Խ. Աբովյանի անվան Հայաստանի պետական մանկավարժական համալսարանում այսօր տեղի է ունեցել սփյուռքահայ ուսուցիչների վերապատրաստման ամենամյա դասընթացների մեկնարկի արարողությունը: Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը կարևորել է հերթական անգամ իրականացվող այս գործընթացը: «Դուք սփյուռքում հայերենի գլխավոր պահապաններն եք և ամեն անգամ Հայաստան գալով և նոր մեթոդներ տանելով սփյուռքի մեր համայնքներ՝ ավելի եք ուժեղացնում ձեր կրթական հաստատությունների դիրքն ու դերը: Մենք այս վերապատրաստումներով ձգտում ենք ստեղծել հայերենի դասավանդման և ընդհանուր հանրակրթության մեկ դաշտ: Վերապատրաստումները նրանով են կարևոր, որ մենք ձեր միջոցով տեղեկանում ենք համայնքներում առկա խնդիրներին և փոփոխում ենք դասավանդման մեթոդաբանությունը` հիմք ընդունելով դրանք»,-նշել է նախարարը՝ ընդգծելով, որ 2000-ականներից սկսած ավելի քան 1500 ուսուցիչներ են վերապատրաստվել:
«Նախորդ տարվա համեմատ մի փոփոխություն է տեղի ունեցել՝ այսուհետ բոլոր վերապատրաստումներն իրականացնելու է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը. նախկինում մեզ համար անհասկանալի պատճառով այն բաշխվել էր նաև Սփյուռքի նախարարությանը: Սա թույլ կտա իրականացնել մեկ միասնական քաղաքականություն: Ձեր ներկայացրած հաստատությունները նաև ակտիվ մշակութային կենտրոններ են, և մենք նպաստելու ենք դրանց զարգացմանը: Ներկայում քննարկում ենք հայագիտության զարգացման նոր փաստաթուղթ, որի շրջանակում հայագիտական առարկաների դասավանդումն էլ ավելի է կարևորվելու: Ողջունեք մեր անունից ձեր աշակերտներին, որոնց փոխանցելու եք այստեղ ստացված գիտելիքները և նոր մեթոդները»,-նշել է նախարարը՝ սփյուռքահայ ուսուցիչներին մաղթելով հաճելի օրեր հայրենիքում:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում նշել է. «Ձեր աշխատանքի կարևորության, կշռի և անհրաժեշտության մասին տեսականորեն չեմ խոսում. իմ չորս երեխաները հայեցի կրթություն են ստացել և ստանում սփյուռքում, մինչև հայրենադարձվելը: Այնպես որ, գիտեմ՝ ինչպիսի զոհողություննեի շնորհիվ եք դա անում: Իմացեք, որ ձեր մեջքին կանգնած է մի ամբողջ պետություն, ԿԳՄՍ նախարարությունը, Վարչապետի աշխատակազմի Սփյուռքի գործերի հանձնակատարի գրասենյակը, և մենք լիովին գիտակցում ենք ձեր աշխատանքի կարևորությունը: Անպայման ողջունեք նաև ձեր աշակերտների ծնողներին, քանի որ հենց նրանք են գիտակցում հայերենի կարևորությունը սփյուռքում»,-իր հերթին նշել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:
Նշենք, որ Հայաստանում սփյուռքահայ ուսուցիչների վերապատրաստման մեկամսյա ծրագիրը գործում է 2000 թվականից` աստիճանաբար ընդլայնվելով և խորանալով: Այս տարի ծրագրին մասնակցելու համար դիմել էր շուրջ 80 ուսուցիչ՝ 16 երկրից: Արդյունքում՝ մասնակցում է 61 ուսուցիչ: Մասնակից երկրներն են՝ ԱՄՆ, ԱՄԷ, Ավստրալիա, Գերմանիա, Դանիա, Իսրայել, Իրան, Իրաք, Լիտվա, Լեհաստան, Ռուսաստան, Սիրիա, Ուկրաինա, Վրաստան, Ֆրանսիա: Այս տարվա ուսուցիչների մեծ մասը վերապատրաստվում է նախարարության սույն ծրագրով արդեն երկրորդ և նույնիսկ երրորդ անգամ:
Այս տարի նախատեսված է վերապատրաստում հինգ ուսումնական խմբերում` մանկապարտեզի, տարրական ուսուցման, մեկօրյա դպրոցների, հայոց լեզվի ու գրականության դասավանդման, նկարչության և կիրառական արվեստի ուղղություններով: Նախատեսված էր նաև ճատրակի խումբ, որը, սակայն, չի համալրվել: Առավել մեծ թվով ուսուցիչներ գրանցվել են «Մեկօրյա դպրոցում ուսուցման» և «Հայոց լեզվի և գրականության» խմբերում:
Դասընթացների վերջում ուսուցիչներին տրվելու է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և Խ.Աբովյանի անվան հայկական մանկավարժական համալսարանի վկայագիր:

В Армянском государственном педагогическом университете имени Хачатура Абовяна состоялась церемония открытия ежегодных курсов переподготовки учителей армянского языка диаспоры. Министр образования, науки, культуры и спорта РА Араик Арутюнян поприветствовал присутствующих и подчеркнул важность в очередной раз проводимого мероприятия: «Вы являетесь главными хранителями армянского языка в диаспоре, и каждый раз, когда вы приезжаете в Армению и, увозя с собой в наши общины новые методы, вы еще больше укрепляете позиции и роль своих учебных заведений. С помощью этих курсов мы стремимся создать единое образовательное поле по преподаванию армянского языка и общего образования. Переподготовка важна для нас еще и потому, что дает возможность через вас лучше узнать о проблемах диаспор и, учитывая их, помочь изменить методологию», – сказал Министр, отметив, что с 2000-х годов по этой программе было переподготовлено более 1.500 учителей.
«По сравнению с прошлым годом произошло одно изменение – в прошлом, по неизвестной причине, эта программа была разделена между Министерством диаспоры РА и Министерством образования и науки РА, но отныне все курсы повышения квалификации будут проводиться Министерством образования, науки, культуры и спорта РА, что позволит вести одну политику. Учреждения, которые вы представляете, также являются активными культурными центрами, и мы будем содействовать их развитию. В настоящее время мы обсуждаем новый проект по развитию арменоведения, в рамках которого данный предмет преподавания будет играть важную роль. От нашего имени поприветствуйте ваших учащихся, которым вы передадите полученные здесь знания и новые методы», – сказал министр, желая учителям армянской диаспоры приятных дней на родине.
Главный комиссар по делам диаспоры Премьер-министра РА Заре Синанян в своем выступлении сказал: «Живое доказательство важности и необходимости вашей деятельности – четверо моих детей. Они получают армянское образование в диаспоре, и я знаю, какой ценой вы это делаете. Просто знайте, что за вашей спиной стоит целое государство, Министерство образования, науки, культуры и спорта РА, уполномоченный Премьер-министра РА по делам диаспоры, и все мы полностью осознаем важность вашей работы. Обязательно поприветствуйте родителей ваших учащихся, поскольку они осознают важность армянского языка для диаспоры».
Следует отметить, что в Армении месячная программа переподготовки армянских учителей диаспоры действует с 2000 года, постепенно расширяясь и углубляясь. В этом году около 80 учителей из 16 стран подали заявки на участие в программе, 61 учитель приехал в Ереван и принимает участие в переподготовке. В число стран-участниц входят США, ОАЭ, Франция, Австралия, Германия, Дания, Израиль, Иран, Ирак, Литва, Польша, Россия, Сирия, Украина, Грузия. По программе Министерства ОНКС РА в этом году большинство учителей повышает квалификацию во второй и даже в третий раз.
В этом году планируется обучение в пяти учебных группах: детский сад, начальное обучение, однодневные школы, армянский язык и литература, живопись и прикладное искусство. Планировалась группа по обучению шахматам, но она не пополнилась. Наибольшее количество учителей было зарегистрировано в группах «Дневное школьное образование» и «Армянский язык и литература».
По окончании курсов переподготовки учителям будет вручен сертификат Министерства ОНКС РА и АГПУ им. Хачатура Абовяна.a