ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ֆինանսավորմամբ և աջակցությամբ Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի մեծ դահլիճում տեղի է ունեցել Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 20-ամյակին նվիրված գալա համերգը, որի հատուկ հյուրն էր աշխարհահռչակ դաշնակահար Լանգ Լանգը։
Համերգին հետևել են ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, արվեստասերներ:
Լանգ Լանգը Հայաստան է այցելել առաջին անգամ: Անվանի երաժիշտը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ կատարել է Սերգեյ Ռախմանինովի Դաշնամուրի թիվ 2 կոնցերտը։ Համերգը ղեկավարել է Սերգեյ Սմբատյանը։ Հոբելյանական համերգի երկրորդ հատվածում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը ներկայացրել է հանրության կողմից սիրված նախագծերից կատարումներ՝ անվանի հայ արտիստների մասնակցությամբ։
Միջոցառումը ևս մեկ կարևոր քայլ էր ԿԳՄՍ նախարարության մշակութային քաղաքականության իրականացման և միջազգային բարձրակարգ արվեստագետների մասնակցությամբ համերգային կյանքի ակտիվացման ուղղությամբ: Համերգի կազմակերպման նպատակով Կառավարությունը 106 մլն ՀՀ դրամ գումար էր հատկացրել:
Նշենք, որ 2009 թվականին Time ամսագիրը Լանգ Լանգին ընդգրկել է աշխարհի 100 ամենաազդեցիկ մարդկանց ցանկում։ Նա նաև Lang Lang International Music Foundation-ի հիմնադիրն է, որն ուղղված է երիտասարդ տաղանդների բացահայտմանն ու երաժշտական կրթության զարգացմանը։
Նվագախմբի 20-րդ հոբելյանական համերգաշրջանը մեկնարկել է դեռևս սեպտեմբերից և ներառում է մի շարք հետաքրքիր նախագծեր, մեծամասշտաբ համերգներ Երևանում, մարզերում և արտերկրում:

При финансовой поддержке и содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА в Большом зале Спортивно‑концертного комплекса имени Карена Демирчяна прошёл гала‑концерт, посвящённый 20‑летию Государственного симфонического оркестра Армении. Специальным гостем мероприятия стал всемирно известный пианист Лан Лан.
За концертом наблюдали министр Жанна Андреасян, заместитель министра Даниел Даниелян, другие официальные лица и любители искусства.
Лан Лан впервые посетил Армению. Вместе с Государственным симфоническим оркестром Армении он исполнил Второй фортепианный концерт Сергея Рахманинова. Дирижировал Сергей Смбатян. Во второй части юбилейного концерта оркестр представил популярные проекты с участием известных армянских артистов.
Мероприятие стало ещё одним важным шагом в реализации культурной политики Министерства и активизации концертной жизни с участием ведущих мировых музыкантов. На организацию концерта Правительство выделило 106 млн драмов.
Отметим, что в 2009 году журнал Time включил Лан Лана в список 100 самых влиятельных людей мира. Он также является основателем фонда Lang Lang International Music Foundation, направленного на выявление молодых талантов и развитие музыкального образования.
20‑й юбилейный концертный сезон оркестра стартовал ещё в сентябре и включает ряд интересных проектов и масштабных концертов в Ереване, регионах и за рубежом.