Ապրիլի 30-ին՝ ժամը 19։30-ին, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կկայանա Ֆրանկոֆոնիայի երկամսյակի եզրափակիչ գալա համերգը՝ Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի մասնակցությամբ։
Համերգը կազմակերպվում է ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ՝ Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի, Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպանության և Հայաստանի ֆրանսիական ինստիտուտի համագործակցությամբ։
Երաժշտական ծրագրի առանցքում Ժորժ Բիզեի երաժշտության հիման վրա Ռոդիոն Շչեդրինի հանրահայտ «Կարմեն սյուիտ» ստեղծագործությունն է. կհնչեն նաև Սարասատեի, Ֆորեի և Ռավելի գործերը։
Որպես մենակատար հանդես կգա Բելգիայում ստեղծագործող հայ ջութակահար Հրայր Կարապետյանը: Համերգը կղեկավարի Ֆրանսիայից հրավիրված դիրիժոր Ռալֆ Զիգետին։
Ֆրանկոֆոնիայի երկամսյակը Հայաստանի Հանրապետությունում մեկնարկել է մարտի 24-ին՝ Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կայացած հնագույն երաժշտության «Տաղարան» համույթի «Ֆրանկոֆոնիկ տաղարան» համերգով։
Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնը ֆրանկոֆոնիայի երկամսյակի շրջանակում, բացման համերգից բացի, իրականացրել է մի շարք այլ համերգներ ևս, այդ թվում՝
- Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի և Ռոբերտ Ամիրխանյանի համատեղ համերգը՝ նվիրված հայ բանաստեղծ, Ֆրանսիական դիմադրության շարժման մարտիկ, Ֆրանսիայի ազգային հերոս Միսաք Մանուշյանի հիշատակին
- Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի «Ազնավուրի հավերժ մեղեդիներ» համերգը՝ նվիրված մեծանուն շանսոնյե Շառլ Ազնավուրին
- «Հովեր» պետական կամերային երգչախմբի և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ուսանողների մասնակցությամբ համատեղ համերգը
- Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի համերգները Երևանում և Վանաձորում, որտեղ հնչել են ֆրանսիացի մեծանուն կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ։

30 апреля в 19:30 в концертном зале имени Арама Хачатуряна состоится заключительный гала‑концерт двухмесячника Франкофонии с участием Государственного камерного оркестра Армении.
Концерт организован при поддержке министерства образования, науки, культуры и спорта в сотрудничестве с Национальным центром камерной музыки, Государственным камерным оркестром Армении, Посольством Франции в Армении и Французским институтом.
В центре программы — знаменитая «Кармен‑сюита» Родионa Щедрина на музыку Жоржа Бизе. Также прозвучат произведения Сарасате, Форе и Равеля.
Солистом выступит армянский скрипач, работающий в Бельгии, Грайр Карапетян. Дирижировать будет приглашённый маэстро из Франции Ральф Зигети.
Двухмесячник Франкофонии в Армении стартовал 24 марта концертом ансамбля древней музыки «Тагаран» в Доме камерной музыки имени Комитаса.
В его рамках прошли и другие мероприятия:
• совместный концерт Государственного камерного хора Армении и Роберта Амирханяна, посвящённый памяти поэта, героя Франции Мисака Манушяна;
• концерт «Вечные мелодии Азнавура», посвящённый Шарлю Азнавуру;
• совместное выступление хора «Овер» и студентов Ереванской государственной консерватории имени Комитаса;
• концерты Государственного камерного оркестра Армении в Ереване и Ванадзоре с произведениями выдающихся французских композиторов.