«Մեղրին՝ ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» ծրագրի պաշտոնական մեկնարկը տրվել է ապրիլի 16-ին՝ Մեղրու մանկապարտեզին հարող տարածքում կազմակերպված խորհրդանշական ծառատունկով։
Միջոցառմանը մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, Մեղրի համայնքի ղեկավար Խաչատուր Անդրեասյանը, ԱՊՀ անդամ պետությունների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Անատոլի Իկսանովը, ԱՊՀ անդամ երկրների պատվիրակությունների ներկայացուցիչներ, որոնք Մեղրի են ժամանել՝ մասնակցելու «2026 թվականի ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» ծրագրի բացման հանդիսավոր արարողությանը։
Ծառատունկն իրականացվել է Մեղրիում Կառավարության 500 մանկապարտեզ ծրագրի շրջանակում վերանորոգված մանկապարտեզի բակում։ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանի խոսքով՝ նախաձեռնությունն ինչպես բնապահպանական, այնպես էլ խորհրդանշական նշանակություն ունի` Մեղրին նորովի բացահայտելու և մշակութային զբոսաշրջությունը զարգացնելու առումով:
«Ծառ տնկելով մենք ավելացնում ենք քաղաքի կանաչ տարածքները»,– նշել է նախարարի տեղակալը` ընդգծելով, որ նախատեսվում է նաև մշակութային միջոցառումների շարք, որը կշարունակվի մինչև նոյեմբեր:
«Մշակույթը համագործակցության կարևոր հարթակ է. մշակույթից են սկսվում այն երկխոսությունները, որոնք հետագայում կարող են զարգանալ քաղաքական, տնտեսական և այլ ոլորտներում»,– ասել է նա։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ նախատեսված միջոցառումները կուղեկցվեն պատմամշակութային վայրեր այցելություններով: «Մեր նպատակն է բացահայտել և վերաբացահայտել Մեղրին զբոսաշրջիկների աչքերով։ Պարզվում է՝ ինքներս էլ այնքան լավ չենք ճանաչում Մեղրին, և այստեղ շատ բան կա տեսնելու, բացահայտելու և ներկայացնելու»,– նշել է Դանիել Դանիելյանը՝ հավելելով, որ արդեն քարտեզագրվել են այն հիմնական ուղղությունները, որոնք հետաքրքիր կարող են լինել այցելուների համար։
Նա նաև շեշտել է տեղացիների հյուրասիրությունն ու ընդունելության ջերմ մթնոլորտը՝ նշելով, որ այն կարևոր գործոն է զբոսաշրջության զարգացման համար։ Ըստ նրա՝ Մեղրին ճիշտ ներկայացնելու դեպքում հնարավոր է ակնկալել զբոսաշրջիկների հոսքի աճ, ինչը կհանգեցնի նաև ենթակառուցվածքների զարգացմանը։
«Եթե կարողանանք ճիշտ ներկայացնել Մեղրին և նրա հետաքրքիր վայրերը, ապա վստահաբար կունենանք զբոսաշրջիկների աճ, իսկ դրա հետ միասին կզարգանան նաև ենթակառուցվածքները՝ կհայտնվեն նոր հյուրատներ, հյուրանոցներ, ռեստորաններ և սրճարաններ»,– ասել է նա։
Մեղրիի համայնքապետ Խաչատուր Անդրեասյանի խոսքով՝ արվում է հնարավորը՝ քաղաքը բարեկարգ ու գեղեցիկ պահելու համար՝ զբոսաշրջիկներին գրավելու նպատակով. «Հասկանում ենք, որ այս միջոցառումներից հետո Մեղրին կդառնա ավելի ճանաչելի ոչ միայն ԱՊՀ տարածաշրջանում, այլև այլ երկրներում։ Մարդիկ կճանաչեն Մեղրին, և զբոսաշրջիկներն ավելի հաճախ կայցելեն այստեղ։ Իսկ մենք կանենք ամեն ինչ, որպեսզի յուրաքանչյուր զբոսաշրջիկ Մեղրիում իրեն զգա հարմարավետ միջավայրում և վերադառնալով իր երկիր՝ նաև ուրիշներին խորհուրդ տա այցելել Մեղրի»։
Ծառատունկից հետո ԱՊՀ բարձրաստիճան պատվիրակության ներկայացուցիչները, նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանի և Մեղրու քաղաքապետ Խաչատուր Անդրեասյանի ուղեկցությամբ, այցելել են Մեղրու պատմամշակութային վայրեր: Առաջին կանգառը Մեղրու փոքր թաղի Սուրբ Հովհաննես (Սուրբ Սարգիս) միջնադարյան եկեղեցին էր: 16-րդ դարի բացառիկ հոգևոր կառույցը հարուստ է հայկական որմնակամարներով և մանրանկարչությամբ: Հյուրերն այցելել են նաև Խաչաց տուն, որը Մեղրիում պահպանված ամենահին բնակելի տունն է և ծառայում է որպես մշակութային ժամանց վայր և հյուրատուն-թանգարան: Մեղրի ժամանած հյուրերն այցելել են նաև Շվանիձոր գյուղ, որն աչքի է ընկնում ուշ միջնադարյան պատմամշակութային հուշարձաններով, որոնցից նշանավոր է հատակապես 17-րդ դարում կառուցված Շվանիձորի ջրանցույցը (ակվեդուկ)։
ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք ծրագրի բացման միջոցառումներն անցկացվում են ապրիլի 16-17-ը։ Ծրագիրը ներառում է մի շարք մշակութային միջոցառումներ՝ ART Expo ցուցահանդես, որտեղ անդամ երկրները կներկայացնեն իրենց ազգային մշակույթը, գալա համերգ՝ Հայաստանի պետական ջազ նվագախմբի կատարմամբ, գիշերային դիսկոտեկ՝ հայ հայտնի դիջեյների մասնակցությամբ, ինչպես նաև այցելություններ Մեղրու պատմամշակութային հաստատություններ։
ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք ծրագիրը գործում է ԱՊՀ անդամ պետությունների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի հովանու ներքո՝ 2011 թվականից։ Մեղրին հայկական երրորդ քաղաքն է, որին շնորհվել է այս պատվավոր կարգավիճակը․ Գյումրին ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք է ճանաչվել 2013 թվականին, իսկ Գորիսը՝ 2018 թվականին։

В рамках программы «Мегри — культурная столица СНГ» официальный старт мероприятий был дан 16 апреля символической акцией посадки деревьев на территории рядом с детским садом города Мегри.
В событии приняли участие заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Даниел Даниелян, глава общины Мегри Хачатур Андреасян, исполнительный директор Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества стран СНГ Анатолий Иксанов, представители делегаций стран СНГ, прибывшие в Мегри для участия в торжественном открытии программы «Культурная столица СНГ 2026».
Посадка деревьев прошла во дворе детского сада, отремонтированного в рамках государственной программы строительства 500 детских садов. По словам Даниела Даниеляна, инициатива имеет как экологическое, так и символическое значение — она призвана по‑новому раскрыть Мегри и способствовать развитию культурного туризма. Он отметил, что посадка деревьев увеличивает зелёные зоны города, а культурные мероприятия будут продолжаться до ноября. Заместитель министра подчеркнул, что культура является важной платформой сотрудничества, с которой начинаются диалоги, способные развиваться в политической, экономической и других сферах.
Он также сообщил, что мероприятия будут сопровождаться посещением историко‑культурных мест, чтобы открыть Мегри глазами туристов. Даниелян отметил гостеприимство местных жителей как важный фактор развития туризма и выразил уверенность, что при правильном представлении города можно ожидать рост туристического потока, что приведёт к развитию инфраструктуры — появлению новых гостиниц, ресторанов и кафе.
Глава общины Мегри Хачатур Андреасян подчеркнул, что делается всё возможное для благоустройства и красоты города, чтобы привлечь туристов. Он выразил уверенность, что после этих мероприятий Мегри станет более узнаваемым не только в регионе СНГ, но и за его пределами, а каждый турист будет чувствовать себя комфортно и рекомендовать другим посетить город.
После посадки деревьев представители делегаций СНГ вместе с Даниелом Даниеляном и Хачатуром Андреасяном посетили историко‑культурные памятники Мегри. Первой остановкой стала средневековая церковь Сурб Ованнес (Сурб Саргис) в Малом квартале Мегри, построенная в XVI веке и богатая армянскими настенными арками и миниатюрами. Гости также посетили «Хачац Тун» — старейший сохранившийся жилой дом в Мегри, ныне культурный центр и музей‑гостиницу. Делегация побывала и в селе Шваницор, известном памятниками позднего Средневековья, среди которых особенно выделяется акведук XVII века.
Открытие программы «Культурная столица СНГ» проходит 16–17 апреля и включает ряд культурных мероприятий: выставку ART Expo, где страны представляют свою национальную культуру, гала‑концерт государственного джаз‑оркестра Армении, ночную дискотеку с участием известных армянских диджеев, а также экскурсии по историко‑культурным объектам Мегри.
Программа «Культурная столица СНГ» действует под эгидой Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества стран СНГ с 2011 года. Мегри стал третьим армянским городом, удостоенным этого почётного статуса: Гюмри был культурной столицей СНГ в 2013 году, а Горис — в 2018 году.