ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունում տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում` Եվրոպական միության աջակցությամբ Էրազմուս + ծրագրի C3QA նախագծի շրջանակում բարձրագույն կրթության 3-րդ աստիճանի որակի ապահովմանը նվիրված: Մասնակիցներին ողջունել է նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանը, նշելով, որ Հայաստանում մինչ օրս իրականացված Էրազմուս + ծրագրերը կարևոր ազդեցություն ունեն բարձրագույն կրթության ոլորտի քաղաքականության մշակման վրա. «Նախարարության համար շատ կարևոր է ձեռքբերումների, նվաճումների, ազդեցությունների ինստիտուցիոնալացումը և պետության մակարդակով համակարգի ստեղծումը: Այս համատեքստում C3QA նախագիծը կարևոր է. այս ծրագրի շրջանակում մշակվել են բարձրագույն կրթության 3-րդ աստիճանի որակի ապահովման գործիքներ, որոնք փորձարկվելուց և լրամշակվելուց հետո կդառանան պետական հավատարմագրման համակարգի մաս կազմող ընթացակարգեր և չափանիշներ: Կարևոր արդյունքներից է նաև այն, որ ՀՀ կառավարության 2019-23 թվականների ծրագրի իրականացումն ապահովող միջոցառումներում ընդգրկված է 3-րդ մակարդակի բարեփոխումների հայեցակարգի մշակումը, որի հիմքում դրվելու են այս և նմանատիպ այլ ծրագրերի իրականացման արդյունքներից բխող ձեռքբերումները: Մյուս կարևոր բաղադրիչը հետազոտությունն է, որին կարևոր տեղ է տրված մշակվող «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ՀՀ օրենքի նախագծում: Հետազոտական բաղադրիչի ներդրումը մենք դիտարկում ենք բարձրագույն կրթության որակի բաձրացմանն ուղղված քայլ: Երբ իրականացվում են հետազոտություններ, բացի այն, որ ստեղծվում է որոշակի արդյունք, զուգահեռ ունենում ենք նաև դասավանդող հետազոտողներ և կրթական համակարգի ողջ շղթան որակական առումով փոխվում է: Այսինքն` մենք խնդիր ենք դնում մեկ հարթակում միավորել կրթությունն ու հետազոտությունը` սահմանելով չափանիշներ որակի համար»,- իր խոսքում նշել է Արևիկ Անափիոսյանը:
Քննարկմանը մասնակցել են Հայաստանում Էրազմուս+ ծրագրի համակարգող Լանա Կառլովան, Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի ռեկտոր Ժան-Մարկ Լավեստը, Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոնի տնօրեն Ռուբեն Թոփչյանը, Էրազմուս + ծրագրի C3QA նախագծի հայաստանյան շահառու բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների և ԿԳՄՍ նախարարության ներկայացուցիչներ:

В Министерстве образования, науки, культуры и спорта РА состоялась рабочая дискуссия, посвященная обеспечению качества III-ей ступени высшего образования в рамках проекта C3QA программы «Эразмус+» при поддержке Европейского союза.
Участников поприветствовала Заместитель министра Аревик Анапиосян, отметив, что в Армении реализуемые до сих пор программы «Эразмус+» имеют важное влияние на разработку политики сферы высшего образования. «Для министерства очень важно институционализация приобретений, достижений, влияний и создание системы на государственном уровне. В этом плане проект C3QA важен, так как в рамках этой программы были разработаны инструменты обеспечения качества III-ей ступени высшего образования, которые после тестирования и дополнительной разработки станут стандартами и процедурами, составляющими часть системы. Одним из важных результатов является также то, что в мероприятиях, обеспечивающих реализацию программы правительства РА на 2019-2023 годы, включена разработка концепции реформ III-ей ступени, в основу которой войдут достижения, полученные в результате реализации этих и других подобных программ.
Другим важным элементом является исследование, которому уделено важное место в законопроекте РА «О высшем образовании и науке». Внедрение исследовательской составляющей мы рассматриваем как шаг, направленный на повышение качества высшего образования. Когда осуществляются исследования, помимо того, что возникает некоторый результат, параллельно формируется контингент преподающих исследователей, и вся цепочка образовательной системы в качественном плане меняется. То есть мы ставим задачу объединить на одной платформе образование и исследование, устанавливая стандарты для качества», – отметила Аревик Анапиосян.
В дискуссии участвовали координатор программы «Эразмус+» в Армении Лана Карлова, ректор Французского университета в Армении Жан-Марк Лавестр, директор Национального центра обеспечения качества профессионального образования Рубен Топчян, представители вузов-бенефициаров и Министерства ОНКС РА.