ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել կրթության ոլորտի «2020-2022 թվականների միջնաժամկետ ծախսային ծրագիրը, ներառյալ 2020 թվականի բյուջետային ֆինանսավորման հայտի» նախագիծը: Այդ նպատակով Հանրային խորհրդի Կրթության և գիտության հանձնաժողովի անդամների հետ կազմակերպվել է քննարկում, որի ընթացքում ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանը ներկայացրել է նախագիծը՝ ընդգծելով, որ այն ենթակա է փոփոխությունների, հետևաբար նախարարությունն ակնկալում է դրա վերաբերյալ Հանրային խորհրդի առաջարկություններն ու դիտողությունները:
Արևիկ Անափիոսյանը տեղեկացրել է, որ որպես ոլորտային քաղաքականության հիմնական թիրախներ՝ նախագծում առանձնացվել են որակյալ կրթության և մատչելիության ապահովումը: Առաջին թիրախում կարևորվել է երեք կետ՝ դասավանդողների որակի ապահովում, կրթական ծրագրերի բովանդակային արդիականացում և նյութատեխնիկական բազայի ապահովում ու սովորողակենտրոն միջավայրի ստեղծում, իսկ երկրորդ թիրախում՝ նախադպրոցական ծառայությունների ընդլայնում, համընդհանուր ներառականության անցում և խոցելի խմբերի երիտասարդների ընդգրկվածության մեծացում մասնագիտական կրթության հատվածում:
Նախարարի տեղեկալը նշել է, որ բոլոր թիրախներն ընդգրկված են բյուջետային ծախսային 8 ծրագրերում՝ նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական կրթություն, բարձրագույն և հետբուհական կրթություն, հանրակրթություն, արտադպրոցական դաստիարակություն, ապահով դպրոց, կրթության որակի ապահովում, համընդհանուր ներառական կրթության համակարգի ներդնում, կրթության ոլորտում միջազգային և սփյուռքի հետ համագործակցության զարգացում:
ՆՄՄԿ համակարգում նախատեսվում է, որ տվյալ տարում ընդունված սովորողների թիվը մասնագիտական կրթության նախնական (արհեստագործական), միջին և բարձրագույն մասնագիտական համակարգում տվյալ տարում ընդունված սովորողների ընդհանուր թվում 43.4%-ից հասցնել 46%-ի, տվյալ տարում ընդունված սովորողների թիվը հիմնական և միջնակարգ դպրոցների շրջանավարտների թվում 24.75%-ից հասցնել 27%-ի, ուսումնառության ավարտից հետո 6 ամսվա ընթացքում մասնագիտությամբ զբաղվածություն ունեցող շրջանավարտների թիվը 38.3%-ից հասցնել 41.0%-ի, ՆՄՄ ուսումնական հաստատությունների ուսումնառությունը բուհերում շարունակած շրջանավարտների թիվը 17%-ից հասցնել 19%-ի:
Բարձրագույն և հետբուհական կրթության ոլորտում նախատեսվում է, որ ուսման վարձավճարի լրիվ փոխհատուցմամբ սովորող ուսանողների տեսակարար կշիռը բարձրագույն կրթություն ստացողների մեջ 2022 թվականին 18%-ից հասցնել 24 %-ի, սոցիալապես անապահովության սահմանային միավորից բարձր միավոր ունեցող ուսանողների տեսակարար կշիռն ընդհանուր ուսանողների թվաքանակի մեջ 2022 թվականին 4.1-%-ից հասցնել 5.0 %-ի:
Հանրակրթությունում նախատեսվում է, որ տարրական դասարաններում և նախակրթարաններում աշակերտներին սնունդ ապահովող դպրոցների թիվը 2023 թվականին հասցնել 100%-ի, բարելավված /աղետներին դիմագրավելու և սեյսմակայունության տեսանկյունից/ միջավայրով ուսումնական հաստատությունների թիվը 2022 թվականին հասցնել 54-ի, ինչպես նաև բոլոր դպրոցներում ապահովել համացանցի հասանելիությունը: Հանրակրթությունում՝ որպես գերակա խմբեր, նախանշվել են՝ ուսուցիչների աշխատավարձի քաղաքականության ուղենիշ, ուսուցիչների մասնագիտական ստանդարտներ, մասնագիտական աճ և բովանդակային արդիականացում:
Արտադպրոցական կրթության ոլորտում նախատեսվում է, որ միջնաժամկետ կտրվածքում արտադպրոցական դաստիարակության ծրագրերում 6-18 տարեկանների ընդգրկվածության մակարդակը 5-ից հասցնել 10%-ի, որից 5%-ը՝ գյուղական բնակավայրերից:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արևիկ Անափիոսյանը և Լուսինե Առաքելյանը, ինչպես նաև նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումների ղեկավարները մանրամասն պատասխանել են Հանրային խորհրդի Կրթության և գիտության հանձնաժողովի անդամների հարցերին:
Քննարկման ընթացքում Հանրային խորհրդի անդամները հանդես են եկել ելույթներով և առաջարկներով: Մասնավորապես, Հանրային խորհրդի գիտության, կրթության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Աիդա Թոփուզյանն ընդգծել է, որ միջնաժամկետ ծախսային ծրագրում շեշտադրումները ճիշտ են արված, և այդ համատեքստում կարևորել է բոլոր աշակերտների համար մեկնարկային հավասար պայմանների ապահովման և դպրոցները` որպես համայնքային կրթամշակութային կենտրոններ դիտարկելու միտումը:
Հանրային խորհրդի անդամները ներկայացրել են իրենց դիտարկումները քաղաքացիական կրթության, հասարակագիտական առարկաների ընդլայնման, քաղաքացու նոր կերպարի ձևավորման, բարձրագույն կրթության զարգացման և այլ հարցերի վերաբերյալ:

Министерство образования, науки, культуры и спорта РА представило на публичное обсуждение структуру среднесрочных расходов на образование на 2020-2022 гг., включая заявку на финансирование бюджета на 2020 год.
С этой целью с членами Комитета по образованию и науке Общественного совета была организована дискуссия, в ходе которой Заместитель министра ОНКС РА Аревик Анапиосян представила проект, подчеркнув, что он подлежит изменениям, в связи с чем министерство рассчитывает на предложения и комментарии Общественного совета.
Аревик Анапиосян сообщила, что в качестве основных целей отраслевой политики проекта определены обеспечение качественного образования и его доступность. Первая цель была выделена тремя пунктами: обеспечение качества преподавателей, обновление содержания образовательных программ и обеспечение материально-технической базы и создание учебной среды; вторая цель – расширение дошкольных услуг, переход ко всеобщему инклюзивному обучению и увеличение вовлеченности уязвимых групп молодежи в профессиональное образование.
Заместитель министра отметил, что все цели включены в 8 программ бюджетных расходов: начальное и среднее профессиональное образование, высшее и послевузовское образование, общее образование, внешкольное воспитание, безопасная школа, обеспечение качества образования, внедрение системы всеобщего инклюзивного образования, развитие сотрудничества с международными и диаспорскими сферами образования.
В системе начального, среднего высшего профессионального образования предусматривается увеличить число обучающихся (НСВПО), поступивших в этом году в систему НСВПО с 43,4% до 46%; увеличить число учащихся среди выпускников основных и средних школ с 24,7% до 27%; увеличить количество выпускников, которые работали по профессии в течение 6 месяцев после окончания обучения с 38,3% до 41%; увеличить число выпускников учебных заведений среднего профессионального образования (СПО), продолживших образование в вузах с 17% до 19%.
В сфере высшего и послевузовского образования в 2022 году предусматривается: увеличение количества студентов, за которых полностью будет выплачиваться стоимость высшего образования с 18% до 24%; увеличить количество студентов с более высокими баллами, чем у социально неблагополучных от общего количества студентов с 4,1% до 5%.
До 2023 года в общем образовании предусматривается увеличить количество школ, которые обеспечат питанием учеников начальных классов и дошкольных учреждений до 100%; в 2022 году довести количество образовательных учреждений с точки зрения улучшения, устойчивости к стихийным бедствиям и сейсмостойкости до 54-х, а также обеспечить доступ к Интернету во всех школах. В области образования в качестве приоритетных групп определить основные принципы политики по оплате труда учителей, выработки их профессиональных стандартов, профессионального роста и обновления контента.
В области внешкольного образования предусматривается увеличение уровня зачисления учащихся в среднесрочной перспективе в программы внешкольного образования с 6 до 18 лет с 5% до 10%, из которых 5% в сельской местности.
Заместители министра ОНКС РА Аревик Анапиосян и Лусине Аракелян, а также руководители соответствующих департаментов министерства подробно ответили на вопросы членов комитета Общественного совета Армении по образованию и науке.
В ходе обсуждения члены Общественного совета выступили с речами и предложениями. В частности, Аида Топузян, председатель комитета Общественного совета РА по образованию и науке, подчеркнула, что акцент в среднесрочной программе расходов был поставлен правильно, и в этом контексте она подчеркнула важность обеспечения равных стартовых условий для всех учащихся и рассматривать школы в качестве общинных культурно-образовательных центров.
Члены Общественного совета представили свои наблюдения по гражданскому образованию, расширению обучения общественных наук, формированию нового имиджа гражданина, расширение дисциплин обществознания, формирование нового имиджа гражданина, развитие высшего образования и другие вопросы.