Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 20-ամյակի կապակցությամբ կայացել է աշխարհահռչակ դաշնակահար Լանգ Լանգի համերգը, որի մեկնարկից առաջ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը պարգևատրել է ոլորտի միջազգային անվանի ներկայացուցիչների:
Երաժշտարվեստի ոլորտում ունեցած նշանակալի ավանդի, միջազգային գործընկերային կապերն ու ձեռքբերումներն ամրապնդելու համար, ինչպես նաև Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 20-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության մեդալով են պարգևատրվել՝
• Մերձավոր Արևելքի առաջատար կատարողական արվեստի կենտրոնի՝ Dubai Opera-ի ղեկավար, մշակութային հեղինակավոր գործիչ, գիտնական Պաոլո Պետրոչելլին,
• Royal Opera House Muscat օպերային թատրոնի գլխավոր տնօրեն և գեղարվեստական ղեկավար Ումբերտո Ֆաննին,
• Բազմակի Գրեմմի մրցանակակիր, դասական երաժշտության ձայնային ռեժիսոր և պրոդյուսեր Քրիստոֆեր Ալդերը,
• Ջութակահար, Jingse International Culture and Education կազմակերպության նախագահ Յուան Յուանը,
• Միջազգային երաժշտական փառատոնների և մրցույթների նախագահ, մշակութային գործիչ և բարերար Կոնստանտին Իշխանովը:
Անվանի արվեստագետներն իրենց գործունեությամբ մեծ ներդրում են ունեցել հայ կատարողական արվեստի և հայ դասական երաժշտարվեստի տարածման գործում։ Նրանց աջակցությամբ իրականացվել են նաև Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի մի շարք կարևոր նախագծեր, որոնք նպաստել են հայկական երաժշտարվեստի ներկայացմանը միջազգային բեմերում և Հայաստանի ու արտերկրի միջև մշակութային կապերի ամրապնդմանը։

По случаю 20‑летия основания Государственного симфонического оркестра Армении состоялся концерт всемирно известного пианиста Лан Лана. Перед его началом министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян вручила награды международным авторитетным представителям сферы.
За значительный вклад в развитие музыкального искусства, укрепление международных партнёрских связей и достижения, а также в связи с юбилеем оркестра медалью Министерства образования, науки, культуры и спорта РА были награждены:
- Паоло Петроцелли — руководитель Dubai Opera, видный культурный деятель и учёный,
- Умберто Фанни — генеральный директор и художественный руководитель оперного театра Royal Opera House Muscat,
- Кристофер Алдер — многократный лауреат премии «Грэмми», звукорежиссёр и продюсер классической музыки,
- Юань Юань — скрипач, президент организации Jingse International Culture and Education,
- Константин Ишханов — президент международных музыкальных фестивалей и конкурсов, культурный деятель и меценат.
Эти выдающиеся деятели внесли большой вклад в распространение армянского исполнительского искусства и классической музыки. При их поддержке реализованы важные проекты Государственного симфонического оркестра Армении, способствовавшие представлению армянского музыкального искусства на международных сценах и укреплению культурных связей между Арменией и зарубежными странами.