ԱՊՀ երկրների «Մշակութային մայրաքաղաքներ» միջպետական ծրագրի շրջանակում 2026 թվականին Մեղրի քաղաքը հռչակվել է ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք։ Այդ կապակցությամբ ապրիլի 16-17-ը Մեղրիում և Ագարակում իրականացվելու են մշակութային բազմաբնույթ միջոցառումներ:
Ծրագրի պաշտոնական բացման արարողությունը տեղի կունենա ապրիլի 16-ին՝ ժամը 19:00-ին․ նախատեսված է գալա-համերգ՝ Հայաստանի էստրադային ջազ նվագախմբի մասնակցությամբ: Միջոցառման նպատակն է ներկայացնել քաղաքի մշակութային ժառանգությունը, ստեղծարար ներուժը և ամրապնդել մշակութային համագործակցությունը ԱՊՀ երկրների միջև։
«Մեղրին՝ ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» ծրագրի շրջանակում ապրիլի 16-ին մի շարք միջոցառումներ են նախատեսված՝
• Ծառատունկ և պուրակի հիմնում ( ժամը 10:30)
• «Մեղրին՝ ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» ծրագրի բացման ասուլիս (ժամը 12:30)
• ԱՐՏԷՔՍՊՈ ցուցահանդես (ժամը 16:30)
• Մեղրին՝ ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք նամականիշի մարում (ժամը 18:00)
• Բացման պաշտոնական արարողություն, գալա-համերգ ( ժամը 19:00)
Բացման միջոցառմանը կմասնակցեն ՀՀ պետական մարմինների ներկայացուցիչներ, ԱՊՀ անդամ երկրների (Ռւսաստան, Բելառուս, Տաջիկստան, Ուզբեկստան, Ղրղզստան, Ղազախստան) պաշտոնական պատվիրակություններ և մշակույթի ոլորտի գործիչներ, ԱՊՀ երկրների Գործադիր կոմիտեի և ԱՊՀ երկրների Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներ:

В рамках межгосударственной программы стран СНГ «Культурные столицы» в 2026 году город Мегри объявлен культурной столицей СНГ. В связи с этим 16–17 апреля в Мегри и Агараке пройдут разнообразные культурные мероприятия.
Официальная церемония открытия состоится 16 апреля в 19:00. Запланирован гала‑концерт с участием эстрадно‑джазового оркестра Армении. Цель мероприятия — представить культурное наследие города, его творческий потенциал и укрепить культурное сотрудничество между странами СНГ.
Программа мероприятий 16 апреля:
- Посадка деревьев и закладка парка (10:30)
- Пресс‑конференция по открытию программы «Мегри — культурная столица СНГ» (12:30)
- Выставка ARTEXPO (16:30)
- Гашение марки «Мегри — культурная столица СНГ» (18:00)
- Официальная церемония открытия и гала‑концерт (19:00)
В открытии примут участие представители государственных органов Армении, официальные делегации стран СНГ (Россия, Беларусь, Таджикистан, Узбекистан, Кыргызстан, Казахстан), деятели культуры, а также руководители Исполнительного комитета СНГ и Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества стран СНГ.