ԱՊՀ երկրների «Մշակութային մայրաքաղաքներ» միջպետական ծրագրի շրջանակում 2026 թվականին Մեղրի քաղաքը հռչակվել է ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք։ Այդ կապակցությամբ ապրիլի 16-17-ը Մեղրիում և Ագարակում իրականացվելու են մշակութային բազմաբնույթ միջոցառումներ:
Ծրագրի պաշտոնական բացման արարողությունը տեղի կունենա ապրիլի 16-ին՝ ժամը 19:00-ին․ նախատեսված է գալա-համերգ՝ Հայաստանի էստրադային ջազ նվագախմբի մասնակցությամբ: Միջոցառման նպատակն է ներկայացնել քաղաքի մշակութային ժառանգությունը, ստեղծարար ներուժը և ամրապնդել մշակութային համագործակցությունը ԱՊՀ երկրների միջև։
«Մեղրին՝ ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» ծրագրի շրջանակում ապրիլի 16-ին մի շարք միջոցառումներ են նախատեսված՝
• Ծառատունկ և պուրակի հիմնում ( ժամը 10:30)
• «Մեղրին՝ ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» ծրագրի բացման ասուլիս (ժամը 12:30)
• ԱՐՏԷՔՍՊՈ ցուցահանդես (ժամը 16:30)
• Մեղրին՝ ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք նամականիշի մարում (ժամը 18:00)
• Բացման պաշտոնական արարողություն, գալա-համերգ ( ժամը 19:00)
Բացման միջոցառմանը կմասնակցեն ՀՀ պետական մարմինների ներկայացուցիչներ, ԱՊՀ անդամ երկրների (Ռւսաստան, Բելառուս, Տաջիկստան, Ուզբեկստան, Ղրղզստան, Ղազախստան) պաշտոնական պատվիրակություններ և մշակույթի ոլորտի գործիչներ, ԱՊՀ երկրների Գործադիր կոմիտեի և ԱՊՀ երկրների Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներ:

Within the framework of the interstate program “Cultural Capitals” of the CIS countries, the city of Meghri was declared the Cultural Capital of the CIS in 2026. On this occasion, various cultural events will be held in Meghri and Agarak on April 16-17.
The official opening ceremony of the program will take place on April 16 at 19։00, with a gala concert featuring the Armenian State Jazz Orchestra. The event aims to present the city's cultural heritage, creative potential, and strengthen cultural cooperation between the CIS countries.
A series of events are planned for April 16 within the framework of the “Meghri - CIS Cultural Capital” program:
- Tree planting and park establishment (10:30)
- Press conference for the opening of the “Meghri - CIS Cultural Capital” program (12:30)
- ARTEXPO exhibition (at 16:30)
- Meghri: CIS Cultural Capital Stamp Cancellation (at 18:00)
- Official opening ceremony, gala concert (at 19:00)
Representatives of Armenian state bodies, official delegations of CIS member states (Russia, Belarus, Tajikistan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Kazakhstan) and cultural figures, representatives of the Executive Committee of the CIS countries and the leadership of the Interstate Fund for Humanitarian Cooperation of the CIS countries will participate in the opening event.