ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանն այսօր ընդունել է ԱՄՆ ՄԶԳ (USAID) փորձագետների խմբին:
Մասնագետների խումբը հունիսի 17-30-ը գտնվում է մեր երկրում` Հայաստանի զարգացման հարցերով համագործակցության նոր ռազմավարության մշակման և տնտեսության ներառական աճի հետ կապված գնահատում կատարելու նպատակով: Գնահատումը կատարում են ԱՄՆ ՄԶԳ-ի և Integra Government Services International LLC ընկերության մասնագետները, որոնք Հայաստանում հանդիպումներ են ունեցել Կառավարության, տարբեր նախարարությունների, ինչպես նաև մասնավոր հատվածի և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանի հետ հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են կրթություն-աշխատաշուկա կապի զարգացումը` այն դիտարկելով տնտեսական աճի ներառականությանը նպաստող գործոն: Փոխնախարարը ներրկայացրել է կթության ոլորտում իրականացվող բարափոխումները, որոնք նպատակ ունեն բարելավել մասնագիտական կրթության որակը ինչպես նախնական /արհեստագործական/ և միջին մասնագիտական, այնպես էլ բարձրագույն կրթության ոլորտներում:
Միջազգային փորձագետների դիտարկմամբ` զարգացման պլանավորման հարցում կրթությունը և աշխատաշուկային միտված մասնագետների պատրաստումը առաջնահերթ խնդիրների շարքում են: Այս համատեքստում կարևորվել է միջազգային դոնոր կազմակերպությունների հետ համագործակցության զարգացման նոր հնարավորությունների ապահովումը:
Առանձնահատուկ կարևորվել է միջին մասնագիտական կրթության բնագավառը, որի զարգացումը և աշխատաշուկայի հետ կապի ամրապնդումը մեծապես կնպաստի տնտեսության զարգացմանը: Նշվել է նաև ՄԿՈՒ ոլորտում հաղորդակցության ռազմավարության կարևորության մասին, որը պետք է ապահովի երկխոսությունը և հետադաձ կապը:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Аревик Анапиосян сегодня приняла группу экспертов Агентства США по международному развитию (USAID).
С 17 по 30 июня специалисты находятся в нашей стране с целью разработки новой стратегии сотрудничества по вопросам развития Армении и проведения оценки инклюзивного роста экономики. Оценку проводят специалисты USAID и Integra Government Services International LLC, которые в Армении имели встречи с представителями правительства, руководителями различных министерств, а также частным сектором и гражданским обществом.
В ходе встречи с Заместителей министра ОНКС РА стороны обсудили развитие связи образование-рынок труда, рассматривая ее как фактор, способствующий инклюзивности экономического роста.
Аревик Анапиосян представила реформы в сфере образования, которые направлены на улучшение качества сферы профессионального образования как начального (ремесленного) и среднего специального, так и высшего образования.
По мнению международных экспертов, в вопросе планирования приоритетными задачами являются развитие образования и подготовка специалистов.
В этом контексте была отмечена важность обеспечения новых возможностей в развитии сотрудничества с международными донорскими организациями.
Особо была отмечена важность сферы среднего профессионального образования, развитие и укрепление связи с рынком труда, которые в значительной степени будут способствовать развитию экономики.
Была также отмечена важность коммуникационной стратегии в сфере профессионального образования и обучения (ПОО), которая должна обеспечить диалог и обратную связь.