Տեխնոլոգիա», «Ֆիզիկական կուլտուրա և անվտանգ կենսագործունեություն» աշխատանքային խմբերում: Հանրակրթական պետական առարկայական չափորոշիչների և ծրագրերի վերանայման նպատակով հունիսի 27-ին հայտարարվել էր նաև ընտրության մրցույթ տեղական խորհրդատուի համար, որը պետք է ղեկավարեր «Օտար լեզուներ» աշխատանքային խումբը:
Հուլիսի 18-ին տեղի է ունեցել վերոնշյալ մրցույթների գնահատման հանձնաժողովի նիստ, որտեղ որոշվել է մրցույթների ժամկետները երկարաձգել` գործընթացին ավելի մեծ թվով մասնագետների մասնակցություն ապահովելու ակնկալիքով:

24-ого июня «Центр образовательных программ» (ОРП) в рамках кредитной программы «Улучшение образования» объявил конкурсный отбор 28 отечественных консультантов для пересмотра государственных общеобразовательных стандартов и программ. Отобранные консультанты должны войти в рабочие группы: «Общество, общественные науки», «Армянский язык и литература», «Иностранные языки», «Искусство», «Технология», «Физическая культура и безопасность жизнедеятельности».
С целью пересмотра государственных общеобразовательных предметных стандартов и программ 27-ого июня с.г. также был объявлен отборочный конкурс отечественного консультанта, который будет руководить рабочей группой «Иностранные языки».
18-ого июня состоялось заседание комитета оценки перечисленных конкурсов, во время которого было решено, с целью привлечения большого количества специалистов, продлить сроки проведения отборочных конкурсов.