ԱՊՀ երկրների «Մշակութային մայրաքաղաքներ» միջպետական ծրագրի շրջանակում 2026 թվականին Մեղրի քաղաքը հռչակվել է ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք։ Միջոցառումների պաշտոնական մեկնարկը տրվել է Մեղրի և Ագարակ համայնքներում:
Ի թիվս տարվա ընթացքում սպասվող բազմաթիվ միջոցառումների՝ մայիսի 16-17-ը Մեղրի քաղաքում տեղի կունենա «Ստեղծարար համայնք, կայուն ապագա» խորագիրը կրող Արհեստների միջազգային 5-րդ փառատոնը: Այն մեկնարկել է վարպետների քաղաք Գյումրիում, ապա ճանապարհորդել դեպի Դիլիջան, Արենի և Գավառ:
Փառատոնն իրականացվում է ԿԳՄՍ նախարարության նախաձեռնությամբ և ֆինանսական աջակցությամբ՝ Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի հետ համագործակցությամբ, ինչպես նաև Մեղրիի համայնքապետարանի, Մշակույթի զարգացման հիմնադրամի և ԱՊՀ անդամ պետությունների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ:
Երկօրյա միջոցառումների ծրագրով 2026 թվականի ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք Մեղրին կդառնա արհեստների, ավանդական երգ ու պարի, համեղ ուտեստների տոնական վայր: Փառատոնի այցելուները տեղում հնարավորություն կունենան ծանոթանալու հայկական խոհանոցի ավանդույթներին և բացահայտելու մարզին բնորոշ բացառիկ խոհարարական հմտությունները: Փառատոնի շրջանակում Մեղրիում կներկայացվեն նաև հայ և այլ ժողովուրդների ազգային արհեստները՝ գորգագործություն, ասեղնագործություն, ժանեկագործություն, տիկնիկագործություն, փայտագործություն, խեցեգործություն, դարբնություն, զարդագործություն, ծղոտագործություն և այլն, ազգային երգ ու պար, վարպետաց դասեր, ցուցահանդես-վաճառք: Առանձնահատուկ ձևով կներկայացվի ավանդական խոհանոցը՝ բազմաբովանդակ դրսևորումներով:
Փառատոնի գլխավոր նպատակն է ձևավորել ստեղծարար համայնք՝ Մեղրի համայնքի մշակութային ինքնատիպության և ստեղծարար ներուժի աշխուժացմամբ՝ միավորելով Մեղրիի և Հայաստանի տարբեր մարզերից և ԱՊՀ երկրներից հրավիրված մասնակիցներին մեկ մշակութային հարթակում։
Փառատոնի միջավայրը կնպաստի միջմշակութային երկխոսության խորացմանը և ոչ նյութական մշակութային ժառանգության արժեքների պահպանության ու վերարժևորման միջոցով Մեղրի համայնքի դիմակայունության ամրապնդմանն ու կայուն զարգացմանը։
Փառատոնին կմասնակցի շուրջ 20 արհեստագործ վարպետ Հայաստանից և 24 վարպետ ԱՊՀ անդամ երկրներից, Վրաստանից ու Իրանից:
Փառատոնային ծրագրի միջոցառումները նախատեսված են թե՛ մեծերի, թե՛ փոքրերի համար: Առանձին գոտիներից բաղկացած տաղավարներում կլինեն կրթական, մշակութային, ժամանցային հետաքրքիր միջոցառումներ՝ ստվերների թատրոն, տիկնիկային ներկայացումներ, հեքիաթների ընթերցումներ՝ լի անակնկալներով և աննկարագրելի վառ զգացողություններով։ Փառատոնային ծրագիրը կեզրափակվի երեկոյան համերգային կատարումներով. ելույթ կունենան «Կաթիլ» բենդը, Թանգարանի «Մանել» երգչախումբը և «Վարը վարենք» կրթամշակութային կազմակերպութունը։ Միջոցառումների կարևոր բաղադրիչ է լարախաղացության ներկայացումը:
Ծրագիրն անցկացվում է ամեն տարի Հայաստանի որևէ մարզում՝ նպաստելով համայնքների ներգրավվածությանը, մշակութային զբոսաշրջության զարգացմանը:

В 2026 году город Мегри объявлен культурной столицей СНГ в рамках межгосударственной программы «Культурные столицы». Официальный старт мероприятий дан в общинах Мегри и Агарак.
Среди многочисленных событий года 16–17 мая в Мегри пройдёт 5‑й Международный фестиваль ремёсел под девизом «Творческое сообщество, устойчивое будущее». Фестиваль начинался в городе мастеров Гюмри, затем прошёл в Дилижане, Арени и Гаваре.
Фестиваль проводится по инициативе и при финансовой поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении совместно с Музеем народного искусства имени Ованнеса Шарамбеяна, а также при содействии мэрии Мегри, Фонда развития культуры и Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества стран СНГ.
В течение двух дней культурная столица СНГ — Мегри — превратится в праздничное пространство ремёсел, традиционных песен и танцев, вкусных блюд. Гости смогут познакомиться с традициями армянской кухни и уникальными кулинарными навыками региона. В рамках фестиваля будут представлены национальные ремёсла армян и других народов: ковроткачество, вышивка, кружевоплетение, изготовление кукол, резьба по дереву, гончарное дело, кузнечное и ювелирное искусство, плетение из соломы и др., а также национальные песни и танцы, мастер‑классы, выставка‑продажа. Особое внимание уделят традиционной кухне.
Главная цель фестиваля — формирование творческого сообщества, оживление культурной самобытности и потенциала Мегри, объединение участников из разных регионов Армении и стран СНГ на одной культурной площадке.
Фестиваль будет способствовать развитию межкультурного диалога, сохранению и переоценке ценностей нематериального культурного наследия, укреплению устойчивости и развитию общины Мегри.
В мероприятии примут участие около 20 мастеров из Армении и 24 мастера из стран СНГ, Грузии и Ирана.
Программа рассчитана как на взрослых, так и на детей: в отдельных павильонах будут образовательные, культурные и развлекательные мероприятия — театр теней, кукольные представления, чтение сказок, полные сюрпризов и ярких впечатлений. Завершится фестиваль вечерними концертами с участием группы «Катил», хора «Манел» музея и культурно‑образовательной организации «Варе варенк». Важной частью станет представление канатоходцев.
Программа проводится ежегодно в одном из регионов Армении, способствуя вовлечению общин и развитию культурного туризма. В этом году открытие фестиваля совпадает с общеевропейской акцией «Ночь музеев».