ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանն այսօր ընդունել է Ինդոնեզիայի Հանրապետության հետազոտությունների, տեխնոլոգիաների և բարձրագույն կրթության նախարարության պատվիրակությանը, որի շրջանակում կողմերի միջև ստորագրվել է համաձայնագիր՝ տեխնոլոգիական բիզնես ինկուբատորների և գիտատեխնոլոգիական պարկերի հարցերով համագործակցության վերաբերյալ:
Համաձայնագիրը ստորագրել են Արևիկ Անափիոսյանը և Գիտության, տեխնոլոգիաների ու բարձրագույն կրթության կառուցվածքային հարցերով գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Պատդոնո Սուվինյոն:
Արևիկ Անափիոսյանի խոսքով՝ համաձայնագրի նպատակն է համագործակցություն հաստատել տեխնոլոգիական բիզնես ինկուբատորների (ՏԲԻ) և գիտատեխնոլոգիական պարկերի (ՏԲԻ և ԳՏՊ) միջև՝ փոխադարձ շահավետության հիման վրա գիտելիքներ փոխանակելու ու դրանցով կիսվելու համար։ Փոխնախարարը տեղեկացրել է, որ ներկայում մշակվում է «Բարձրագույն կրթության և գիտահետազոտական գործունեության մասին» օրենքի նախագիծը, որում բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտների օրենսդրական կարգավորումները մեկտեղվել են:
Ինդոնեզական կողմը կարևորել է նաև ՄԿՈՒ ոլորտում համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ համապատասխան ծրագրեր են իրականացվում Շվեյցարիայի, Գերմանիայի, միջազգային կազմակերպությունների աջակցությամբ: Արևիկ Անափիոսյանն իր հերթին ներկայացրել է հայաստանյան փորձը, մասնավորապես, դուալ համակարգի ներդրումը գերմանական GIZ-ի աջակցությամբ՝ ընդգծելով, որ այս ոլորտում ևս կարող է իրականացվել փորձի փոխանակում:
Փոխնախարարը նշել է նաև, որ նախարարության կողմից գիտատեխնոլոգիական պարկերի համագործակցության համար
նշանակվել է Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամը (FAST), որը, ըստ Արևիկ Անափիոսյանի, բավականին արդյունավետ գործունեություն է ծավալում՝ իրականացնելով բազմաթիվ հետաքրքիր ծրագրեր է իրականացնում:
Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը ներկայացրել է համաձայնագրի հիմնական ուղղությունները:
Մասնավորապես, կողմերը՝
• կկազմակերպեն փոխադարձ այցելություններ ՏԲԻ և ԳՏՊ անձնակազմերի ու փորձագետների միջև,
• առանց գիտական աստիճանի շնորհման՝ կկազմակերպեն ծրագրեր (վերապատրաստում, նպատակային ուսուցումներ) ՏԲԻ-ի և ԳՏՊ-ի գործարկման ու կառավարման, ինչպես նաև նորարարությունների ու ձեռնարկատիրության ուղղությամբ՝ տեխնոլոգիաների փոխանցման շուրջ,
• աջակցություն կցուցաբերեն Ինդոնեզիայի անձնակազմի՝ հայկական ՏԲԻ-ներում և ԳՏՊ-ներում փորձուսման կազմակերպման համար և հակառակ ուղղությամբ՝ երկու երկրներում ՏԲԻ-ի և ԳՏՊ-ի բնագավառներում կարողությունների զարգացումն ամրապնդելու նպատակով,
• կիրականացնեն Հայաստանում ինկուբատորների ոլորտում վերապատրաստման և ինկուբատորների կամ ՀՏԲԿՆ ՄՌ կառավարիչների վերապատրաստման գործողությունների 2019 թվականի ծրագիրը՝ դիտարկելով ուսման վճարի զեղչման հնարավորությունը,
• կխրախուսեն բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերություններին ներդրումներ կատարել ու խթանել տեխնոլոգիաների վրա հիմնված բիզնես գործընկերությունը մյուս երկրի ՏԲԻ և ԳՏՊ բնագավառներում,
• երկու երկրների միջև ՏԲԻ-ների շրջանում կկազմակերպեն համատեղ համաինկուբացիոն ծրագրեր այն ՏԲԻ ստարտափների համար, որոնք կցանկանան իրենց շուկան ընդլայնել արտերկրում, կխրախուսեն քույր ՏԲԻ-ների և քույր ԳՏՊ-ների ստեղծումը։

Сегодня Заместитель министра образования науки культуры и спорта РА Аревик Анапиосян приняла делегацию Министерства исследований, технологий и высшего образования Республики Индонезии. В рамках встречи сторонами было подписано соглашение о сотрудничестве по вопросам технологических бизнес-инкубаторов (ТБИ) и научно-технологических парков (НТП).
Договор подписали Аревик Анапиосян и исполняющий обязанности генерального директора по структурным вопросам Министерства науки, технологий и высшего образования Республики Индонезии, Поддоно Совиньон.
По словам Аревик Анапиосян, целью договора является установление на основании взаимной выгоды партнерских отношений для обмена знаниями между технологическими бизнес-инкубаторами и научно-технологическими парками. Заместитель министра сообщила, что в настоящее время разрабатывается законопроект «О высшем образовании и исследовательской деятельности», в котором объединены законодательные положения в сфере высшего образования и науки.
Индонезийская сторона подчеркнула важность сотрудничества в сфере профессионального образования и обучения, отметив, что соответствующие программы осуществляются при поддержке Швейцарии, Германии и международных организаций. Аревик Анапиосян, в свою очередь, представила армянский опыт, в частности, приминение двойной системы при поддержке немецкой GIZ, подчеркнув, что в этой сфере также возможен обмен опытом.
Заместитель министра отметила, что для сотрудничества между НТ парками и министерством был учрежден Фонд науки и технологий Армении (ФАСТ), который, по ее словам, осуществляет довольно продуктивную деятельность, реализуя множество интересных проектов.
Исполнительный директор Фонда Армен Оруджян представил основные направления договора по укреплению потенциала данных сфер в обеих странах:
организация взаимных визитов между сотрудниками и специалистами ТБИ и НТП;
организация программ (переподготовка, целевое обучение) для запуска и управления, а также инноваций и предпринимательства, передачи технологий без присуждения научных степеней;
взаимная поддержка персонала двух стран в организации стажировок в сфере ТБИ и НТП;
реализация программы профессиональной переподготовки в инкубационной сфере Армении, а также программы 2019 года по переподготовке руководителей инкубаторов или специалистов по кадрам в сфере технологий и высшего образования, рассмотрение возможности снижения платы за обучение;
стимуляция высокотехнологичных компаний для инвестирования и продвижения в области ТБИ и НТП, основанного на технологиях делового партнерства другой страны;
между двумя странами по ТБИ будут организованы программы совместного инкубирования для тех стартапов ТБИ, которые хотят расширить свой рынок за рубежом, поощряя создание дочерних ТБИ и НТП.