Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի կրկնակի չեմպիոն Մալխաս Ամոյանը կարիերայում 5-րդ անգամ հռչակվել է Եվրոպայի չեմպիոն: Ալբանիայի մայրաքաղաք Տիրանայում ընթացող ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնության 77 կգ քաշայինների եզրափակչում Ամոյանն առավելության է հասել Վրաստանի ներկայացուցիչ Ռամազ Զոիձեի նկատմամբ:
Հայ ըմբիշը պայքարը սկսել էր 1/8 եզրափակչից, որտեղ 4։0 հաշվով հաղթել էր Շվեդիայի ներկայացուցիչ Կառլ Բաֆին։ Քառորդ եզրափակչում Ամոյանը 10։0 հաշվով ջախջախել էր Ուկրաինան ներկայացնող Իրֆան Միրզոևին, իսկ կիսաեզրափակչում առավելության էր հասել Մոլդովան ներկայացնող Ալեքսանդրին Գուտուի նկատմամբ։
Հայաստանի հավաքականի կազմում Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալին արժանացել է 67 կգ քաշային Կարեն Ասլանյանը: Վճռորոշ գոտեմարտում Ասլանյանը ժամանակից շուտ՝ 11:0 հաշվով հաղթանակ է տարել Լեհաստանի ներկայացուցիչ Մաիրբեկ Սալիմովի նկատմամբ:
Բրոնզե մեդալը նվաճելուն մոտ էր նաև 55 կգ քաշային Մանվել Խաչատրյանը, որը, սակայն, մեդալային գոտեմարտում 1:3 հաշվով զիջել է Բուլղարիայի ներկայացուցչին:
Մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությունում իր նորամուտը նշող 60 կգ քաշային Սուրեն Աղաջանյանը դուրս է եկել եզրափակիչ: Մ23 տարեկանների ոսկե մեդալակիրը կիսաեզրափակչում ժամանակից շուտ վստահ հաղթանակ է տարել Եվրոպայի եռակի չեմպիոն Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Նիհաթ Մամադլիի նկատմամբ և դուրս եկել եզրափակիչ: Ոսկե մեդալի համար նա կգոտեմարտի սերբ Գեորգի Տիբիլովի հետ:
Հայաստանի ներկայացուցիչներից բրոնզե մեդալի համար կպայքարի 72 կգ քաշային Գասպար Տերտերյանը: Տերտերյանը ևս առաջին անգամ է հանդես գալիս մեծահասակների պայքարում: Մեդալի համար նա կգոտեմարտի UWW-ի դրոշի ներքո հանդես եկող Ալեքսանդր Լյավոնչիկի հետ:
Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչներ Սլավիկ Գալստյանը (67 կգ) և Հայկ Խլոյանը (97 կգ) կանցկացնեն սփոփիչ գոտեմարտեր:

Бронзовый призёр Олимпийских игр и двукратный чемпион мира в пятый раз в карьере завоевал золото на первенстве Европы. В финале турнира в Тиране (Албания) в весовой категории до 77 кг Амоян одержал победу над представителем Грузии Рамазом Зоидзе.
Армянский борец начал выступление с 1/8 финала, где выиграл у шведа Карла Бафина со счётом 4:0. В четвертьфинале он разгромил украинца Ирфана Мирзоева — 10:0, а в полуфинале оказался сильнее молдавского спортсмена Александрина Гуту.
В составе сборной Армении бронзовую медаль завоевал Карен Асланян (67 кг), который в решающем поединке досрочно победил поляка Маирбека Салимова — 11:0.
Близок к бронзе был Манвел Хачатрян (55 кг), но в схватке за медаль уступил болгарскому борцу со счётом 1:3.
Своё успешное дебютное выступление на взрослом чемпионате Европы отметил Сурен Агаджанян (60 кг). Чемпион мира до 23 лет в полуфинале уверенно победил трёхкратного чемпиона Европы Нихата Маммадли из Азербайджана и вышел в финал, где встретится с сербом Георгием Тибиловым.
За бронзу поборется и Гаспар Тертерян (72 кг), который также впервые выступает среди взрослых. Его соперником станет Александр Лявончик, выступающий под флагом UWW.