Եվրոպայի խորհրդի երիտասարդական քաղաքականության խորհրդատվական առաքելության փորձագիտական խումբն այս օրերին գտնվում է Հայաստանում: Առաքելության հիմնական նպատակն է աջակցել ՀՀ իշխանություններին՝ ի դեմս ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, երիտասարդական պետական քաղաքականության իրավական դաշտի կատարելագործման հարցում, մասնավորապես, ներկայացնելով առաջարկություններ երիտասարդության հարցերի ոլորտում Եվրոպայի խորհրդի նորմերի և ստանդարտների հիման վրա Հայաստանի ազգային երիտասարդական ռազմավարության վերանայման վերաբերյալ:
Այդ նպատակով այսօր տեղի է ունեցել հանդիպում-քննարկում Եվրոպայի խորհրդի փորձագիտական թիմի և ազգային երիտասարդական քաղաքականության մեջ ներգրավված շահագրգիռ կողմերի՝ ՀՀ կառավարության, Ազգային ժողովի, տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմիննների, երիտասարդական և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Հանդիպմանը հրավիրվել էին նաև Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության, Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի, ՄԱԿ-ի կառույցների հայաստանյան գրասենյակների ներկայացուցիչներ:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի հարցերի նախարարի տեղակալ Գևորգ Լոռեցյանը, շնորհակալությւոն հայտնելով ԵԽ փորձագիտական խմբին՝ ՀՀ իշխանություններին աջակցելու համար, նշել է, որ այսօրվա հանդիպումը միտված է ոլորտում առկա խնդիրների քննարկմանը և դրանց լուծման ուղիների մշակմանը: «Բոլորովին վերջերս ստանձնելով ոլորտի կառավարումը՝ միանգամից բացահայտեցի, թե որքան անելիքներ ունենք երիտասարդական քաղաքականության կատարելագործման առումով՝ հատկապես իրավական դաշտում: Երիտասարդների ներգրավվածությունն ակտիվ հասարակական-քաղաքական կյանքին մեր գերնպատակն է, և մեր ցանկությունն է ունենալ կրթված ու բանիմաց երիտասարդություն: Որպես նոր Հայաստանի ամենաերիտասարդ պետական պաշտոնյա՝ ինձ համար կրկնակի պատասխանատվություն է ստանձնել ոլորտի կառավարումը: Երիտասարդներն իրենց կարողությունները ցույց են տվել միշտ ու բոլոր հնարավոր մակարդակներում. այդ կարողությունների լավագույն ցուցադրումը եղավ նաև թավշա հեղափոխության ժամանակ երիտասարդական խմբերի ակտիվ ներգրավումը երկրում տիրող գործընթացներում»,-նշել է փոխնախարարը՝ հույս հայտնելով, որ շատ արագ հնարավոր կլինի կանոնակարգել ոլորտը, և ժամանակի հրամայական է՝ ունենալ երիտասարդության մասին առանձին օրենք և ռազմավարություն:
Նշենք, որ ԵԽ փորձագիտական խմբի կազմում ընդգրկված են Երիտասարդության հարցերի եվրոպական ղեկավար կոմիտեի, Երիտասարդության խորհրդատվական բյուրոյի, Երիտասարդական ֆորումի, ԵԽ քարտուղարության մեկական ներկայացուցիչ և եվրոպական երիտասարդական քաղաքականության պրոֆեսոր-գլխավոր զեկուցող:
Հուլիսի 17-ին նախատեսվում է այց Գյումրի, հանդիպում-քննարկումներ ՀՀ Շիրակի մարզպետարանի, Գյումրու քաղաքապետարանի, Գյումրիում գործող երիտասարդական կազմակերպությունների հետ:
Հուլիսի 18-ին փորձագիտական խումբն այցի արդյունքները կամփոփի նախարարությունում նախատեսված հանդիպում-քննարկմամբ:

Экспертная группа Консультативной миссии по молодежной политике Совета Европы в эти дни находится в Армении. Основная цель миссии – содействовать властям Армении, в лице Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, в вопросе совершенствования правового поля государственной молодежной политики, в частности, представляя предложения по пересмотру Национальной молодежной стратегии Армении на основе норм и стандартов Совета Европы в сфере по вопросам молодежи.
С этой целью сегодня состоялась встреча-обсуждение экспертной команды Совета Европы и заинтересованных сторон, вовлеченных в национальную молодежную политику. Во встрече приняли участие представители Правительства РА, Национального собрания, органов территориального управления и местного самоуправления, молодежных и международных организаций. На встречу были приглашены также представители делегации Европейского союза в Армении, офиса Совета Европы в Ереване, представители армянских офисов структуры ООН.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Геворг Лорецян, выразив благодарность экспертной группе СЕ за содействие властям РА, отметил, что сегодняшняя встреча направлена на обсуждение существующих в сфере проблем и разработку путей их решения. «Совсем недавно, взяв на себя управление сферой, я обнаружил для себя, как много нам предстоит сделать в плане совершенствования молодежной политики, особенно в правовом поле. Вовлеченность молодежи в активную общественно-политическую жизнь – наша сверхзадача, а наша цель – иметь образованную и просвещенную молодежь. Как самый молодой государственный чиновник Армении, я несу двойную ответственность за координацию в сфере. Молодые люди демонстрировали свои способности всегда и на всех возможных уровнях, лучшей демонстрацией этих способностей стало активное вовлечение молодежи в процессы, имевших место быть в стране во время Бархатной революции», – отметил Заместитель министра, выразив надежду, что упорядочить сферу можно будет очень быстро, и императив времени – иметь отдельный закон и стратегию для молодежи.
Отметим, что в состав экспертной группы СЕ входят представители: Европейского руководящего комитета по делам молодежи, консультативного Бюро по вопросам молодежи, Молодежного форума, по одному представителю из секретариата СЕ и профессор – главный докладчик Европейской молодежной политики.
17 июля планируется визит в Гюмри, встречи-обсуждения в марзпетаране Ширака, в мэрии Гюмри, с молодежными организациями, действующими в Гюмри.
18 июля экспертная группа во время запланированной встречи-обсуждения в Министерстве ОНКС РА подведет итоги визита.