ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Բրիտանական խորհրդի կրթության հարցերով տարածաշրջանային տնօրեն Ռիչարդ Էվերիտին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կրթության ոլորտում Բրիտանական խորհրդի հետ համատեղ իրականացված ծրագրերն ու համագործակցության զարգացման առաջիկա քայլերը:
Կարևորելով ԿԳՄՍ նախարարության և Բրիտանական խորհրդի շարունակական համագործակցությունը` նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանն անդրադարձել է 2019 թվականի հունվարին տեղի ունեցած Կրթության համաշխարհային ֆորումի շրջանակում քննարկված մի շարք հարցերի: Մասնավորապես առանձնացվել է Հայաստանի 9 դպրոցներում անգլերենի ուսուցման ակումբների ծրագիրը, որը ներառում է դպրոցներում ակումբների բացում, կահավորում, համապատասխան ուսումնական նյութերի ապահովում, ինչպես նաև այդ ակումբներում դասավանդող ուսուցիչների վերապատրաստում:
Բրիտանական խորհրդի հետ հետագա համագործակցության համատեքստում կողմերն անդրադարձել են հայ-բրիտանական կրթական կապերի ընդլայնմանը` կրթության բոլոր մակարդակներում: Մասնավորապես քննարկվել է համատեղ ֆորումի կազմակերպման հարցը, որի ընթացքում ստեղծարար արդյունաբերության և կրթության ոլորտների ներկայացուցիչները կհամախմբվեն մեկ պլատֆորմի շուրջ` հնարավորություն տալով տնտեսվարողներին և գործատուներին մասնակից դառնալ բարձրագույն և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների կրթական ծրագրերում աշխատաշուկայի կարիքներին միտված պահանջների ձևավորմանը: Նախատեսվում է նաև Հայաստան-Մեծ Բրիտանիայի Միացյալ Թագավորություն կրթական երկխոսության կազմակերպում, որի շրջանակում կքննարկվեն ոլորտային համագործակցության զարգացման նոր հնարավորությունները:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Аревик Анапиосян приняла Ричарда Эверита – Регионального директора по образованию Британского Совета, прибывшего в Армению с официальным визитом. В ходе встречи стороны обсудили образовательные программы, реализуемые совместно с Британским Советом, и предстоящие шаги по развитию сотрудничества.
Подчеркнув важность имеющегося сотрудничества между Министерством образования, науки, культуры и спорта РА и Британским Советом, Заместитель министра РА затронула ряд вопросов, обсуждавшихся на Всемирном форуме по образованию в январе 2019 года. В частности была выделена программа клубов по обучению английскому языку в 9 школах Армении, которая включает в себя открытие и оснащение клубов в школах, предоставление соответствующих учебных материалов, а также подготовку учителей для работы в этих клубов.
В контексте дальнейшего сотрудничества с Британским Советом стороны коснулись расширения армяно-британских образовательных связей на всех уровнях образования. В частности обсуждался вопрос организации совместного форума, в ходе которого представители сфер творческой индустрии и образования объединятся на одной платформе, что позволит предпринимателям и работодателям участвовать в формировании спроса и потребностей рынка труда в высших и средних профессиональных учебных заведениях. Также планируется организация армяно-британского образовательного диалога, в рамках которого будут обсуждаться новые возможности для развития отраслевого сотрудничества.