Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Արագածոտնի մարզի Ալագյազ համայնքում ներկա է գտնվել հունահռոմեական ոճի ըմբիշներ Մալխաս և Ռոման Ամոյանների անվան նոր մարզադպրոցի հիմնարկեքի արարողությանը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը։
Վարչապետը շնորհավորել է ներկաներին մարզադպրոցի հիմնարկեքի առիթով և հույս հայտնել, որ այն շահագործման կհանձնվի սահմանված ժամկետում: Նիկոլ Փաշինյանը, դիմելով Մալխաս և Ռոման Ամոյաններին, նշել է, որ այս ամենը Հայաստանի Հանրապետության հարգանքի տուրքն է իրենց մարզական վաստակին և ծառայություններին:
Վարչապետ Փաշինյանը և Մալխաս և Ռոման Ամոյանները ստորագրել են սերունդներին ուղղված ուղերձ, որը տեղադրվել է մարզադպրոցի հիմքերում։
Մարզադպրոցը կառուցվում է Քաղաքաշինության կոմիտեի համակարգմամբ։ Շենքը բաղկացած է երկու մասից՝ մոտ 100 հանդիսատեսի համար նստատեղերով դահլիճ և երկհարկանի սպասարկող հատված։ Առաջին հարկում տեղակայված են լինելու նախամուտք, հանդերձարաններ, լողավազան, շոգեբաղնիք, բժշկի և մարզիչի սենյակներ, սանհանգույցներ, պահեստ։ Երկրորդ հարկում նախատեսվել են ֆիզիկական պատրաստվածության և մարզասարքերի դահլիճ ու վարչական սենյակներ։ Մարզադպրոցն ունենալու է նկուղ, որտեղ կարող են անցկացվել սեղանի թենիսի մարզումներ։ Կառույցն ունենալու է հաշմանդամություն ունեցող անձանց մատչելի տեղաշարժն ապահովող թեքահարթակներ և վերելակ։ Տարածքում առկա մանկապարտեզի անավարտ կառույցն ապամոնտաժվելու է։ Մարզադպրոցի շենքից բացի տեղակայվելու են կոյուղաջրերի մաքրման կայան և ﬔքենաների կայանատեղի։

Prime Minister Nikol Pashinyan attended the groundbreaking ceremony of a new sports school named after Greco-Roman wrestlers Malkhas and Roman Amoyans in the Alagyaz community of Aragatsotn region.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan and Deputy Minister Hasmik Avagyan also attended the event.
The Prime Minister congratulated the attendees on the groundbreaking of the sports school and expressed hope that it would be completed within the scheduled timeframe. Addressing Malkhas and Roman Amoyans, Nikol Pashinyan noted that the initiative is a tribute by the Republic of Armenia to their sporting achievements and contributions.
Prime Minister Pashinyan, together with Malkhas and Roman Amoyans, signed a message addressed to the generations, which was placed at the sports school’s foundation.
The sports school is built under the coordination of the Urban Development Committee. The building comprises two parts: a hall with seats for about 100 spectators and a two-story service area. The first floor will house an entrance hall, locker rooms, a swimming pool, a sauna, doctors’ and trainers’ rooms, bathrooms, and a storage room. A physical training and fitness equipment hall and administrative rooms are planned for the second floor. The sports school will have a basement where table tennis training can be held. The structure will have ramps and an elevator to ensure accessible movement for people with disabilities. The unfinished kindergarten structure on the site will be dismantled. In addition to the sports school building, a sewage treatment plant and a parking lot will be located.