Հայաստանի ազգային գրադարանի՝ պետական հանրային գրադարանի կարգավիճակ ստանալու 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառմանն այսօր հանդիպել են ամենաընթերցասերներն ու ամենաընթերցվողները:
Միջոցառմանը ներկա է գտնվել նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը: «Իրականում քիչ գրադարաններ կան, որ կարող են հպարտությամբ խոսել տարիքի մասին և իրենց անցած ճանապարհին նայելով՝ հպարտությամբ հիշել այն էջերը, որ ունեցել է գրադարանը և նպաստել մեր կրթության, գիտության, մշակույթի զարգացմանը: Վստահ եմ, որ ապագայում այս գրադարանն ունենալու է ավելի մեծ հաջողություններ:
Պետությունն ավանդաբար քիչ ուշադրություն է դարձրել գրադարաններին, և հիմա եկել է ժամանակը՝ հանելու գրադարաններն այս խեղճությունից: Ներկայիս իրավիճակում, երբ պետությունն արդեն գումար ունի՝ հատկացնելու կրթությանը և մշակույթին, մենք պետք է հասկանանք՝ գրադարանը 21-րդ դարում ինչ դեր ունի և ինչ արդյունք է տալիս: Մենք այլևս չենք կարող գրադարանային գործի հին տրամաբանությամբ գործել, թեպետ դա էլ է կարևոր: Պետք է ներդնենք նոր գործիքներ՝ նոր ժամանակների համար արդյունք ստանալու համար»-,նշել է նախարարը՝ իր աջակցությունը հայտնելով գրադարանի ղեկավարությանը՝ իրականացվող փոփոխությունների ճանապարհին:

На юбилейном мероприятии Национальной библиотеки Армении, посвященном 100-летию получения статуса государственной публичной библиотеки, сегодня встретились самые читающие и самые читаемые.
На мероприятии присутствовал также Министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян.
«На самом деле есть мало библиотек, которые могут с гордостью говорить о своем возрасте и, глядя на пройденный ими путь, с гордостью вспоминать те страницы истории, которые имела библиотека, способствуя развитию нашего образования, науки и культуры. Уверен, что в будущем эта библиотека будет иметь еще большие успехи.
Традиционно государство уделяло мало внимания библиотекам, и сейчас настало время вывести библиотеки из этой обделенности. В нынешней ситуации, когда у государства уже есть средства на образование и культуру, мы должны понять, какую роль играет библиотека в XXI веке и какие результаты она дает. Мы больше не можем относиться к библиотечному делу по старой логике, хотя и это важно. С целью получения результата для новых времен, мы должны внедрить новые инструменты», – отметил Министр, выразив поддержку руководству библиотеки на пути к осуществляемым изменениям.
Во время мероприятия также была проведена церемония награждения. Были награждены сотрудники, много лет проработавшие в Национальной библиотеке.